Begagnad bokISBN: 9163098504
Fredag
Rosenrot : nordens mirakelört - Sänker stressen,..
119 kr
Mika, [2000]
Hft. 80s. 21x15cm, 167g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9163098504. Beskrivning:Rosenrot vänjer upp och ned på al..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 3829016980
2012-01-19
Rosor : den nya, utförliga handboken
119 kr
Könemann, 1999
Hft. 79s. 19x14cm, 143g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. Originaltitel: Identifying roses. ISBN 38290169..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172240199
Känsla för jord
250 kr
Hjalmarson & Högberg, 2006
Inbunden, 185s. 23x17cm, 630g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9172240199. Känsla för ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9158218483
Familjeflora
119 kr
Legenda, 1992 Hårda pärmar, trådbunden, 120s. 24x17cm, 400g. Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9158218483. Närmare 250 av..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9174460056
Träd och människor : tro och vetande om våra trä..
119 kr
Skogek, 1977
Hårda pärmar, trådbunden, 89+27s. 22x18cm, 360g. Illustrerad. Gott skick. ISBN 9174460056.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137120824
Blomrabatten i trädgården : val av blommor, raba..
180 kr
Forum, 2003
Hårda pärmar, trådbunden, 64s. 25x20cm, 470g. Rikt färgillustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9137120824. Skapa din egen b..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137091905
Förhistoriska växter och djur
150 kr
Forum, 1986
Hårda pärmar, trådbunden, 257s. 23x18cm, 790g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9137091905.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137112996
Passion : en bok om växter i kruka
150 kr
Forum, 1999
Inbunden, skyddsomslag, 160s. 30x23cm, 960g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9137112996. (Fraktkostnad..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9185228443
Charles de Linne
150 kr
1977 Gullers. Fransk text. Pappband, ca 100s. Stort format: 30x21,5cm, 700g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9185228443.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9129580072
Längtans blommor : om gammaldags trädgårdsväxter
150 kr
Stockholm : Rabén Prisma, 1987 Inbunden, skyddsomslag, 160s. 22x18cm, 550g. Rikt fotoillustrerad, huvudsakligen i färg. ISBN 91295800..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9129593999
Lust och fägring : trädgårdsmänniskors drömmar o..
150 kr
Rabén & Sjögren, 1991 Inbunden, skyddsomslag, 259s. 25x20cm, 1011g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. (Fraktkostnad 39kr, ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136009717
Äkta liljor
119 kr
1980 LT Pappband, 92s. 23x16cm, 350g. Rikt illustrerad i färg och sv.v. Mycket gott skick. ISBN 9136009717.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vilda Växter i Norden I - V. Band I. Polypodiace..
500 kr
Natur&Kultur. 1956-1958, 1952. Tredje omarbetade upplagan resp. Andra reviderade och kompletterande upplagan. 5st Halvfranska band. c..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137093126
Evighetsblommor. Eterneller och andra torkade vä..
150 kr
1991 Inbunden 191 sidor. Rikt illustrerad Mycket gott skick. Stort format (ca 28x22cm, 1005g.) (Fraktkostnad 39kr, B-post inrikes, id..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9138028875
Allemans bok om kryddor och medicinalväxter : [e..
119 kr
LiberFörlag, cop. 1976
Hft. 96s. 20x15cm, 183g. Illustrerad. Gott skick. ISBN 9138028875.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The history of the rose in the Holy Land through..
280 kr
Israel : Massada and Am Hassefer, 1981
Inbunden, 135s. 24x17cm, 535g. Rikt illustrerad, delvis i färg. Mycket gott skick. Engelsk te..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9197345032
Passion : en bok om växter i kruka
150 kr
Forum, 1999
Inbunden, skyddsomslag, 160s. 30x23,5cm, 970g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9197345032. (Fraktkostn..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137061747
Fagningros och jordsyren och andra gotländska vä..
150 kr
Forum, 1976
Inbunden, skyddsomslag, 159s. Stort format: 33x25cm, 1110g. Rikt illustrerad. Skyddsomslaget är något kantskadat vid frä..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Myrvegetationen i Bergslagen
180 kr
1948 Uppsala Trdhft. 300s. + tabell- och kartsidor. 27x18,5cm, 1,2kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, liten kantnagg i bakre pär..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Slåtterängar i Grangärde Finnmark. Acta Phytogeo..
150 kr
1954 Uppsala. Trdhft. 136s. 27x20cm, 430g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick, ej uppskuren. With English Summary: Meadows in Grangä..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9146129677
Pehr Kalms västgöta och bohuslänska resa : förrä..
150 kr
Wahlström & Widstrand, 1977
Inbunden, skyddsomslag, 264s. 23x16cm, 600g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9146129677. Baksideste..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Handbok i svensk pomologi 1+2 : eller beskrifnin..
2800 kr
Norstedt, 1896 Ny upplaga omarbetad och tillökad af Alexandra Smirnoff.
Detta halvklotband inkluderar endast del 1 och 2. (det kompl..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136009717
Äkta liljor
119 kr
1980 LT Pappband, 92s. 23x16cm,350g. Rikt illustrerad i färg och sv.v. Mycket gott skick. ISBN 9136009717
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Våra slåttervallar
250 kr
1950 LT klotryggband, 263s, 500g. Rikt illustrerad. Något tummade och nötta pärmar, namnteckning, lite pappersförlust på främre pärms..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9163030039
Sotenäsets flora
280 kr
1994 Hft. 162s. 400g. Illustrerad med färgfotografier och kartor. Mycket gott skick. ISBN 9163030039.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Upplands vegetation och flora - Acta phytogeogra..
500 kr
Almqvist & Wiksell, 1929
Halvklotband, 622s. + kartblad med 431 kartor. 26x19x4cm, 1774g. Främre omslag medbundet. Gott skick, blekt..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 912735590X
Linné och hans apostlar
250 kr
Natur och kultur/Fakta etc., 2004
Förlagsband med skyddsomslag, 223s. 26x23x3cm, 1217g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0600008924
Cacti and Succulents. A concise guide in colour.
180 kr
1973 (C)1968. Pappband, 266 sidor. 17x12cm, 398g. Rikt illustrerad med teckningar i färg. Mycket gott skick. En bok om kaktusar och s..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9151836866
Prismas stora trädgårdsbok : mer än 1000 inspire..
180 kr
Prisma, 2002
Förlagsband med skyddsomslag, 448s. ca 30x23x4cm, 2157g. Mycket gott skick. ISBN 9151836866. Mer än 1 000 inspirerande ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9177364538
Grönskande rum : krukväxter och snittblommor för..
250 kr
Informationsförl. 2003. Hårda pärmar, trådbunden, 127s. ca 24x17cm, 539g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 917736453..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9100427535
Bonniers stora FLORA I FÄRG
180 kr
C) 1978 Bonniers. Inbunden m. skyddsomslag, ca 200 sidor. Stort format (29x20cm, 1,1kg.) Illustrerad med 126 färgplanscher. Gott skic..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)