Begagnad bokISBN: 918758400X
Bo Setterlind. Poet och psalmdiktare. En bibliog..
60 kr
Tryckår 1989, inbunden, fint biblioteksex. stämpel, Norma, register, personregister, 254 sidor, 510 gram. Postporto 39:-
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hjärtat och trafiken. Sista dikter och ett avsni..
60 kr
Tryckår 1951, inbunden, gott skick, ägarsignatur, Bonniers, 88 sidor, 165 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Narren. dikter.
50 kr
Tryckt 1952, häftad, 79 sidor, Bonniers, 135 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Barnets lustgård. Dikter i tolkning av Karl Asp..
23 kr
Bonniers. 1967. 118 s. Inbunden. 19x11,5cm. 180 gram. Gott skick. litet märke efter prislapp på baksidan..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Solvännare. Vers på skånska.
19 kr
Tryckt 1935, häftad, i gott skick, namnteckning, Framtidens Bokförlag, 72 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Dikter i dur. Ljusa stämningar och bekymmerslös..
23 kr
Tryckt 1964, inbunden, i mycket gott skick, Wezäta, 95 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hallå där köp blåbär. Rim och ramsor.
23 kr
Tryckt 1981, inbunden, i gott skick, Bokbanken/Tiden, ill, 226 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bo Setterlind. Dikter 1948 - 1984 i urval av fö..
50 kr
Tryckt 1988, inbunden, övre guldsnitt, i mycket gott skick, Svalans Svenska Klassiker, diktregister, 414 sidor, blått klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tage Danielssons Tanke från roten. Dikter ur Ar..
23 kr
Tryckt 1976, inbunden, fint biblioteksband, namnstämplar, W&W, illustratör Per Åhlin, 86 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Om livet är dig kärt. Dikter.
19 kr
Tryckt 1963, inbunden, i gott skick, Norstedts, 88 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den mannen. Människosonen i nutida svensk lyrik..
40 kr
Tryckt 1967, inbunden, i gott skick, SKDB, 220 x 250 mm, liggande, ill. av Elisabet Hermodsson, uo, 79 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
100 dikter av Hjalmar Gullberg. Ett urval ur se..
40 kr
Tryckt 1981, inbunden, i gott skick, Litteraturfrämjandet, 184 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tankar om livet och naturen. Dikter.
23 kr
Tryckt 1997, häftad, i gott skick, Roxana Bokförlag, 66 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Europeisk poet. Poesi på svenska, engelska, ty..
40 kr
Tryckt 1993, häftad, i gott skick, namnteckning, 157 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Med handen på hjärtat. Nutida svenska romantike..
23 kr
Tryckt 1988, häftad, i gott skick, Legenda Opus, ill, 214 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Du tror du kuvar mig liv ? Finsk kvinnodikt. E..
40 kr
Tryckt 1984, inbunden, i mycket gott skick, Bra Lyrik, 253 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fridolins lustgård och dalmålningar på rim / Val..
100 kr
Tryckta 1952, inbundena, i mycket gott skick, AB Lindqvist Förlag, 5 böcker, 109+214+158+164 sidor+ 171 sidor, röda band, rödsnitt
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
I stuan på vången. Skånska dikter.
23 kr
Tryckt 1947. häftad, i gott skick, Framtidens Bokförlag, 95 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Till Far. Dikter och prosastycken sammanställda.
19 kr
Tryckt 1975, inbunden, i gott skick, EFS-förlaget, 106 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kontraster. Sex unga lyriker.
23 kr
Tryckt 1958, häftad, i gott skick, Gummessons , 80 sidor. (sänkt pris)
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hilla. Lapplädsk dikt och prosa.
50 kr
Tryckt 1978, häftad, i gott skick, namnteckning, Verbum, bilder, 126 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Där bygdesagan viskar.
40 kr
Tryckt 1956, inbunden, klotryggband, i gott skick, Bokförlaget Njudung, 159 sidor, medbundna omslag, lite märke efter borttagen prisl..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fridas tredje bok.
19 kr
Tryckt 1956, inbunden, i gott skick, FIB:s Lyrikklubb, 68 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Jesus älskar Dig. Dikter.
19 kr
Tryckt 1973, häftad, i gott skick, Bonniers, 63 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tornets hemligheter.
50 kr
Tryckt 1997, inbunden, i mycket gott skick, Gullers Förlag, 250 x 190 mm, utgiven i 1000 ex, 64 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Som sökte de Gud. Svenska dikter om tro och tvi..
50 kr
Tryckt 1962, inbunden, i gott skick, Norstedts, register, 158 sidor, omslag med någon liten fläck.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Luttegott. Folklivsskildringar på vers och pros..
50 kr
Tryckt 1951, häftad, i gott skick, Framtidens Bokförlag, 129 sidor, spår av användare.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den som flyr det privata kan inte förstå det all..
19 kr
Tryckt 1971, pocket, i gott skick, Trend, 110 sidor, liten nagg på pärm.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mot aftonlandet.
50 kr
Tryckt 1979, inbunden, i gott skick, Zindermans, 95 sidor, omslag med reva.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sfinxen och pyramiden. Dikter.
19 kr
Tryckt 1944, häftad, i gott skick, Bonniers, 122 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fåglar i bygd och obygd.
50 kr
Tryckt 1944, inbunden, halvklotband, i gott skick, namnteckning, Bonniers, bilder + färgplanscher, uo, 220 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)