Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Bravur Bok
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 68. i kategorin Berättelser
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 912959846X
Stanna alla klockor och andra kusliga berättelser. av SWAHN, SVEN CHRISTER
SWAHN, SVEN CHRISTER
Stanna alla klockor och andra kusliga berättelser.
23 kr
Tryckt 1991, inbunden, gott skick, Rabén & Sjögren, ill. av Fibben Hald, 135 sidor, 500 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170220581
Bland litteratörer och schackspelare. av RASCH, MÅRTEN
RASCH, MÅRTEN
Bland litteratörer och schackspelare.
40 kr
Tryckt 1972, klammerhäftad, gott skick, namnad, Bokvännerna, osprätad, 28 sidor, 90 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 915280223X
Allenast lite mat i kroppen. om hunger och törst.. av SMÅLANDS FÖRFATTARSÄLLSKAP
SMÅLANDS FÖRFATTARSÄLLSKAP
Allenast lite mat i kroppen. om hunger och törst..
50 kr
Tryckt 1977, inbunden, gott skick, 162 sidor, omslag, bottaget gem, 390 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146173609
Det nattliga, kattliga, evigt ofattbara. Essäer .. av FREDRIKSSON, KARL G & LILIAN
FREDRIKSSON, KARL G & LILIAN
Det nattliga, kattliga, evigt ofattbara. Essäer ..
60 kr
Tryckt 1999, inbunden, fint skick, W&W, bilder, register, omslag med små riss, 540 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
FRIDELL, FOLKE / WAHLÉN, INGVAR (red)
Andra tider i Småland. Gunnar Adolfsson / Justus..
40 kr
Tryckt 1969, inbunden, i gott skick, Smålands Författarsällskap, 185 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JOHANSON, BENGT
Fillifankens sommaräventyr.
19 kr
Tryckt 1972, inbunden, i gott skick, Smålänningens Förlag, 312 sidor, naggat omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
RICHERT, EBBA
Trollbunden. Berättelser.
23 kr
Tryckt 1973, häftad, i gott skick, Gotlands Allehanda,
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
DICKSON, WALTER
Fabler och småstycker från öst och väst.
40 kr
Tryckt 1971, inbunden, i gott skick, Zindermans, 118 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SIGURJÓNSSON, ARNI (urval)
Tanken strövar vida. 25 isländska småsagor.
50 kr
Tryckt 1990, inbunden, i gott skick, Bokklubben Norden, svenska/norska/danska / 200 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JOHANSSON, HUGO
Vallare-Per. En samling berättelser från Västerg..
50 kr
Tryckt 1985, inbunden, i mycket gott skick, författarsignerad, Förlag Hugo Johansson Hyssna, 190 sidor, omslag,
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KARLSSON, PETTER
Andra halvlek - elva berättelser om fotboll.
100 kr
Tryckt 1997, inbunden, i nyskick, bilder, Sportförlaget, 237 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LO-JOHANSSON, IVAR
Författaren / Soldaten / Två böcker.
23 kr
Tryckta 1991, inbundna, i mycket gott skick, namnteckning, Bonniers, personregister, 314+240 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SHEEHY, GAIL
Mohm. Detta är en berättelse om en kambodjansk ..
50 kr
Tryckt 1988, inbunden, i gott skick, snedläst, namnteckning, Alba, bilder, 447 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HOPE, NOEL
Huset mellan almarna. Berättelse.
40 kr
Tryckt 1946, inbunden, klotryggband, i gott skick, Frälsningaarméns Högkvarter, 64 sidor, dekorerat pappband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WODEHOUSE, P. G.
Mr Mulliner har ordet.
23 kr
Tryckt 1971, pocket, i gott skick Delfinserien, 197 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
STRINDBERG, AUGUST
Det nya riket / Sagor / Blomstermålningar och dj..
23 kr
Tryckt 1974, inbunden, i gott skick, Bonniers, 289 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
OHLMARKS, ÅKE (översättning)
Gisle Surssons saga.
40 kr
Tryckt 1984, inbunden, klotryggband, i mycket gott skick, Svensklärarserien, 96 sidor, dekorerat pappband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LUNDKVIST, ARTUR
En gång i Nineve. Berättelser i urval.
50 kr
Tryckt 1977, inbunden, i gott skick, Coeckelberghs, 288 sidor, uo, klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
OHLMARKS, ÅKE
Gengångare.
23 kr
Tryckt 1980, inbunden, i mycket gott skick, Tidens Förlag, 244 sidor, dekorat förlagsband. (sänkt pris)
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
VÄSTGÖTA-BENGTSSON (Sixten Bengtsson)
Västgötar. Västgöta-Bengtsson berättar.
70 kr
Tryckt 1984, inbunden, i mycket gott skick, bilder, 152 sidor, uo, klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SAMUELSSON, RUNE B.
Legender från Nordkalotten.
50 kr
Tryckt 1993, inbunden, i gott skick, Bokförlaget Settern, 152 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ENGSTRÖM, ALBERT
Berättelser och teckningar.
50 kr
Tryckt 1972, inbunden, i mycket gott skick, Bonniers, ill, 323 sidor, omslag med reva.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
TOPELIUS, ZACKRARIAS
Fältskärns berättelser. Första till femte cykel..
100 kr
Tryckta 1920, inbundna, i gott skick, Bonniers, 6 böcker, 321+418+374380+281+471 sidor, dekorerade klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
STJÄRNBOKEN
Svenska Journalens Julbok 1943.
23 kr
Tryckt 1943, inbunden, klotryggband, i gott skick, gulnad inlaga, AB Svenska Journalen, uo, 175 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
STJÄRNBOKEN
Svenska Journalens Julbok 1943.
23 kr
Tryckt 1943, inbunden, klotryggband, i gott skick, gulnad inlaga, AB Svenska Journalen, uo, 175 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
STJÄRNBOKEN
Svenska Journalens Julbok 1943.
23 kr
Tryckt 1943, inbunden, klotryggband, i gott skick, gulnad inlaga, AB Svenska Journalen, uo, 175 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SANDMAN, LILUS IRMELIN
Svanarna. Berättelser från kung Tulles tid.
40 kr
Tryckt 1977, häftad, ouppskuren, i gott skick, Bonniers, ill. 177 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ENGSTRÖM, ALBERT
Roslagsberättelser.
100 kr
Tryckt 1942, inbunden, i mycket gott skick, Bonniers, ill. linneklotband, medbundet främre omslag, 487 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SHE, LAO
Det sorgsna skrattet.
23 kr
Tryckt 1972, häftad,i mycket gott skick, Forum, 162 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JÄDER, ASTRID
Botilda mitt i vardagen.
50 kr
Tryckt 1955, inbunden, klotryggband, i gott skick, Westerbergs, uo, 93 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KALLE I DALEN ( Karl Williams)
Smålandsklöver. Jakt-, fiske och bygdehistorier.
40 kr
Tryckt 1976, inbunden, i gott skick, borttaget försättsblad, Smålänningens Förlag, ill. 299 sidor, omslag. (sänkt pris)
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 68
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt