Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Torsten Hansson
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 134. i kategorin Böcker
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9172609281
Tisdag
Lindberg Sten
Svenska böcker 1483-1983. Bokhistoria i fågelper..
40 kr
Bokbranschens marknadsinstitut AB. 1983. 63 s. Häftad. 21x13cm. 110 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Tisdag
Wessel Nils
Typografernas historia. Minnesskrift. + Suppleme..
120 kr
1916, 1917. 680, 632 s. 2 dekorerade klotband. 23x16cm. 2155 gram. Gott skick. Illustrerade. Små områden med färgförlust på de främre..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-23
Göteborgs stadsbibliotek 1891-1941. Minnesskrift.
100 kr
1041. Ca 364 s. Häftad. 25x18cm. 885 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9138724782
2012-01-23
Grip Ragnar
Konstförvanter och bokbindare i Stockholm 1850-1..
100 kr
Stockholmsmonografier nr 44. 1981. 285 s. Inbunden. 25x17cm. 710 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9113005448
2012-01-22
Peterson Bo
PAN på Riddarholmen. Norstedts 1910-1973.
100 kr
1998. 464 s. Inbunden. 25x18cm. 1075 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Böcker från Riksantikvarieämbetet 1989
24 kr
1989. 24 s. Häftad. 25x17cm. 65 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9127286528
Natur och Kultur 50 år. Ur ett bokförlags histor..
60 kr
1972. 137 s. Inbunden. 20x17cm. 380 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9188366596
Abukhanfusa Kerstin, red.
Vardagsslit och företagsvinst. Årsbok för Riksar..
70 kr
Riksarkivet. 2002. 294 s. Inbunden. 25x18cm. 850 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170622752
Fridell Lena, red.
Bilden i barnboken
60 kr
Skrifter utgivna av Svenska Barnboksinstitutet. Stegelands. 1977. 201 s. Inbunden. 21x20cm. 520 gram. Gott skick. Illustrerad. Några ..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197054607
Engström Gösta
Amund Grefwe. Den förste boktryckaren i Göteborg.
80 kr
Göteorgs universitetsbibliotek. 1983. 155 s. Inbunden. 24x16cm. 485 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Dedikation från författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9172603283
Janson Anders
Golf. Den gröna sporten. Svenska golfförbundets ..
100 kr
1979. 232 s. Inbunden. 31x22cm. 1100 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100102261
Wästberg Per, Theorell Anita, Hammarskiöld Hans
Resa i tysta rum. Okända svenska slottsbibliotek.
150 kr
Bonniers. 2004. 320 s. Inbunden. 26x21cm. 1270 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 918813203X
Jonsson Kerstin
Punktskriftsbiblioteket 100 år
50 kr
Talboks- och punktskriftsbiblioteket. 1992. 69 s. Häftad. 22x15cm. 150 gram. Gott skick. Illustrerad. Svagt synligt veck i omslaget.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Bokbindarnes skrå och embete anno 1621-1784. (Bo..
60 kr
Faksimiltryck av stadgar från 1784. 1930. 6, 22 s. Häftad. 23x18cm. 75 gram. Mycket gott skick. Tillskrift.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170002223
Bäärnhielm Göran, m.fl. red.
Accurata descriptio. Studier i kartografi, numis..
100 kr
Acta bibliothecae regiae Stockholmiensis LXIX. 2003. 567 s. Häftad. 23x15cm. 955 gram. Mycket gott skick. 15 färgplanscher. Illustrer..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Låntagarna har ordet. Malmö stadsbiblioteks vänn..
40 kr
1950. 64 s. Häftad. 22x15cm. 135 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170040842
Heintze Ingeborg, Johanson Margit
Litteratur om Malmö. Bibliografi.
100 kr
Allhems. 1977. 428 s. Inbunden. 24x16cm. 905 gram. Gott skick. Svagt synlig fläck på pärmen.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Görman Ulf, red.
Årsbibliografi 2001. Teologiska institutionen, L..
40 kr
2002. 142 s. Häftad. 21x14cm. 245 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789188366788
Norberg Erik
Mellan tiden och evigheten. Riksarkivet 1846-1991.
150 kr
2007. 523 s. Inbunden. 25x17cm. 1360 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Lunds universitets-biblioteks accessions-katalog..
40 kr
1877. 48, 16, 15 s. Häftad. 21x13cm. 65 gram. Gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 917160541X
Innan bilden bleknar. Några röster kring Adam He..
50 kr
Trevi. 1981. 109 s. Häftad. 19x13cm. 150 gram. Mycket gott skick. 8 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Bernström Car Fr.
Carl Erik Deleen. Spridda drag ur en märklig man..
50 kr
Tyma. Ur Pro Novitate 1898. 1950. 53 s. Häftad. 21x14cm. 105 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187950081
Rausing-Roos Åsa
Från Njals saga till år 2000. Helsingborg i litt..
120 kr
Helsingborgs Dagblad. 1996. 519 s. Inbunden. 24x17cm. 1265 gram. Mycket gott skick. Dedikation från författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Gertz Ulla
Blad ur Bibliotekstjänts historia. En återblick ..
50 kr
1971. 59 s. Häftad. 19x21cm. 225 gram. Gott skick. 8 planscher med fotografier. Illustrerad av Anders Sten. Svagt synliga fläckar på ..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9122006567
Gerle Eva
Lunds universitetsbiblioteks historia fram till ..
80 kr
Ur Lunds universitets historia 7. Almqvist & Wiksell. 1984. 250 s. Häftad. 24x17cm. 520 gram. Gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789197700603
Håkansson Håkan, Nilsson Nylander Eva, red.
"Här får intet arbete utföras" Universitetsbibli..
250 kr
2007. 386 s. Inbunden. 26x22cm. 1390 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Lindberg Sten G.
Hubert Johansson. Konstförvant och hovboktryckar..
80 kr
Föreningen för bokhantverk. 1991. 167 s. Häftad. 23x15cm. 390 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9063002213
Ottosson Jan
En bok om Gust Carlsson. Agenturfirma och levera..
80 kr
1990. 116 s. Inbunden. 27x20cm. 540 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9118835023
Hemmungs Wirtén Eva
Bokhandelns bok. Om BMF och arbetet i bokhandeln..
70 kr
Norstedts. 1988. 152 s. Inbunden. 24x18cm. 515 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 916309133X
Jacobson-Schacht Anna-Lena, red.
Linköpings stadsbiblioteks återuppbyggnad 1996-2..
100 kr
Linköpings stadsbibliotek. 2000. 253 s. Häftad. 24x16cm. 540 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
En berättelse om Bra Böcker, 25
24 kr
1990. 64 s. Häftad. 26x20cm. 190 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 134
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt