Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 416. i kategorin Båtar
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Tisdag
Bygg båten själv av Brohäll, Per, 1917-1989
Brohäll, Per, 1917-1989
Bygg båten själv
500 kr
Teknik f. alla, 1965 Hft. 216s. 19x13cm, 326g. Rikt illustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9646131092
2012-01-30
Kanotboken av Mortensen, Preben
Mortensen, Preben
Kanotboken
129 kr
1978. W&W. Pappband, 139s. 20x16cm, 345g. Gott skick, namnteckning. ISBN 9646131092.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-19
Min Segelbåt av Brohäll, Per
Brohäll, Per
Min Segelbåt
139 kr
1962 Norstedts. Inbunden, 234s. 19,5x12,5cm, 351g. Rikt illustrerad. Gott skick, något tummade pärmar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9137071637
EN OTROLIG SEGLATS  av Jones, Tristan
Jones, Tristan
EN OTROLIG SEGLATS
129 kr
Forum 1984 Inbunden, skyddsomslag, 371 sidor, (23x16x3,5cm, 814g.) Illustrerad, Mycket gott skick, namnteckning. (Fraktkostnad 39kr, ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185500097
ÖRLOGSFARTYG från segel till atomdrift av Ireland, Bernard
Ireland, Bernard
ÖRLOGSFARTYG från segel till atomdrift
150 kr
1978 Svenska Bokhandlarföreningen, Inbunden, skyddsomslag, 155s. 30x22,5cm, 988g. Rikt illustrerad. Liten pappersförlust (1cm2) i sky..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185414506
Den långa natten : Andrea Dorias undergång  av Mattsson, Algot 1918-1998
Mattsson, Algot 1918-1998
Den långa natten : Andrea Dorias undergång
129 kr
Tre böcker, 1986 Inbunden, 213s. 30x22cm, 952g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9185414506.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 917970607X
En seglares äventyr : om stormar, skottlossning,.. av Jörnstedt, Bengt
Jörnstedt, Bengt
En seglares äventyr : om stormar, skottlossning,..
280 kr
Acqua Perla, 1989 Inbunden, skyddsomslag, 411s. 23x16x3,5cm, 896g. Illustrerad. Gott skick, något nött skyddsomslag.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197057088
SEGLA FÖR TJÖRN av Skanse, Peter (Red.)
Skanse, Peter (Red.)
SEGLA FÖR TJÖRN
220 kr
1987 Båtdokumentationsgruppen & De seglade för Tjörn. Maritimt nr 3. Laminatband, 108s. 21x21cm, 432g. Rikt illustrerad med svartvit..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9178860555
WHITBREAD MED THE CARD av Salen, Johan & Blacker, Cessi
Salen, Johan & Blacker, Cessi
WHITBREAD MED THE CARD
220 kr
1990 Streiffert. Pappband, 134s. 24,5x21,5cm, 600g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick, namnteckning. ISBN 9178860555.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170808120
Ett hem långt hemifrån. Svensk Sjömanskyrkohisto.. av Karlsson, Lennart
Karlsson, Lennart
Ett hem långt hemifrån. Svensk Sjömanskyrkohisto..
180 kr
1988 EFSförlaget. Inbunden, skyddsomslag, 434s. 24,5x20cm, 1,2kg. Rikt fotoillustrerad. Mycket fint skick. (Fraktkostnad 39kr, B-post..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9151841339
Båtmat : 40 läckra recept för sjön av Billing, Anders & Johansson, Folke
Billing, Anders & Johansson, Folke
Båtmat : 40 läckra recept för sjön
139 kr
Prisma, 2003 Inbunden, 91s. 20x20cm, 370g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9151841339. "Äter man speciell mat när ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171361820
Fritidsbåtens instrumentering av Dick, Neil
Dick, Neil
Fritidsbåtens instrumentering
150 kr
1976 Spektras handboksserie. Pappband, 168s. 23,5x14cm, 420g. Rikt illustrerad. Gott skick. Om bl.a. Kompassen. Fartmätare. Logg. Vin..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153418093
Kanotguiden : 333 turer och leder i Sverige : åa.. av Lönn, Jan
Lönn, Jan
Kanotguiden : 333 turer och leder i Sverige : åa..
380 kr
Ica, 1997 Hårda pärmar, trådbunden, 192s. 24x17cm, 650g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9153418093. Den här boken vänder sig t..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9178860067
Northern Lights segling Arktis Antarktis  av Bjelke, Rolf & Shapiro, Deborah
Bjelke, Rolf & Shapiro, Deborah
Northern Lights segling Arktis Antarktis
280 kr
Streiffert, 1985 Hårda pärmar, trådbunden, 116s. 28x21cm, 750g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9178860067. Arktis ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
I lejonets tid : skeppet Vasa & svenskt 1600-tal  av Matz, Erling & Hammarskiöld, Hans
Matz, Erling & Hammarskiöld, Hans
I lejonets tid : skeppet Vasa & svenskt 1600-tal
220 kr
1999 Bokförlaget Max Ström. Inbunden, skyddsomslag, 256s. Stort format: 34,5x25,5cm, 2,1kg. Rikt illustrerad i färg. Mycket gott skic..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9515002443
SJÖFRONT Sjökrigshändelser i Norra Östersjöområd.. av Ekman, Per-Olof
Ekman, Per-Olof
SJÖFRONT Sjökrigshändelser i Norra Östersjöområd..
380 kr
1981 Schildts Hft. 240s. 22x14cm, 380g. Illustrerad. Mycket gott skick. Baksidestext. Per-Olof Ekman, dipl.ekon. och löjtnant i Flott..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
VIKINGEN av Almgren, Bertil
Almgren, Bertil
VIKINGEN
150 kr
1976 BBB. Klotband med sk.omsl. 288 s. Rikt ill. delvis i färg. Stort format (31x27cm), 2,4kg. Gott skick. (Kan sändas som inrikes Sc..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0792279085
Adventures in ocean exploration - From the disco.. av Ballard, Robert D. & McConnell, Malcolm
Ballard, Robert D. & McConnell, Malcolm
Adventures in ocean exploration - From the disco..
280 kr
National Geographic Society ; 2001 Inbunden, skyddsomslag, 288s. 31x24cm, 1563g. Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick. Engelsk tex..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
I James Cooks kölvatten av Danielsson, Bengt & Burenhult, Göran
Danielsson, Bengt & Burenhult, Göran
I James Cooks kölvatten
150 kr
1991 Bra Böcker. Inbunden, skyddsomslag, 303s. Stort format: 28x24cm, 1,7kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. (Fraktkostnad 39kr,..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185268275
Titanic : minnesutställning på Sjöhistoriska mus.. av Wetterholm, Claes-Göran
Wetterholm, Claes-Göran
Titanic : minnesutställning på Sjöhistoriska mus..
180 kr
Sjöhistoriska museet, cop. 1987 Klammerhft. 32s. 22x15cm, 80g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9185268275.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bokISBN: 9185023027
Historien om Ostindiefararna av Lindqvist, Herman
Lindqvist, Herman
Historien om Ostindiefararna
69 kr
Hansson & Lundvall, 2003 Nytt förlagsband. 139s. ca 24x20cm, 600g. Rikt illustrerad. FÖRLAGSNY BOK I NYSKICK. ISBN 9185023027. (Frakt..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Båten som Hobby
Båten som Hobby
119 kr
1962 Forum NVH-serien. Pappband, 292 sidor, 17x12cm, 320g. Rikt illustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9157443394
Funny Flags. ITF's campaign - past, present and .. av Johnsson, Lennart
Johnsson, Lennart
Funny Flags. ITF's campaign - past, present and ..
220 kr
1996 ITF. Inbunden, 388s. 21x14cm, 640g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. Engelsk text. ISBN 9157443394.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ÖRLOGSFARTYG. Svenska maskindrivna fartyg under .. av von Hofsten, Gustaf & Waernberg, Jan
von Hofsten, Gustaf & Waernberg, Jan
ÖRLOGSFARTYG. Svenska maskindrivna fartyg under ..
180 kr
2003 Svenskt militärhistoriskt bibliotek. Inbunden 331s. 24,5x25x3,5cm, 1,7kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Numrerad specialu..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100430552
EFFEKTIVA SEGEL. Design Teknik Trimning av Banks, Bruce & Kenny, Dick
Banks, Bruce & Kenny, Dick
EFFEKTIVA SEGEL. Design Teknik Trimning
180 kr
C)1979 Bonniers. Pappband, 143s. (18,5x17cm, 365g.) Rikt illustrerad. Gott skick, märke efter borttagen prislapp på främre pärm. ISBN..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136003506
Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder  av Eskeröd, Albert, 1904-1987
Eskeröd, Albert, 1904-1987
Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder
150 kr
LT ; 1973 Förlagsband med skyddsomslag, 191s. 23x19cm, 633g. Rikt illustrerad. Summary in english. Gott skick, något kantnött skydds..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Teknikens underverk i fartens tidsålder Del 2. av Schieldrop, Edgar B.
Schieldrop, Edgar B.
Teknikens underverk i fartens tidsålder Del 2.
119 kr
1953 Bonniers. Blått klotband med skyddsomslag, 631s. 27,5x20cm, 2,2kg. Rikt illustrerad med fotografier på huvudsakligen flygmaskine..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Handbok i praktisk Navigation av Hägg, Erik
Hägg, Erik
Handbok i praktisk Navigation
280 kr
1908 Norstedts. Dek. Klotband, 111s. 22x14,5cm, 260g. Rikt illustrerad. Namnteckning, pärmarna är något fläckade.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NAVIGATION jämte Nautiska tabeller. av Thore, Alex
Thore, Alex
NAVIGATION jämte Nautiska tabeller.
150 kr
uå. (1913?) Nautics förlag. Blått klotband, 261s. 24x15,5cm, 440g. Rikt illustrerad. 2 försättsblad bortklippta, ägarstämpel, en ani..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Pansarbåten Sverige. Minnesskrift öfver Pansarbå..
Pansarbåten Sverige. Minnesskrift öfver Pansarbå..
250 kr
1917 Sthlm Nationalförlaget. Vackert gulddekorerat klotband med övre guldsnitt, skyddsomslag och skyddskassett. 50sidor. 30,5x24cm, ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9127009386
Sjunkna skepp av Ahlström, Christian
Ahlström, Christian
Sjunkna skepp
180 kr
Natur och kultur, 1979 Inbunden, skyddsomslag, 128s. 20x21cm, 445g. Illustrerad. Skyddsomslaget är kantnött något gulnat och fläckat..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 416
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt