Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Bravur Bok
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 141. i kategorin Djur, Natur
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9151817306
Våra sista urskogar i norden. av OLSSON, KJELL
OLSSON, KJELL
Våra sista urskogar i norden.
60 kr
Tryckår 1984, inbunden, biblioteksexemplar, fint skick, 280x210 mm, bilder, 159 sidor, dekorerat förlagsband, 885 gram. Postporto 39:-
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146153152
Mina lejon. Joy, lejonen och jag. Berättelsen om.. av ADAMSON, GEOTGE
ADAMSON, GEOTGE
Mina lejon. Joy, lejonen och jag. Berättelsen om..
70 kr
Tryckt 1987, inbunden, gott skick, namnad, W&W, bilder, index, 331 sidor, omslag med litet skrapmärke, 920 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146173609
Det nattliga, kattliga, evigt ofattbara. Essäer .. av FREDRIKSSON, KARL G & LILIAN
FREDRIKSSON, KARL G & LILIAN
Det nattliga, kattliga, evigt ofattbara. Essäer ..
60 kr
Tryckt 1999, inbunden, fint skick, W&W, bilder, register, omslag med små riss, 540 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
All världens hästar. av GLYN, RICHARD
GLYN, RICHARD
All världens hästar.
120 kr
Tryckt 1971, inbunden, linneband, gott skick, 280x225 mm, Tidens Förlag, planscher, 96 i färg & 32 i s/v, register, gåvotillskrift, 1..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
PEHRSSON, TAGE / BJUKE, N. ROB. / ALMMQUIST
Specialdressyr. Hundutbildning och hundvård. D..
23 kr
Tryckt 1969, inbunden, i gott skick, pärmen sliten, överstuken namnstämpel, LTs förlag, bilder, sakregister, 352 sidor, dekorerat pap..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
RÖNN, GUNNAR
Markernas år. Naturbilder.
40 kr
Tryckt 1976, inbunden, i gott skick, Harriers, 94 sidor, 250 x 170 mm, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BERG, BENGT
De sista örnarna.
19 kr
Tryckt 1927, inbunden, i gott skick, Norstedts, bilder, 158 sidor, uo, ryggklotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ATTENBOROUGH, DAVID
Kampen för livet. Om djur och natur.
60 kr
Tryckt 1991, inbunden, i mycket gott skick, Forum, register, 320 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
FURZER, BRIAN
Libers Flugfiskebok.
40 kr
Tryckt 1983, inbunden, i gott skick, namnetikett, Liber, bilder, register. 125 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HAGE, CHARLOTTE (text) / LINDBLAD, JAN Jr (bild)
Vetrinärerna. Boken för dig som vill veta lite m..
23 kr
Tryckt 2002, inbunden, förlagsny, TV¤ AB, 280 x 240 mm, bilder, 160 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
RÅDSTRÖM, LENNART
Frukost med en talgoxe. Tankar kring människans..
60 kr
Tryckt 1999, inbunden, i gott skick, Warne Förlag, 245 x 190 mm, bilder, 165 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HUNNAM, PETER / MILNE, ANNABEL / STEBBING, PETER
Det levande akvariet.
100 kr
Tryckt 1981, inbunden, i gott skick, namnteckning, BonnieFakta, 260 x 270 mm, färgbilder, register, 240 sidor, grönt klotband med ett..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
CEDERSTRÖM, ARVID
Levande marker. Jaktskildringar.
19 kr
Tryckt 1984, inbunden, i gott skick,Bokförlaget Settern, 111 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KARLSSON, JOHNNY (red)
Djurens underbara värld - Fåglar 2.
50 kr
Tryckt 1982, inbunden, i gott skick, Bokorama, 280 x 220 mm, mängder av färgillustrationer, 192 sidor, konstläderband, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KARLSSON, JOHNNY (red)
Djurens underbara värld - Fåglar nr 1
50 kr
Tryckt 1982, inbunden, i mycket gott skick, Bokorama, 280 x 220 mm, talrika färgillustrationer, 168 sidor, konstläderband, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KARLSSON, JOHNNY (red)
Djurens underbara värld - Däggdjur nr 2.
50 kr
Tryckt 1982, inbunden, i gott skick, Bokorama, 280 x 220 mm, många färgillustrationer, 160 sidor, konstläderband, omslag med en liten..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NIELSEN, MARIANNE
Golden retiver. Handbok.
23 kr
Tryckt 1979, inbunden, i mycket gott skick, ICA bokförlag, bilder, sakregister, 144 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
OLARS, BENGT
Jakt i vildmark.
23 kr
Tryckt 1979, inbunden, i mycket gott skick, Smålänningens Förlag, 201 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SUCKSDORFF, ARNE
En drömmares väg. Memoarer,
40 kr
Tryckt 1994, inbunden, i gott skick, Streiffert, bilder, register, 240 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BERTELSEN, O.
Min schäfer.
40 kr
Tryckt 1989, inbunden, i bra skick, namnteckning, bilder, register, 68 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SCHMITZ, ARNE
Upptäck djurens värld. Nordiska däggdjur.
80 kr
Tryckt 1991, inbunden, i mycket gott skick, namnteckning, Bonniers Juniorförlag, 270 x 240 mm, teckningar Bo Lundwall, 63 sidor, deko..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SKRÄCKÖDLOR
På jätteödlornas tid.. Vår omvärld.
40 kr
Tryckt 1978, inbunden, i mycket gott skick, ex libris, Wiksell, 230 x 175 mm, färgbilder, 20 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LINDÉN, AND. / LUNDIN, HULDA
Ur djurens lif. Handbok för undervisning i natu..
100 kr
Tryckt 1890, inbunden, halvklotband, i gott skick, Fritzes K. hofbokhandel, 108+99 sidor + 12 sidor monogram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SCHARP, DAG W.
Djuren och vi. Djurskydd - Viltvård - Naturskydd.
50 kr
Tryckt 1963, inbunden, blått helklotband med helt guldsnitt, i gott skick, Förlagshuset Pebe AB, 290 x 220 mm, bilder, personregister..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MILHAMMAR, SVEN
Kring de tre myrarna. Vildmarksskildring.
40 kr
Tryckår ej angivet, inbunden, i gott skick, Smålänningens Förlag, 276 sidor, klotband, slitet omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ANDERSSON, J. G.
Kineser och Pingviner. En naturforskares minnen..
23 kr
Tryckt 1933, femte upplagan, häftad, i gott skick, ryggveck, namnstämpel, Saxon & Lindströms Förlag, bilder, 462 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
EHLERS, CHAD
I snigelns spår. Vandringar och reflexioner i v..
40 kr
Tryckt 1978, inbunden, i gott skick, Rabén & Sjögren, 265 x 215 mm, bilder, 126 sidor, klotband, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BOLLVIK, RUNE
Från vår till vår.
50 kr
Tryckt 1971, inbunden, i gott skick, namnteckning, Gleerup, 225 x 165 mm, bilder, 126 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BERG, ERIK
Björnland.
40 kr
Tryckt 1950, inbunden, i gott skick, namnteckning, Folket i Bilds Förlag, bilder, uo, 131 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BENGT, BERG
Med tranorna till Afrika.
23 kr
Tryckt 1961, inbunden, i gott skick, namnstämpel, Tidens Förlag, bilder, uo, 218 sidor, klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
PARLING, NILS / ÅBY, LARS
Myskoxar och fågelmyr i Dovrefjäll.
23 kr
Tryckt 1963, inbunden, i gott skick, Folket i Bilds Förlag, bilder, 126 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 141
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt