Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sökalternativ
Spara den här sökningen som en bevakning
Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin

Båtar & Nautika


(totalt ca 16 923 annonser)
Sök i hela kategorin:Sortering:
Begagnade böcker
Idag 17:15
Ekblad / Wallin.,
Navigering och sjömanskap för fritidsbåtar och u..
55 kr
187 sid. 1994. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 14:31
Ostindiska Compagniets saga av Olan
Olan
Ostindiska Compagniets saga
50 kr
1923. Inbunden. Mycket gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:51
Fjellsson Sigvard
Träbiten 110
90 kr
Utgiven av Föreningen Allmogebåtar, Göteborg 2000, häftad, 28x22 cm (liggande) 97s, rikl ill med foto i s/v och färg samt med bilder ..
Böcker från bokhållaren i Lindome
Lindome
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:04
Hultgren, Lars
Hav Himmel Helvete
99 kr
Kartonnage. Utgiven 1997 av Nautiska förlaget. Sidor 202. ISBN 91-970094-9-0. Besök gärna vår hemsida för resumé och bild.
Böcker från Antikvariat pslinden
ÅHUS (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:47
Quenn Mary The Cunard Liner av Watton
Watton
Quenn Mary The Cunard Liner
90 kr
1989. 144 s. Inbunden. Mycket gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Jansson, E. Alfred
Dalarö. Historisk återblick till hugfästande av ..
400 kr
Stockholm 1936, 190 sidor Bibliofilupplaga tryckt i 60 numrerade exemplar varav detta är nummer 35. 8:o. Häftad. Illustrerad med foto..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9171201092
Igår 22:42
Bref om ång-båtar av Gustaf Broling
Gustaf Broling
Bref om ång-båtar
20 kr
Rediviva. 1978 (orig. 1816). 82 s. Inbunden. Kartonnerad. 20x14cm. 100 gram. Gott skick. Skyddsomslag saknas. Faksimilupplaga.
Böcker från Föreningen Skärgårdsbåten
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 18:39
Torbjörn Gustafsson
TEKNO'S BÅTMOTORER. Reparationsteknik för inombo..
850 kr
Teknografiska Institutet Publ. 51-1, 1967. Inbunden med skyddsomslag. 992 sidor. Omslaget något naggat. Boken i nyskick.
Böcker från Antikvariat Bengt Aldén
BROMMA (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9146211047
Igår 18:16
Iwanowski, Stefan / Vaernéus, Anders
Båtliv. Bilder från 1910-tal till 1960-tal
110 kr
Wahlström & Widstrand. 2005. 152 s. Inbunden. Mycket gott skick. Vid tre beställda böcker medföljer den billigaste utan kostnad. Fler..
Böcker från Pergamon
Borås
Mer info
Förlagsnya böckerISBN: 9789163318160
Igår 11:53
Styrsö Kustsjukhus av Frank Engelbrektsson
Frank Engelbrektsson
Styrsö Kustsjukhus
75 kr
B4PRESS. 1 uppl. 2007. 120 s. Häftad. 206x180cm. 350 gram. Nyskick. En insulär vård över 60 år.
Böcker från Frank-Otto
Styrsö
Mer info
Begagnade böcker
Igår 11:48
Sternvall Sigurd
Sång under segel. Sjömansvisor, ballader,berätta..
300 kr
1935. Grått origlinnebd,fr.o.bakre omslag,pärmdekor. Ill. 382s. Diskret namnt. Välbevarat ex
Böcker från Masthuggets Antikvariat
göteborg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 11:43
Sternvall Sigurd
Sjöman Linus äventyr. En knippa sjöskrönor
150 kr
1931. Samtida halvfrbd,fr.omslag,marmorerade pärmar. Ill. 213s. Ngt skavd rygg och hörn, annars välbevarat ex
Böcker från Masthuggets Antikvariat
göteborg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsnya böcker
Igår 11:38
Strandad Jakt av Folke Danbratt
Folke Danbratt
Strandad Jakt
190 kr
Hembygds-Förlaget. 1 uppl. 1963. 126 s. Häftad. 20x15cm. 200 gram. Nyskick. En skildring av den danska jaktens Die Frau Mette Strandn..
Böcker från Frank-Otto
Styrsö
Mer info
Begagnade böcker
Igår 07:55
Skutor och sjöfolk av Brange
Brange
Skutor och sjöfolk
50 kr
1978. Inbunden. Gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 07:54
Skepp och sjömän av Davidsson
Davidsson
Skepp och sjömän
50 kr
1970. Häftad. Mycket gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 07:53
Det seglande skeppet
Det seglande skeppet
50 kr
Wasa museet. 1997. Häftad. Mycket gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9179480470
Tisdag
Mästare och möbler. Jämtländska målare, bildhugg.. av Maj Nodermann
Maj Nodermann
Mästare och möbler. Jämtländska målare, bildhugg..
155 kr
Jämtlands läns museums förlag, 1990. Inbunden, med skyddsomslag, 295 sidor. Illustrerad med färg- och svartvita bilder.
Böcker från Peter Berger
Enskede ..
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9100581356
Tisdag
Svenska träbåtar. Om livet med träbåt av Patri Lindén, Andreas Millde, Joachim Pettersson..
Patri Lindén, Andreas Millde, Joachim Pettersson..
Svenska träbåtar. Om livet med träbåt
395 kr
Bonniers, 2003. Nyskick. Inbunden, med skyddsomslag, 184 sidor. Rikt illustrerad med stora färgbilder/foton och teckningar. En given ..
Böcker från Peter Berger
Enskede ..
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Förbund på sju hav. Händelser och gestalter i sj.. av Gyllin, Yngve
Gyllin, Yngve
Förbund på sju hav. Händelser och gestalter i sj..
85 kr
Allhems förlag. Första uppl. Malmö, 1964. 294 s. Förlagets klotband, trådbunden. Gott skick. Annorlunda loggbok utgiven av Svenska Sj..
Böcker från Trisses boklåda
malmö
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9137050842
Tisdag
En natt att minnas - Titanics undergång av Walter Lord
Walter Lord
En natt att minnas - Titanics undergång
24 kr
Utgiven av Forum 1972. Häftad. 179 sid. I fint skick.
Böcker från Pennywise
Eskilstuna
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Hartelius Kaj & Rydholm Yngve
TISTLARNA -STRÖMSTAD: Leder och hamnar i Götebor..
145 kr
Gott skick. 2:a, aktualiserade uppl. Bonniers 1971. 288 s. Illustrerad. Förlagsband. Välläst bok med slitna pärmar, inlagan är i gott..
Böcker från öHåman
Åstol
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9163003910
Tisdag
QUIRIN, BERTIL
FISKARE
645 kr
Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Harestad, [B. Quirin], cop. 1991. Förlagsband med skyddsomslag, 235 [1] s.
Böcker från öHåman
Åstol
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Bygg båten själv av Brohäll, Per, 1917-1989
Brohäll, Per, 1917-1989
Bygg båten själv
500 kr
Teknik f. alla, 1965 Hft. 216s. 19x13cm, 326g. Rikt illustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9780071583800
Tisdag
Buehler George
Buehler's Backyard Boatbuilding
90 kr
Häftad 23x19 cm. International Marine 1991, 371 sid. Illustrerad. Bra skick.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9172740965
Tisdag
Båtnytt
Stora Byggboken
60 kr
Dekorerat pappband Båtnytt 1979, 160 sid. Illustrerad. Om båtbyggnad.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 486273130
Tisdag
Monk Edwin
How to build wooden boats. With 6 small-boat des..
60 kr
Häftad 31x23 cm. Dover 1992, 89 sid. Illustrerad. Bra skick.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 937822892
Tisdag
Parker Reuel B.
The new cold-molded boatbuildning. From lofting ..
90 kr
Häftad 24x19 cm. Woodenboat Books 2005, 320 sid. Illustrerad. Bra skick.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 937822728
Tisdag
Stimson David
How to build the Ocean Pointer. A strip-built 19..
60 kr
Häftad 28x22 cm. Woodenboat Book 2002, 57 sid. Illustrerad. Bra skick.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Svensson John
Bygg själv eder båt. Handbok i enklare båtbyggeri.
90 kr
Häftad S&L 1955, 190 sid. Illustrerad.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Watts Oslwald M. (editor)
Reed's Nautical Almanac 1972
240 kr
Dekorerat pappband med klotrygg 1972, 1240 sid. Illustrerad. Annonser.
Böcker från Zekes Antikvariat
Simrishamn (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Eskeröd, Albert
BÅTAR - Från ekstock till trålare
120 kr
Bra skick, inget skyddsomslag, dekorerat klotband BÅTAR - Från ekstock till trålare LTs förlag, 1970. Inbunden, dek klotband. 2..
Böcker från Bokhans.com
Vällingby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 nyinkomna
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt