Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sundbergs Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-28 av 28. i kategorin Bergsbruk
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Handbok för hyttearbetare sammandragen uti sedna..
750 kr
Falun 1827. 200 s. Samtida halvfranskt band. Nära nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Borg,Sven Hugo
Borgviks järnbruk. Utveckling och nedgång 1840-1..
200 kr
1998. 215 s. Förlagets klotband m.skomsl. illustr. Mycket gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wedholm,L,J
Svenska jernbruks-ekonomien
2000 kr
1869. 798 s. Samtida hfrbd. illustrationer i texten samt utvikbara planscher och tabeller. Mycket gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arpi,Gunnar
Den svenska järnhanteringens träkolsförsörjning ..
250 kr
1951. 286 s. Häftad. Mycket gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Boëthius,Bertil
Robertsfors bruks historia
1500 kr
1921. 263 s. Häftad. illustr. + 4 utvikbara kartor. Mycket gott skick. (9)
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Darell,J.G
Bruks- och gruvregister till Jernkontorets Annal..
200 kr
Jernkontorets Bergshistoriska utskott. 1984. 212 s. Häftad. Nära nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wedholm,L.J
Handledning i svenska jernbruks-ekonomien
1400 kr
1869. XVIII + 798 + 1 + 1 blank s. + 1 utvikbar plansch + 1 utvikbar tabell s. 12 häften. En bit bortklippt på det tolfte häftesomsla..
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Furuhagen,Hans.
Mercurius och Vulcanus. En krönika om järnet i S..
200 kr
1997. 247 s. Förlagets dek.ppbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Finnström,Bror.
Järnet. En näringsgeografisk studie över äldre j..
150 kr
Mora 1996. 131 s. Häftad. illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stockenström,Eric.
Bergsmannanäringens nytta och skötsel, förestäld..
500 kr
Stockholm, hos Lars Salvius, 1749. 26 s. Samtida gråpappersband. Titelbladet med grav. vignett.sprängda snitt. Tagen ur band. Fint s..
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lidbeck,Carl Johan.
Garneys handledning uti svenska masmästeriet. De..
1000 kr
Stockholm 1816. 256 s. Samtida dek.hfrbd.m.fr.omsl.medbundet. Någon enstaka lagerfläck förekommer, men i övrigt ett bra ex.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Schröderstierna,Samuel.
Berättelser över de finare järn- stål- och metal..
300 kr
1925. 54+88 s. 1 vol.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sahlin,Carl.
Allmogesmidet i Dalarna. 1764 års undersökningar.
250 kr
1936. 46 s. Jernkontorets Bergshistoriska Skriftserie. N:o 5
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nihlén,John.
Äldre järntillverkning i Sydsverige. Studier rör..
300 kr
1939. 139 s. illustr. Jernkontorets Bergshistoriska Skriftserie. N:o 9.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nihlén,John.
Studier rörande äldre svensk järntillverkoning m..
300 kr
1932. 208 s. illustr. Jernkontorets Bergshistoriska Skriftserie. N:o 2.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Studera och probera. En hyllningsskrift till Car..
200 kr
1941. 215 s. ppbd.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Norrby,Jonas.
Jennings.
200 kr
1991. 275 s. Förlagets dek.pappband. illustr. Fint skick
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Borggård genom fyra sekler. Minnesskrift utgiven..
125 kr
1950. 45 s. Illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Waldén,Bertil.
Frövifors bruk och dess föregångare Frövi Bruk.
300 kr
1951. 306 s. Dek.hklbd. illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eriksson,Ulf.
Gruva och arbete. Kiirunavaara 1890-1990. I-IV.
600 kr
1991. 534+395+474+509 s. illustr. 4 vol.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lindroth,Sten.
Gruvbrytning och kopparhantering vid Stora Koppa..
600 kr
1955. 699+454 s. Förlagets dek. halvpergamentbd. illustr. 2 vol. Fint skick
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Med hammare och fackla. II. Årsbok utgiven av Sa..
200 kr
1930. 166 s. Häftad. illustr. Nära nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Med hammare och fackla. I. Årsbok utgiven av San..
200 kr
1928. 188 s. Häftad. illustr. Nära Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
La vie souterraine ou les mines et les mineurs. av Simonin,L.
Simonin,L.
La vie souterraine ou les mines et les mineurs.
2500 kr
1867. 604 s. Dek.hfrbd. illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Forsslund,Karl Erik.
Falu Gruva och Stora Kopparbergs Bergslag.
400 kr
1936. 312 s. illustr. Ouppskuren.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Naucler,O.
Stora Kopparbergs gruva och kopparverk.
250 kr
1941. 110 s. illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Norberg,P.
Forna tiders järnbruk i Norr- och Västerbotten.
350 kr
1958. 263 s. illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Norberg,P.
Avesta under kopparbrukets tid I-II.
500 kr
1956. 1223 s. illustr. 2 vol. Tryckt i en upplaga om 1500 ex. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-28 av 28
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt