Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 118. i kategorin Dalarna
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9171021485
KOLARHISTORIER av Andersson, Dan
Andersson, Dan
KOLARHISTORIER
119 kr
1990 Faksimiltryck av texten från originalupplagan utgiven 1914. Niloe. Inbunden, skyddsomslag, 128s. 24x15cm, 330g. Mycket gott skic..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197648809
En bok om Dalarna = A book about Dalarna  av Bergström, Maria & Kronvall, Björn
Bergström, Maria & Kronvall, Björn
En bok om Dalarna = A book about Dalarna
180 kr
Kronvall information, cop. 2006 Hårda pärmar, trådbunden, 101s. 24x20cm, 480g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. Engelsk ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Husby socken i Dalarna. Band 1. Häfte 1-6. av Husby sockenbokskommitté
Husby sockenbokskommitté
Husby socken i Dalarna. Band 1. Häfte 1-6.
900 kr
Husby sockenbokskommitté 1973. Inbunden, 476s. 27x20x3,5cm, 1730g. Illustrerad. Mycket fint skick. (Fraktkostnad 39kr, B-post inrikes..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bygdemål i Mora : Östnor och dess grannbyar Öna .. av Östnors byalag
Östnors byalag
Bygdemål i Mora : Östnor och dess grannbyar Öna ..
350 kr
Mora : Östnors byalag, 1990 Inbunden, skyddsomslag, 296s. 24x16cm, 800g. Illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9163035707
Värt att minnas : människor och händelser i någr.. av Öna byalag
Öna byalag
Värt att minnas : människor och händelser i någr..
250 kr
Mora : Öna byalag, 1995 Inbunden, skyddsomslag, 143s. 24x17cm, 450g. Illustrerad. Mycket gott skick. Tryckt i 600 numrerade ex, vara..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Minnen från by, fäbod och skola / byalagen i Krå..
Minnen från by, fäbod och skola / byalagen i Krå..
250 kr
Mora : Byalagen, [1989] Inbunden, skyddsomslag, 176s. 24x17cm, 540g. Illustrerad. Gott skick, något kantnött och fläckat skyddsomsla..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Från by och fäbod
Från by och fäbod
250 kr
[Mora] : [Öna byalag], [1993] Inbunden skyddsomslag, 111s. 24x16cm, 400g. Illustrerad. Mycket gott skick. Tryckt i 600 numrerade ex,..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Byskolor i Kråkberg, Öna och Östnor förr och nu
Byskolor i Kråkberg, Öna och Östnor förr och nu
250 kr
Öna : [A. Bogg], [1988] Inbunden, skyddsomslag, 144s. 24x17cm, 470g. Illustrerad. Mycket gott skick, något kantnött skyddsomslag. Tr..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Färdfolk från Öna, Östnor och Kråkberg
Färdfolk från Öna, Östnor och Kråkberg
250 kr
[Öna] : [A. Bogg] [distributör], [1991] Inbunden, skyddsomslag, 184s. 24x17cm, 560g. Illustrerad. Mycket gott skick. Tryckt i 600 nu..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185378364
Säckpipan i Dalarna. Något om ett bortglömt inst.. av Eriksson & Gudmundsson
Eriksson & Gudmundsson
Säckpipan i Dalarna. Något om ett bortglömt inst..
119 kr
1981 Dalarnas museum. Klammerhft. 24s. 21x15cm, 51g. Illustrerad. Gott skick. ISBN 9185378364. Baksidestext: Säckpipan var under århu..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Slåtterängar i Grangärde Finnmark. Acta Phytogeo.. av Sjörs, Hugo
Sjörs, Hugo
Slåtterängar i Grangärde Finnmark. Acta Phytogeo..
150 kr
1954 Uppsala. Trdhft. 136s. 27x20cm, 430g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick, ej uppskuren. With English Summary: Meadows in Grangä..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136003506
Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder  av Eskeröd, Albert, 1904-1987
Eskeröd, Albert, 1904-1987
Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder
150 kr
LT ; 1973 Förlagsband med skyddsomslag, 191s. 23x19cm, 633g. Rikt illustrerad. Summary in english. Gott skick, något kantnött skydds..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185378852
Dalarnas arbetsfolk. 16 röster om liv och arbete..
Dalarnas arbetsfolk. 16 röster om liv och arbete..
150 kr
1986 ABF Dalarna, Dalarnas museum. Inbunden 160 sidor. (25x17,5cm, 460g.) Rikt illustrerad med gamla fotografier. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bergsstaden Falun 1720 - 1769 av Ericsson, Birgitta
Ericsson, Birgitta
Bergsstaden Falun 1720 - 1769
180 kr
1970 Klotband med skyddsomslag, 351s, 24x17x3cm, 1,1kg. Rikt illustrerad. Tillskrift från författaren, skyddsomslaget är smutsat, nöt..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Historien om en gård i Tällbergs by. Gatugården ..
Historien om en gård i Tällbergs by. Gatugården ..
220 kr
1991 Åkerblads. Hft. 106s. 350g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, tillskrift på titelbladet.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185014915
Hälsa dem därhemma  av Hedblom, Margaretha
Hedblom, Margaretha
Hälsa dem därhemma
500 kr
Malung : Dalaförl., 1998 Hårda pärmar, trådbunden, 203s. 24x18cm, 638g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, tillskrift från författ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Herrarbete : dalfolkets säsongvisa arbetsvandrin.. av Rosander, Göran, 1933-1996
Rosander, Göran, 1933-1996
Herrarbete : dalfolkets säsongvisa arbetsvandrin..
280 kr
Uppsala : Lundequistska bokhandeln, 1967 Hft, skyddsomslag, 443s. 25x17x4cm, 957g. Illustrerad. Kantnött skyddsomslag, understryknin..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187064030
Kungliga besök i Dalarna : både välkomna och min.. av Lagerqvist, Lars O. & Åberg, Nils
Lagerqvist, Lars O. & Åberg, Nils
Kungliga besök i Dalarna : både välkomna och min..
220 kr
Vincent, 1986 Hft. 143s. 24x17cm, 427g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, något nötta pärmar. ISBN 9187064030
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9129558107
Bygdespel i Dalarna. Handling, bakgrund, tillkom.. av Björklund, Per-Ola
Björklund, Per-Ola
Bygdespel i Dalarna. Handling, bakgrund, tillkom..
180 kr
R&S 1983. Hårda pärmar, trådbunden, 204 s. 22x18cm, 600g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9129558107. Baksidestext: I dalar..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9129456339
Det sällsamma Dalarna. Uppslagsbok för tillresan.. av GABRIELSSON, JAN
GABRIELSSON, JAN
Det sällsamma Dalarna. Uppslagsbok för tillresan..
150 kr
1975 R&S Pappband, 226 s. 19x16cm, 500g. Rikt illustrerad. Gott skick, något nötta pärmar. ISBN 9129456339. Baksidestext: Den här bok..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Högbroforsen i belysning av Dalamålet. En orient..
Högbroforsen i belysning av Dalamålet. En orient..
180 kr
1939 Esselte Hft, 133 sidor. 400g. Utvikbar ritning över träsliperi vid Högbroforsen. Gulnade och något tummade pärmar, delvis något ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
DALFOLK i NORDAMERIKA / anteckningar från en run.. av Björklund, Stig
Björklund, Stig
DALFOLK i NORDAMERIKA / anteckningar från en run..
220 kr
1971 Folklivsskildringar och bygdestudier Hft. 111s. 25x18cm, 400g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 917352025X
Namnskicket i Laknäs, Leksand  av Daun, Åke
Daun, Åke
Namnskicket i Laknäs, Leksand
150 kr
Stockholm : Inst. för folklivsforskning, 1978 Klammerhft. 47s. 21x14cm, 100g. Många understrykningar och noteringar. ISBN 917352025X
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Västerås stift i ord och bild av The Great American West
The Great American West
Västerås stift i ord och bild
280 kr
Sthlm 1951 Idun. Imiterat hfr. band. 778 +XXIV sidor. Stort format. (30x22cm, 3.3kg.) Rikt illustrerad. Utvikbar karta. Gott skick, n..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100428848
I Dan Anderssons fotspår : strövtåg i Grangärde .. av Burman, Eva & Eriksson, Henry
Burman, Eva & Eriksson, Henry
I Dan Anderssons fotspår : strövtåg i Grangärde ..
129 kr
Stockholm : Bonnier, 1979 Hårda pärmar, trådbunden, 92s. 22,5x24cm, 600g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9100428848. B..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bonäs bygdegård av Sundquist, Nils
Sundquist, Nils
Bonäs bygdegård
129 kr
1967 Uppsala. Hft. 71a. Rikt illustrerad i färg. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9174867458
Vykort från Det heliga landet 1890-1940  av Fischer, David
Fischer, David
Vykort från Det heliga landet 1890-1940
220 kr
Atlantis, 2003 Förlagsband med skyddsomslag, 141s. 24,5x17,5cm, 550g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9174867458. Övertygad..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185228508
1000 år vid Stora Kopparberget  av Rydberg, Sven & Gullers, Peter
Rydberg, Sven & Gullers, Peter
1000 år vid Stora Kopparberget
119 kr
Gullers international, 1979 Hårda pärmar, trådbundne, 93s. ca 25x21cm, 550g. Mycket gott skick, 2 pärmhörn något kantstötta. ISBN 918..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136007374
Sollerösöm och dalsöm : sömmar från Dalarna  av Bälter, Lill-Anna
Bälter, Lill-Anna
Sollerösöm och dalsöm : sömmar från Dalarna
280 kr
Stockholm : LT, 1976 Mjuka pärmar, trådbunden, 79s. 20x20cm, 250g. Gott skick, blyertsunderstrykningar, överstruken namnteckning, 2 o..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Borlänge : studie av ett brukssamhälle  av Hellspong, Mats
Hellspong, Mats
Borlänge : studie av ett brukssamhälle
150 kr
Falun : Dalarnas museum, 1973 Hft. 179s. 300g. Illustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136017833
Rosén, Bo & Siljansledsgruppen (utgivare)
Siljansbygden : färdvägar och vandringsleder
89 kr
LT, 1982 Mjuka pärmar, trådbunden, 144s. 200g. Illustrerad. Gott skick, lätt nötta pärmar. ISBN 9136017833
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 118
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt