Begagnad bokISBN: 9174589229
Igår 14:23
De skuldlösa mördarna : essäer om biologi: liv i..
180 kr
1987 Alba. Pappband, 144s. 20x15cm, 321g. Illustrerad. Mycket gott skick. Illustrationer av Viking Nyström. ISBN 9174589229. Baksides..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Igår 09:14
Aktiverande övningar om djur. Vatten
180 kr
Fortbildningssekretariatet, Univ., 1992
Hft. 82s. 21x15cm, 134g. Illustrerad med teckningar. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9176081648
2012-01-30
Nya tankar om gamla hjärnor
180 kr
1984 Brombergs. Pappband, 165s. 22x14cm, 341g. Mycket gott skick. ISBN 9176081648. Baksidestexten: Våga se på djurvärlden! uppmanar S..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
FAUNA OCH FLORA. POPULÄR TIDSKRIFT FÖR BIOLOGI 1..
500 kr
Vackert klotband, 288+288s. 23x17x3,5cm, 1112g. Rikt illustrerad, delvis i färg. Mycket gott skick. (Fraktkostnad 39kr, B-post inrike..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
FAUNA OCH FLORA. POPULÄR TIDSKRIFT FÖR BIOLOGI 1..
500 kr
Vackert klotband, 304 +292s. 23x17x3cm, 1158g. Rikt illustrerad, delvis i färg. Mycket gott skick. (Fraktkostnad 39kr, B-post inrikes..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
FAUNA OCH FLORA. POPULÄR TIDSKRIFT FÖR BIOLOGI 1..
1500 kr
Vackert klotband, 288+296s. 23x17x3cm, 1155g. Rikt illustrerad, delvis i färg. Gott skick. (Fraktkostnad 39kr, B-post inrikes, idag 2..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171506306
De ekologiska idéernas historia
180 kr
1996 SNS Förlag. Inbunden, 352s. 23x15cm, 650g. Mycket fint skick. Originaltitel: Natures economy: A history of Ecological Ideas. ISB..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 917542150X
Natur och kultur längs Ljungans dalgång
150 kr
1986 Cewe-förl. [Ljungankomm.] : [Länsstyr. i Västernorrlands län], Trådbunden, hårda pärmar, 267s. 21x21cm, 800g. Rikt illustrerad, ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9127003469
Naturens dynamik. Människan påverkar starkt den ..
139 kr
1978 Natur&Kultur. Hft. 160s. 21x14cm, 220g. Illustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9100457299
Jordens öde - En bok om människans framtid
129 kr
1982 Bonniers. Hft. 253s. 21x14cm, 390g. Mycket gott skick. En analys av de konsekvenser som ett kärnvapenkrig skulle få för mänsklig..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9197345032
Passion : en bok om växter i kruka
150 kr
Forum, 1999
Inbunden, skyddsomslag, 160s. 30x23,5cm, 970g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9197345032. (Fraktkostn..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 917566173X
GENETIK Från Darwin till DNA
129 kr
1989 Tibro. Inb. 117s. 300g. Mycket gott skick. ISBN 917566173X.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9127003280
BIOLOGISKA KLOCKOR. Vad är det som får blomman a..
150 kr
1977 Natur&Kultur Hft. 160 sidor, 21x14cm, 211g. Illustrerad. Något nötta och något fuktfläckade pärmar, liten fläck på övre snitt, b..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9178440041
Människoekologi
150 kr
1985 Gidlunds. 2:a uppl. Inb. 623s. 24,5x17,5x4cm, 1,2kg. Rikt ill. Blekt rygg, för övrigt i gott skick. ISBN 9178440041.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9127006565
Den programmerade människan : arvet som avgörand..
180 kr
1976 N&K. Hft. 279s. 24x17cm, 600g. Illustrerad. Gott skick, fåtal blyertsunderstrykningar, något gulnade pärmar och rygg. Der Vorpro..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9127003280
Biologiska klockor. Vad är det som får blomman a..
150 kr
1977 Natur&Kultur Hft. 160 sidor, 208g. illustrerad. Gott skick, svagt nött pärm. ISBN 9127003280.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9178440041
Människoekologi
180 kr
Gidlund, 1985
2:a uppl. Hårda pärmar, trådbunden, 623s. 24x18x4cm, 1,25kg. Illustrerad. Gott skick, något tummade pärmar. ISBN 91784..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9174860410
Nytt liv i vår herres hage. Tredje skriften i V..
129 kr
1993 Atlantis Hft. 118 s. (18x12cm, 200g.) Mycket gott skick. ISBN 9174860410. Håller skapelsens krona på att ta över själva skapand..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9138900610
Fråga grodan först! : hur människan påverkar liv..
280 kr
LiberFörlag, 1981 Hft. 262s. 24x17cm, 550g. Illustrerad. Mycket gott skick, stämpel: recensionsex. ISBN 9138900610. Jorden är den end..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Naturligt urval och ärftlighet
150 kr
Prisma ; 1971 Hft. 235s. 300g. Illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0333455622
Macmillan dictionary of The Environment
280 kr
1991 MacMillan. Hft. 423s. 23,5x15,5cm, 600g. Mycket gott skick, ägaretikett.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9134504060
Nära naturen. En upptäcktsfärd i naturens mikrok..
150 kr
1984 BonnierFakta. Förlagsband med med skyddsomslag, 77 sidor. 27x24cm, 700g. Rikt illustrerad med Lennart Nilssons fotografier i fär..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9134504060
Nära naturen. En upptäcktsfärd i naturens mikrok..
150 kr
1984 BonnierFakta. Förlagsband med med skyddsomslag, 77 sidor. 27x24cm, 700g. Rikt illustrerad med Lennart Nilssons fotografier i fär..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0460022989
The Good Nutrients Guide The Complete Handbook o..
220 kr
London: J M Dent & Sons Ltd, 1985, Hft. 216s. 300g. Gott skick. ISBN 0460022989
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9100379204
En väv av möjligheter
119 kr
Aldus/Bonnier, 1972 Pocket, 231s. 250g. Illustrerad. Något tummade pärmar, liten snittfläck. ISBN 9100379204
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9127043096
Hur människan blev till
150 kr
Natur och kultur, 1995 Förlagsband med skyddsomslag, 160s. ca 24x14cm, 350g. Illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9127043096 Original..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9186424939
Frukost med en talgoxe : tankar kring människans..
180 kr
1999 Warne förlag. Inbunden med skyddsomslag, 165 sidor. (24,5x19,5cm, 700g.) Rikt illustrerad i färg. Mycket gott skick, liten kantr..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0520220587
At the dawn of modernity : biology, culture, and..
350 kr
Berkeley : Univ. of California Press, cop. 2001 Förlagsban med skyddsomslag, 431s. ca 23x16x4cm, 800g. Mycket fint skick. Engelsk tex..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9170302340
Svenskt naturlexikon
280 kr
Stockholm : Reader's Digest (Det bästa), cop. 1995 Ny upplaga. Hårda pärmar, trådbunden, 503s. 26x23x4,5cm, 2,1kg. Rikt färgillustrer..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9197007315
Offpist : en biografi om Bittan Ekman
139 kr
Hällefors : Gospel media, 2002 Limbunden, mjuka pärmar, 185s. 200g. Gott skick. ISBN 9197007315 Biografi. Baksidestext: Det var henne..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153414233
Svenska urskogar
150 kr
Ica. 1992. 119 s. Hårda pärmar, trådbunden. 24x20cm. 500 gram. Mycket gott skick. Rikt illustrerad.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)