Begagnad bokISBN: 0714820504
Ballet and modern dance
220 kr
Oxford, 1980
Inbunden, skyddsomslag, 192s. Stort format: 31x24,5cm, 1270g. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. Mycket gott sk..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 918854060X
Historien Thorleifs : boken, bilderna & orden : ..
220 kr
Affidavit, 1995
Hårda pärmar, trådbunden, 221s. 28x22cm, 1060g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, gruppmedlemmarnas ålder inskriv..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9150003569
Dans på Rosor
129 kr
1978 Bernces. Inbunden, skyddsomslag, 213s. 500g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9150003569. Baksidestext: 'Ingen har ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gillesdanser i Norden : 70 danser från Sverige, ..
119 kr
Stockholm : Utg., 1970
Hft. 109s. 21x15cm, 180g. Illustrerad. Delvis skadad rygg, något tummade pärmar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0933216769
The Lesbian Erotic Dance. Butch Femme Androgyny ..
250 kr
San Francisco 1990 Spinsters. Hft. 287 sidor. 350g. Gott skick, svagt nötta pärmar. Eng. text. ISBN 0933216769. Searching look at fem..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Beskrivning av Svenska Folkdanser och Sällskapsd..
250 kr
1952 Sthlm. 4'e uppl. Utgiven av Svenska Ungdomsringen för Bygdekultur. Hft. 119 sidor. Stort format (29,5x21,5cm, 400g.) Rikt illust..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Förlagsny bokISBN: 9185057304
Dansens och tidens virvlar : om dans och lek i S..
139 kr
Historiska media, 2004 Förlagsband med skyddsomslag, 287s. 23x15x3cm, 600g. Illustrerad. NYSKICK. ISBN 9185057304. Förlagets beskrivn..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9150003569
Dans på Rosor
129 kr
1978 Bernces. Inbunden, skyddsomslag, 213s. 500g. Rikt fotoillustrerad. Liten lagad reva i skyddsomslaget, för övrigt i mycket gott s..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska folklekar och danser. Del 2, Sällskapsle..
280 kr
AB Bokverk, 1950 Halvfranskt band, 502s. 30x23x3,5cm, 2,3kg. Illustrerad. Mycket gott skick, något nötta pärmar och rygg.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska folklekar och danser. Del 1, Idrottslekar
280 kr
AB Bokverk, 1949 Halvfranskt band, 305s. 30x23x3,5cm, 1,55kg. Illustrerad. Mycket gott skick, något nötta pärmar och rygg.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9186600303
Avspänning, fridans
119 kr
Stockholm : Stenström, 1987 Hårda pärmar, trådbunden, 131s. 21x21cm, 550g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick, lätt nötta pärmar. ISBN ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 918682807X
Folk musik dans i nordisk konst : [14 juni-26 au..
89 kr
Liljevalchs konsthall, 1990 Hft. 231s. 26x21cm, 850g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 918682807X. Liljevalchs katalog 402.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Anneli Alhanko. Hovdansare - Prima Ballerina ( A..
280 kr
Operan o Kabi Pharmacia, 1991 Hårda pärmar, trådbunden, ca 80s. 30x18cm, 400g. Illustrerad. Mycket gott skick, signerad med Anneli Al..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska folkdanser. Beskrivning
280 kr
Svenska ungdomsringen för bygdekultur 1964. Hårda pärmar, trådbunden, 175s. 23x20cm, 550g. Delvis blekta pärmar och rygg, några antec..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vilda seder i den nyare forskningens ljus. Etnol..
180 kr
Sthlm 1923 Bonniers. Halvfranskt band, 188 sidor (23x16cm) 550g. R rikt illustrerad. Gott skick, blekt rygg, ngt nötta pärmar. Innehå..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Dansen : dess utveckling från urtiden till dansp..
180 kr
Stockholm : Hökerberg, 1918 Halvfranskt band 283s. 26x19cm, 1,2kg. Främre omslag medbundet. Rikt illustrerad. Liten skada i ryggfotan..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Folklig dans. 3, 1800-talets pardanser
129 kr
Brevskolan, 1973 Klammerhft, mjuka pärmar, 61s. 250g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN: 9170261849
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Spela, sjunga, leka, dansa : [att göra musik til..
129 kr
Wahlström & Widstrand, 1978 Pappband, 139s. 350g.Illustrerad. Mycket gott skick, namnteckning. originaltitel: Das Musikbuch für Kinde..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Latin and American Dances - for Students and Tea..
500 kr
Cedar Press, Hounslow, England First impression. 1948 Trdhft. 86s. 21,5x14cm, 150g. Gott skick, ägarnamn, datum, delvis ngt gulnat om..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Isadora & Elizabeth Duncan in Deutschland / in G..
500 kr
Wienand, Deutsches Tanzarchiv 2000 Inbunden, 181s. 28,5x24cm, 1,4kg. Illustrerad. Nyskick. Om dans. Tysk och engelsk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Skandinavisk balett
150 kr
Bonnier, 1988 Inbunden, skyddsomslag, 167s. 29x22cm, 1,1kg. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN: 9134509275
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Creative dance in the primary school
90 kr
1965 London. MacDonald & Evans. Eng. text. Pappband 68 sidor, (25,5x18,5cm). 400g. Ill. Mycket gott skick, ej sk.omsl. Innehåll 1. Th..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vilda seder i den nyare forskningens ljus. Etnol..
180 kr
Sthlm 1923 Bonniers. Vackert fotodekorerat rött klotband, 188 sidor (23x16cm) 500g. Mkt rikt illustrerad. Gott skick, 7 sidor med und..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Astaire : the biography
180 kr
1987 Hutchinson Inbunden, skyddsomslag, 310s. 650g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Heliga danser : dans som rit och bön
180 kr
1997 Sveriges kyrkliga studieförb. Limhft. 98s. 200g. Illustrerad. Noter. Delvis parallelltext på svenska och latin. ISBN:9152623289...
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Lek och sysselsättning
220 kr
1984 Forum NVH-serien. Pappband, 191s. 24x18cm, 1,1kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Lek och sysselsättning innehåller en mäng..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Performing Arts A Guide to Practice and Apprecia..
350 kr
1988 New Burlington Books, London. Inbunden, skyddsomslag, 217s. Stort format: 31x23cm. 1,3kg. Rikt färgillustrerad. Nyskick. Engelsk..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Balettresan
120 kr
Artos, 1987. Pappband, 78s. 200g. Mycket gott skick. ISBN:91-7580-042-X
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)