Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Fryksdalens Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 514. i kategorin Biografi
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
August Strindberg
Strindbergs brev till Harriet Bosse
95 kr
N&K 1932 Häftad Med kommentarer av Harriet Bosse Ca 310 sidor, något blekt i rygg
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Larry och Dominique Collins och Lapierre
Sol och skugga
45 kr
Prisma 1986 Inbunden Om El Cordobés - Manuel Benitez, den fattiga bypojken som blev Spaniens populärast tjurfäktare. Illustrerad Ca 3..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
August Strindberg
Strindbergs brev till Harriet Bosse
125 kr
N&K 1932 Inbunden Med kommentarer av Harriet Bosse 315 sidor, halvfransk band, gott skick, men något blekt i rygg, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Cecilia Bååth-Holmberg
När seklet var ungt
95 kr
Lindblad 1919 Inbunden Berättelse från det gamla Lund Skåne Ca 400 sidor, gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sigrid Elmblad
Jenny Lind
75 kr
Lindblad 1920 Inbunden Om operasångerskan Jenny Lind ( opera ) Ca 190 sidor, halvfransk band blekt rygg, övrigt gott skick, namnnoter..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sven Thulin (red)
Hågkomster och livsintryck
45 kr
Lindblad 1933 Inbunden Till Minnet av Nathan Söderblom av 70 utländska författare Ca 500 sidor, några fläckar på bandets framsida, öv..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ture Nerman
Otto Lindblad ett sångaröde
75 kr
Lindblad 1930 Häftad Sammanställda efter självbiografiska anteckningar och gamla brev. Ca 150 sidor, illustrerad, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Signe Taube
Prostinnan
95 kr
Geber 1928 Häftad Brev och minnen av Gunnar Wennebergs moder - Sara Wennerberg som var prostinna vid prostgården i Lidköping i Väst..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
D Rudin
Waldemar Rudin
95 kr
Lindblad 1922 Häftad Waldemar Rudin, född 1833, död 1921. Ledamot av Svenska Akademien Präst, professor i teologi i Uppsala och leda..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Elias Grip
Johan Olof Wallin En livsbild
23 kr
Lindblad 1991 Inbunden Om JOW hans liv och gärning Ca 90 sidor, halvfransk band gott skick, men blekt rygg, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Otto Funcke
Guds fotspår på min lefnadsväg
75 kr
Norman 1898 Inbunden Otto Funcke var teolog. doktor, pastor vid Friedenskirche i Bremen Ca 480 sidor, halvfransk band blekt rygg, övr..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Clara Tschudi
Drottning Horense
45 kr
Hökerberg 1919 Inbunden Om Napoleon I:s adoptivdotter och Napoleon III:s moder, illustrerad Ca 340 sidor, rött klotband med gulddeko..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Clara Tschudi
Konungen av Rom
85 kr
Hökerberg 1918 Inbunden Om Napoleons son som var kung i Rom från den 23 juni till den 3 juli 1815 var han Kejsare av Frankrike il..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ivan Oljelund ( red )
Min mor
45 kr
Lindblad 1947 Inbunden 47 svenska män och kvinnor om sina mödrar med bla Hedenvind-Eriksson, Sven Lidman, Emilia Fogeklou, Birgit Ram..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Selma Lagerlöf
Zachris Topelius
75 kr
Bon. 1920 Inbunden Om Zacharias Topelius utveckling och mognad. Bandet är bundet hos Persson och Lindholm i Karlstad 360 sidor, vitt ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nanna Lundh-Eriksson
Sveriges drottningar 1531-1850
85 kr
Bergvall 1916 Inbunden En serie kvinnoöden Ca 230 sidor, gott skick, dekorerat band med guldtryck i front, gott skick, namnnotering n..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Elias Grip
En arbetets man James A Garfield
45 kr
Lindblad 1919 Inbunden Om USA:s 20:e president som tillträdde ämbeet 1881 och han blev mördad samma år. Ca 115 sidor, halfransk band ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arthur Österwall
Från Internationalen till Nalen
75 kr
Ordfront 1990 Inbunden En självbiografi om Österwall som är/var yrkesmusiker och spelade bla jazz Ca 300 sidor, gott skick, utan sky..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Erkki Kivijärvi
Adolf Lindfors
75 kr
Otava 1923 Inbunden Skådespelare, teater Ca 100 sidor, rikt illustrerad, gott skick, på finska, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Michael Wurmbrand
Kristus eller den Röda Flaggan
75 kr
Berghs 1973 Inbunden Michal Wurmbrand son till judiskfödde lutherske prästen Richard Wurmbrand var skolpojke när hans far och mor bl..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Carl Fehrman
Hjalmar Gullberg
75 kr
Norst. 1959 Häftad Hjalmar Gullbergs livshistoria och hans diktning Ca 250 sidor, ouppskuren, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Frans g Bengtsson
Den lustgård jag minns
75 kr
Norst. 1955 Häftad Ca 215 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ivar Lo-Johansson
Tröskeln
45 kr
Bon. 1982 Inbunden Memoarer från 30-talet Ca 430 sidor, gott skick, med skyddsomslag
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fredrik Böök
Werner von Heidenstam 1-2
75 kr
Bon. 1945 Inbunden Om Heidenstams liv och litteratur Två halvklotband ca 390 + 380 sidor. En liten fläck i rygg på det ena bandet och..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sven Stolpe
Livets nöjen
45 kr
"A&K 1983 Inbunden ""Glada minnen och bagateller"" Ca 190 sidor, gott skick, namnetikett"
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gösta Bohman
Maktskifte
75 kr
Bon. 1984 Inbunden Om det dukade bordet hösten 1976 som inte var så väldukat och när den borgerliga trepartiregeringen trädde till oc..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Leif Cassel
Så vitt jag minns
45 kr
A&K 1974 Inbunden Leif Cassel, svensk politiker, förste vice ordförande i Högerpartiet 1956-1965. ( Moderaterna ) Ca 210 sidor, gott ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Harald Schiller
Tomma hövdingahus och andra minnen
23 kr
W&W 1945 Häftad En bok om personliga minnen om några nordiska diktare, Heidenstam, Selma Lagerlöf, Ellen Key, Höffding och Johannes V..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Christopher Hibbert
Mussolini en biografi
45 kr
Norst. 1962 Inbunden Ca 380 sidor, gott skick, utan skyddsomslag, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eva Curie
Min Mor Marie Sklodowska Curie
95 kr
Medéns 1939 Inbunden Om Marie Curie, hennes uppväckt, familj och liv. Om när Radium upptäckes, och forskningen och ryktbarheten, mm (..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lotten Dahlgren
En svensk herrgårdssläkt
175 kr
Nord. 1910 Inbunden Familjepapper ur Baldersnäs arkiv i Dalsland, rik på personhistoria och släktförhållanden Ca 340 sidor, klotband ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 514
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt