Begagnad bokISBN: 9146203362
2012-01-31
Utflykter i det gröna : guide till svenska trädg..
220 kr
Wahlström & Widstrand, 2003
Inbunden, skyddsomslag, 165s. 28x21cm, 890g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. (Fraktkostnad ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0785808353
A Century of Shoes : Icons of Style in the 20th ..
500 kr
(C)1997 Chartwell. Inbunden, skyddsomslag, 160s. 30x25,5cm, 1,3kg. Rikt illustrerad med färgfoton på exklusiva skodon. Mycket fint sk..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Att vara inredningsarkitekt. Glimtar av ett yrke
150 kr
1993 Arkus. Hft. 112s. 21x21cm, 271g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick, liten fläck 3mm, på främre pärm. Genom citat och intervjuer s..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 1857327128
COMPACT LIVING
150 kr
1999 MITCHELL BEAZLEY . Inbunden, skyddsomslag, 128s. 24x23cm, 700g. Mycket gott skick, något kantnött skyddsomslag. ISBN 1857327128...
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 8787541149
Design from Scandinavia No. 11
180 kr
Copenhagen: World pictures, u.å. Hft. 144s. 32x23cm, 750g. Rikt illustrerad. Gott skick. ISBN 8787541149.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9187340402
Josef Frank : inredning : Millesgården, 17 septe..
280 kr
Millesgården, [1994]
Hft. 72s. 26x21cm, 300g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9187340402. Serie: Millesgårdens utställningskata..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9178103592
Josef Frank 100 år : jubileumsutställning hösten..
250 kr
Svenskt tenn, cop. 1985
Klammerhft. 40s. 21x21cm, 146g. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. Mycket gott skick, namnteckning. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 1855012677
CREATIVE POTTERY - A complete guide to designing..
250 kr
1992 Tiger Books. Inbunden, skyddsomslag, 160s. 25x20cm, 700g. Rikt illustrerad, mer än 300 illustrationer, i färg och sv.v. Mycket ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9146170650
Historien om IKEA
120 kr
1998 W&W. Inbunden, skyddsomslag, 253s. 23x16cm, 620g. Gott skick. ISBN 9146170650. För första gången berättar IKEA:s skapare med egn..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0500235929
IN THE ROMANTIC STYLE Creating Intimacy, Fantasy..
180 kr
(C)1990 Thames and Hudson. Inbunden, skyddsomslag, 160s. Stort format: 26x27cm, 1125g. Rikt färgfotoillustrerad. Skyddsomslaget skada..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
ARKITEKTUR 1970 - 2007. 38 Inbundna Årgångar
9000 kr
Årgång 1970 till 2007. 38 st inbundna årgångar. Rikt illustrerade. Mycket gott skick. (Bilden visar endast årgång 1977 och 2007.)
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Tidning/tidskrift
FORM 1977 NR 6-7
89 kr
Svenska Slöjdföreningen. Rikt illustrerad. 260g. Gott skick, något nötta och tummade pärmar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Tidning/tidskrift
FORM 1965 NR 2
89 kr
Svenska Slöjdföreningen. Rikt illustrerad. 270g. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Tidning/tidskrift
FORM 1957 NR 3-4
89 kr
Svenska Slöjdföreningen. Rikt illustrerad. 300g. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Tidning/tidskrift
FORM 1950 Nr 2 Svenska slöjdföreningens tidskrift
89 kr
Svenska Slöjdföreningen. Rikt illustrerad. 173g. Något gulnade pärmar, bortklippt bild på sidan 43.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137102303
Klä dig smal. Rätta klädseln efter kroppen. Ett ..
119 kr
Borås 1992,Forum, Pappband, 119 sidor. 350g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9137102303.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9163017059
PLASTICS The Plastic Exhibition. Plastutställnin..
350 kr
1993 Kulturhuset. Spiralhft. 134s. 28x23cm, 800g. Rikt illustrerad i färg. Mycket gott skick. En bok om plast och plastföremål. Paral..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 917136272X
Grafisk design. Det synliga språket
119 kr
1987 2:a uppl. Spektra. Pappband, 280s. Illustrerad. Gott skick, något nötta pärmkanter. ISBN 917136272X.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gamla möbler
180 kr
Natur och kultur, 1950
[Ny, utvidgad uppl.]
Klotband, 262s. 27x20x3cm, 1,2kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
STORA HJÄLPREDAN. Boken om bostad och bohag.
150 kr
1949 Wezäta. Rött gulddekorerat halvfranskt band med linnepärmar, 656s. 26,5x21,5x4cm, 2,2kg. Rikt illustrerad. Gott skick, liten flä..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Varje människa är ett skåp
150 kr
1991 Bra Böcker. Inb. med skyddsomslag, 224 sidor. Stort format.(26x22,5cm, 1,2kg.) Rikt illustrerad. Mycket gott skick, tillskrift p..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Nordenfjeldske kunstindustrimuseum Årbok 1961 - ..
180 kr
1963 F. Bruns. Inb. 143s. + reklamsidor. 24,5x19cm, 600g. Rikt fotoillustrerad med konsthantverk, glas, silver, möbler mm. med angivn..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Varför klär vi oss : kring dräktens roll förr oc..
119 kr
ICA-förl., 1962
Hårda pärmar, trådbunden, 143s. 21x16cm, 346g. Illustrerad. Gott skick, liten notering på sidan med innehållsförteck..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9177362756
Design Management En vägledning i effektiv styrn..
280 kr
Informationsförlaget 1992. Klotband med skyddsomslag, 144s. 30.5x22cm, 980g. Rikt illustrerad. Gott skick. ISBN 9177362756. Baksidest..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0207169993
The natural house book - Creating a Healthy, Har..
280 kr
Angus & Robertson, 1990 Hft. 287s. 24x21cm, 885g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 0207169993.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137116525
Inspirerande hem På landet
220 kr
Forum : cop. 2000
Förlagsband med skyddsomslag, 160s. 29x22cm, 881g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9137116525. N..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mittens rike : [en bok om handens verk och mänsk..
150 kr
Natur och Kultur, 1949 Trdhft. 244s. ca 25x19cm, 643g. Illustrerad. Något gulnade och fläckade pårmar, fläckat mittsnitt.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hem och Hushåll. Modern heminredning
150 kr
1946 Bokförlaget Norden, halvklotband, 327 sidor, 600g. Illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9146201580
Nordiska kompaniet - den kommersiella teatern
220 kr
Wahlström & Widstrand, 2002
Hårda pärmar, trådbunden, 227s. ca 25x21cm, 1080g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9146201580...
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vardagskonst - världskonst : en översikt över eu..
129 kr
1949 KF. 2:a uppl. Klotryggband, båda omslag medbundna, 201s. ca 25x18cm, 600g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, exlibris, namnte..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0316291684
Craft ideas for your home: STENCILING
220 kr
(C)1994 LB. Eng. text. Hft. 72 s. 400g. Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 0316291684. Stenciling contains a variety of te..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)