Begagnad bok
Till Albert Bonniers Förlags hundraårsjubileum :..
280 kr
1937 Bonniers. Dekorerat Linneband, ej sidnumrerad. Ca 500s. Stort format: 34,5x27x4,5cm , 3,5kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171002634
Sven Ljungberg som bokillustratör
119 kr
Nationalmuseum, 1984
Hft. 63s. 21x18cm, 160g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9171002634.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 029776795X
GREAT BOOKS AND BOOK COLLECTORS
220 kr
(C)1975 Weidenfeld. Klotband, skyddsomslag, 280s. Stort format: 32x25cm, 2kg. Rikt färgillustrerad. Gott skick, skyddsomslaget har en..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
P.A. Norstedt & Söner Jubileumsskrift 1823-1923.
180 kr
1923 Norstedt och söners förlag Klotryggband. 105 + (24)s. 30x20cm, 1,1kg. Illustrerad med vackra svartvita fotografier samt bokomsla..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Leben und Werk Jakob Krauses
180 kr
Leipzig : Insel-verlag, uå (1943) klotryggband, 150s. 29x20,5cm, 764g. Rikt illustrerad med bilder på gamla skinnbandsböcker. Dåligt ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Typografiska föreningen i Stockholm ett hundra å..
280 kr
1946 - 1947. Klotryggband, 470+471s. 25x19x4cm, 3,2kg. Rikt illustrerade. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
ESPARTO PAPER
280 kr
1956 Newman Neame, Klotband, ca 50 text och fotosidor plus en stor mängd inbundna provblad av espartopapper i olika kvaliteer och fär..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Typografiska Föreningen i Stockholm 1846 - 1926.
150 kr
1926. Halvklotband, 448 + 116 sidor, (25x19,5x4,5cm, 1447g.) Något nötta pärmar och rygg.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
A handbook of printing types with notes on the s..
280 kr
Ipswich : W.S. Cowell, distributed by Faber and Faber, London 1948 2:nd edition. Inbunden, skyddsomslag, 115s. 22x14cm, 306g. Rikt il..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172600306
Sveriges Bokbinderiidkareförening 75 år. En hist..
150 kr
1975 Sveriges Bokbinderiidkareförening. Grönt klotband med transparent skyddsomslag. 167 sidor. (24,5x16,5cm, 600g.) Illustrerad. Got..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska bokillustratörer
180 kr
Sällskapet Bokvännerna, 1959
Inbunden, 136s. 25x17cm, 600g. Illustrerad. Mycket gott skick, exlibris, något blekt rygg. upplaga 950 ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Berömda boktryckare 1
180 kr
Sällsk. Bokvännerna : 1954 Klotryggband, 265s. 21x13cm, 400g. Illustrerad. Något försvagad främre inre fals.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171002448
Boken som Konst
150 kr
1983 Nationalmuseum. kat. 472. Fören. för bokhantverk. Pappband, 96s. ca 21x18cm, 350g. Illustrerad. Delvis något blekta pärmar, för ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vom Jugendstil zum Bauhaus : Deutsche Buchkunst ..
250 kr
Münster : Landschaftsverband Westfalen-Lippe, 1981 Hft. 220s. 27x21cm, 800g. Rikt illustrerad. Tysk text. Gott skick, utrangerad bibl..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gyllene böcker : illuminerade medeltida handskri..
89 kr
Nationalmuseum, 1952 Hft 95s. 250g. Illustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Förvaring av böcker och dokument / A. David Bayn..
150 kr
Stockholm : Inst. för materialkunskap, Konsthögsk., 1981 Hft. 55s. ca 23x15cm, 100g. Illustrerad. Mycket gott skick. Originaltitel: C..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Handledning för handsättare och tryckare
90 kr
Yrkesnämnden för typografutbildning 1959. 3:e uppl., översedd och i vissa avsnitt förnyad. Hårda pärmar, trådbunden, 205s. 300g. Illu..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Boktryckeriteknisk ordbok
150 kr
Lagerström, 1947 2:a tillökade och rev. upplagan. Hårda pärmar, trådbunden, 142s. 21,5x15cm, 300g. Illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136028738
Svenska litterära sällskap
150 kr
LT. 1989. 135 s. Hårda pärmar, trådbunden. 22x18cm. 450 gram. Gott skick. Illustrerad.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bøger, bogsalg, boghandlere omkring 1875
129 kr
København : Foren. for Boghaandværk, 1969 Trådbunden, mjuka pärmar, 188s. 300g. Gott skick, tillskrift av författaren till ambassadör..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tal om bok-handelen i Sverige, hållit för Kongl...
90 kr
Stockholm : [Almqvist & Wiksell], [1968] Mjuka pärmar, 29s. 100g. Gott skick, liten reva i omslaget.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Västerbotten Nr 3 1986 Böcker, bibliotek och läs..
60 kr
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Et kongeligt privilegium. Aarhus Stiftbogtrykker..
250 kr
1994. Aarhus Stiftbogtrykkerie. Hard covers, 152pp. 29x25cm, 1,1kg. Illustrated. Very good condition. ISBN: 8798502301
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bokkunskap : handledning för undervisning i böck..
119 kr
Stockholm : Geber, 1925 Trådbunden, mjuka pärmar, 77s. 150g. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska boksamlare : några uppsatser ur Bokvänn..
129 kr
Bokvännerna, 1976 Klotryggband utan skyddsomaslag, 134s. 300g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9170220727 Upplaga: 1000 ex.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ordning, redbarhet och snabb expedition : Svensk..
200 kr
Svenska bokhandlarefören. : Informationsförl., 1995 Inbunden, skyddsomslag, 222s. 650g. Illustrerad. Mycket fint skick. ISBN: 9177363..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Methods of book design : the practice of an indu..
280 kr
New Haven : Yale U.P., 1983 Trådbunden, mjuka pärmar, 391s. 23x16cm, 750g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN: 0300030355
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Riksdagsbiblioteket 150 år : 1851-2001
150 kr
Riksdagsbiblioteket 2001 Inbunden, 285s. 25,5x23cm, 1,3kg. Rikt illustrerad. Mycket fint skick, tillskrift av en av förf. ISBN: 91850..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Skriftens historia genom sex tusen år
129 kr
Bergh, 1991 Hft. 144s. 200g. Färgillustrerad. Mycket fint skick. originaltitel: L\'écriture - mémoire des hommes.
ISBN: 9150210..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Medeltida Uppsalabibliotek. Del 2, Bidrag till d..
150 kr
Uppsala, 1972 Trdhft, med skyddsomslag, mjuka pärmar. 175s. 25x16cm, 350g. 3 planscher. Gott skick, skyddsomslaget ngt defekt.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
BOKMÅLNINGAR FRÅN MEDELTID OCH RENÄSSANS I NATIO..
90 kr
1979 R&S. Rött klotband med skyddsomslag, 159s. 22,5x16cm, 600g. Rikt illustrerad, delvis i färg. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)