Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Fryksdalens Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 125. i kategorin Böcker om böcker
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Svensk bokkonst 1960
23 kr
Kungliga Biblioteket 1961 Häftad Tjugofem utvalda böcker och svenska förlagsband rikt illustrerad Ca 40 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Svensk bokkonst 1961
23 kr
Kungliga Biblioteket 1962 Häftad Tjugofem utvalda böcker och svenska förlagsband rikt illustrerad Ca 40 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nordisk bokkonst 1969
75 kr
Nordiska boktryckarrådet 1970 Häftad De fyra nordiska ländernas bokkonst. Med många illustrationer Ca 120 sidor, utgiven av Nordiska..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nordisk bokkonst 1969
75 kr
Nordiska boktryckarrådet 1970 Häftad De fyra nordiska ländernas bokkonst. Med många illustrationer Ca 120 sidor, utgiven av Nordiska..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Frans G Bengtsson
Folk som sjöng
23 kr
Nord. 1955 Häftad Om bl.a. Hur Röde Orm blir till, Sigfrid Lindströms dikter, Om böcker och deras andvändningar. Illustrationer Gunn..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Voltaire
Candide Och Naturens son
45 kr
"Bokfrämjandet 1970 Inbunden Två böcker i en med kommentarer till respektive bok och en efterskrift om författaren och hans verk av C..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eva Berlin
Gröna blommans gåta
23 kr
Wahl. 1968 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker. Flickbok nr 1411 Serien Mica löser ett fall Ca 140 sidor, gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eva Berlin
Borgruinens gåta
23 kr
Wahl. 1968 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker. Flickbok nr 1457 Serien Mica löser ett fall Ca 140 sidor, gott skick, men ett försättsb..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Per Anders Fogelström
Julböckerna
150 kr
Bon. 1973 Inbunden Denna lilla skrift är tryckt i en numrerad upplag av 1.200 ex varav detta är nr 1129 Ca 20 sidor, i mindre format,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hans Sallander
Katalog der Inkunabeln der KGL Univ. Bbibliothek..
175 kr
1953 Häftad Katalog med förteckning över Inkuabler vid Uppsala unviersitet. ( inkunabel ) Ca 175 sidor, på tyska
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jokum Smith
Bokframställning
45 kr
Forum 1970 Inbunden En redogörelse för hur en bok blir till från sättning till bandets färdigställande, rikt illustrerad Ca 100 sidor..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Alexander Solsjenitsyn
En kalv med eken stångades
75 kr
W&W 1975 Häftad Självbiografi som handlar om hans tjugo år som författare och ger bakgrunden till hans böcker, om underjordisk kamp m..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Biró Béla
A Magyar müvészettörténeti iradalom bibliográfiája
125 kr
Képzömüvészeti Alap Kiad. 1955 Inbunden ( Biliographie der Ungarischen kunsgeschichtlichen literatur ) Ca 600 sidor, på ungerska, lit..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Albert Bonnier 125 år
325 kr
Bon. 1962 Inbunden Med många författarporträtt i ord och bild, litteraturhistoria och pesonhistoria, vikt ca 3 kilo Ca 390 sidor, gul..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Åke Bonnier ( red )
Albert Bonniers förlag 100 år
350 kr
Bon. 1937 Inbunden Rikt illustrerad med faksimiler, foton och en del färgbilder - ett stycke litteraturhistoria där många författare ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Albert Bonniers Förlag 100 år
425 kr
Bon. 1937 Inbunden Boken gavs ut till Albert Bonniers förlags hundraårsjubileum. En litteraturhistorisk och Personhistoriska bok med ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arne Hirdman
Alla tiders folkböcker
95 kr
FIB 1950 Häftad Ett bidrag till den billiga bokens historia, många kuriösa berättelser om boken och historier kring böcker Ca 140 sid..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Carl Nordenfalk
Bokmålningar
150 kr
R&S 1979 Inbunden Om bokmålningar från medeltid och renässans i Nationalmusei samlingar, med många fina illustrationer Ca 150 sidor, ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
John Alnander
Boktryckerikonstens uppkomst och fortgång uti Sv..
145 kr
Allhem 1959 Häftad Den här boken tryckets på svenska första gången 1756 och är en akademiska avhandling . Ett par små nagg på omslag..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lars Törnqvist (red)
Bokvännens kalender
23 kr
SB 1981 Inbunden När fick Mistral Nobelpriset, vem har gjort Ferlinstatyn i Filipstad, Vilka Litterära sällskap finns och mer sådana ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nils Nordqvist
Antikvan och vetenskaperna
23 kr
Bokvännerna 1965 Inbunden Svensk typografi omkring åren 1703, 1743 och 1783 Ca 60 sidor något blekt i ytterkanter och en svagare fläc..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kerstin Abukhanfusa (red)
Arkiv hemma och ute
150 kr
1995 Inbunden Årsbok för Riksarkivet och Landsarkiven. Om bla Det katolska arvet, Storsvenska spår, Samlarna mm. Ca 330 sidor, illus..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ivar Lo-Johansson
Att skriva en roman
75 kr
Bon. 1957 Inbunden Ett självbiografiskt avsnitt med illustrationer av Nisse Zetterberg Ca 60 sidor, utsänd endast till medlemmarna i..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Carl G. Laurin
Barnet i liv och konst
125 kr
Norst. 1938 Inbunden En historisk framställning om barnet i historien, i skämtet och skämtbilden, böcker och teckningar om barnbarnet..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Woltmann & Mengel
Beckers världshistoria del 14
150 kr
" 1935 Inbunden Del 14 om fattar "" vår tids historia "" . Ca 450 sidor marmorerat band med ljus rygg, viss nötning på bandet, men in..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bengt Bernströms boksamling auktionskatalog 1- 6
145 kr
1977 Häftad I dessa informativa kataloger från Libris auktioner upptas ämnens som resor topografi Norrland, sagor, bokväsen vitterhe..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arne Holmberg
Bergianska biblioteket representerade i svenska ..
23 kr
Kungl. Sv. Vetenskapsakademien 1945 Häftad Alfabetisk förteckning jämte inledning Ca 45 sidor, gott skick, men nagg på nedre delen av..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anders Botin
Beskrivning om Svenska hemman och jorda-gods del 1
450 kr
Tryckt hos Lars Salvii förlag 1755 Inbunden Om hemman i allmänhet och mantal, förmedlingar , byten, kronohemman, gamla reduktioner,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bibliografiska undersökningar
350 kr
1914 Häftad Om Fögderiindelningen i Sverige 1540-1628, Om bröderna Salan och deras handskriftssamling. Erik Sparres samlingar, Ortna..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Samuel E Bring
Bibliotekshandbok
350 kr
Geber 1924 Häftad Bokhistoria och bokframställning, bibliotekshistoria och bibliografi, rikt illustrerad Två band ca 1.000 sid.gott ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Joachim Kirchner
Bibliothekswissenschaft
45 kr
Winter 1951 Inbunden Mit 18 Text- und 17 Tafelabbildungen Ca 225 sidor, boken i gott skick men några smånagg på skyddsomslag, på tyska
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 125
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt