En upptäcksfärd i automobile guNatti. Kors och tvärs i Värmland. Bokförlaget Norlén&Slottner 2009. Rikt färgfotoillustr. 254 sid. Förlagsband. Tvär4:o. Hylla
Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1920, 150 sid Fjärde upplagan. 8:o. Klotband. Illustrerad med 53 bilder i texten. En längre inskription på första vita sidan. Titelbladet lite löst. Annars i fint skick. Svenska hylla: 824 läs mer
Klotband med skyddsomslag 37x27 cm. 112 sid. Rikt illustrerad i färg. Några märken på omslaget, annars i bra skick.
Dekorerat pappband Natur och Kultur 1997, 88 sid. Rikt illustrerad i svartvitt. Bra skick.
Velocebooks. 1 uppl. 2009. 448 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. ny! inplastad!.
motorbooks International. 1 uppl. 1993. 200 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick.
1989. 215 s. Inbunden. Gott skick. läs mer
Haynes. 1995. Inbunden. Gott skick. Modeller som behandlas: Saab 9000, modeller med fyrcylindrig motor, inklusive vissa specialmodeller 1985 cc och 2290 cc V6-motorer behandlas ej. läs mer
NORSTEDTS. 1952. Häftad. Gott skick. 126 s., 4 pl.-bl. Två mindre revor upptill på ryggen (ca 0,5 cm vardera) samt en reva nedtill på ryggen (ca 1 cm) samt sitter 4 st sidor nästlängst bak i boken sitter löst (de sitter fast upp.. läs mer
NATUR OCH KULTUR. 1959. 119 s. Inbunden. Mycket gott skick. Ett hörnveck på omslagets baksidas övre ytterhörn.
John Crawley Ltd. 1:a uppl. 1984. 128 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Om ångfordon på engelska: Published by J. Crawley in 1984. Hardcover. Number of pages: 128. - A steam wagon (steam lorry or steam wa.. läs mer
Grenville Publishing Company. 1:a / First Edition uppl. 1948, 1949 & 1950. 800 s. Inbunden. Ex Libris. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Tre delar motorsportshistoria på engelska: Three Volumne Set. All three volumn.. läs mer
Balkong Förlag. Ny utgåva uppl. 2008. 144 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband ("kartonerad"). Nära nyskick. Den 1 juli år 1952 förändrades vårt land för alltid. Lagen om moped infördes. Handlarna gnuggade händerna och i.. läs mer
Trafiknostalgiska Förlaget. 1:a uppl. 1912. 60 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband ("kartonerad"). Nära nyskick. Boken doftar blårök och smörjfett, men Jan Malmstedt sätter också in Rusch i ett större motorhistoriskt s.. läs mer
Trafiknostalgiska Förlaget. 1:a uppl. 2007. 77 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband ("kartonerad"). Nära nyskick. Rikligt illustrerad med foton (färg och svartvitt) av äldre bensinmackar och ett stort antal bensinbolags .. läs mer
1977. 104 s. Häftad. Nära nyskick. Numret ägnat Volvo maa 50-årsjubiléet.
1978. 37 s. Häftad. 30x21cm. Hyfsat skick. läs mer
1997. 29 s. Häftad. 30x21cm. Gott skick. Hålslag vid ryggen se bild. L32. läs mer
u.å.. 30 s. Häftad. 30x21cm. Hyfsat skick. Hålslag vid ryggen L32. läs mer
Byggförlaget, 2001. Andra upplagan, första tryckningen. 144 sid. Inbunden. Rikt illustrerad. Nyskick.
Motormännens Riksförbund/Ehlins. 1958. 252 s. Häftad. 20,5x14cm. 363 gram. Gott skick. Illustrerad, något nött rygg.
Nordiska museet. 1997. 78+annonser s. Spiralbunden. 15x26cm. 405 gram. Mycket gott skick. Rikt illustrerad.
Konsumentverket. 1995. 255 s. Häftad. 26,5x21cm. 719 gram. Gott skick. Rikt illustrerad. läs mer
Hennerwood. 1983. 80 s. Dek. pappband. 31x24,5cm. 692 gram. Hyfsat skick. Rikt illustrerad, på engelska, 7 cm skada på ryggens övre del.
Bison Books. 1986. 192 s. Förlagsband. 31x24cm. 1187 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Rikt illustrerad, 1 cm reva på skomsl, på engelska.
HAMLYN. 1977. 192 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. På engelska. Rikt illustrerad. Hylla 20.
Nuit Bleue. 1982. 270 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. På engelska. Rikt illustrerad. Hylla 20.
Haynes. 1997. Kartonnerad. Mycket gott skick. Hylla 19. läs mer
AUTO INFO Publishing Ltd.. 179 s. Häftad. Mycket gott skick. Hylla 19. läs mer
Swede Books International. 1987. 272 s. Kartonnerad. Mycket gott skick. Rikt illustrerad. Hylla 19.
