Begagnad bok
Brehm Djurens liv 1-15
750 kr
Familjeboken 1920 Inbunden Rikt illustrerad verk - i färg och s/v om djurens liv. Fjärde omarbetade och tillökade upplagan i svensk ö..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Levande natur
45 kr
R&S 1987 Inbunden Om hotade växter och djur i det svenska landskapet ( ekologi ) Ca 125 sidor, i lite större format, gott skick med s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Naturalhistoria 1-4
125 kr
Rediviva 1978 Inbunden Naturalhistoria i sammandrag för ungdom översatt av Per Olof Gravander, illustrerad Två band ca 800 sidor, i l..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Riksstambok för kallblodstravare band V
95 kr
STC 1988 Inbunden Moderston och dras avkomma, alfabetiskt register över äger till moderston, hingstar som är der till i detta band in..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Så har man katt
23 kr
Tiden 1972 Häftad en hjälpreda för den som redan har katt och för den som funderar på att skaffa en,. Om löpning, parning, förlossnin..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sällsynta fåglar
145 kr
Norst. 1916 Inbunden Illustrerad med s/v helsidesbilder Ca 160 sidor, klotband i större format, gott skick, namnnoteirng
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sveriges natur 1937
45 kr
"Naturskyddsföreningen 1937 Häftad I denna årsskrift : Om fågellivet på Gotska Sandön, Gråärlan i Jönköpingstrakten, Entomologernas p..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det outforskade
45 kr
Bernces 1975 Inbunden Om den okända värld vi lever i - vår jord och mycket om astronomi - kosmologi, tex Stora smällen / Big bang mm..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Naturen året runt En inspirations bok
75 kr
R&S 1994 Inbunden Naturen myllar av liv, som ständigt arbetar. Mikroorganismer, svampar, och småkryp bryter ner, maskar luckrar och g..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sveriges Natur en resa i tid och rum
23 kr
Svenska Naturskyddsföreningen 1984 Häftad Vägvisaren i denna bok är Gunnar Brusewitz som i ord och bild berättar en lärorik historia ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Livstecken Betydelsens naturhistoria
95 kr
Bon. 1997 Inbunden Naturens levande väsen har hållit på i 3,5 miljarder år alltmer raffinerat. Celler vävnader organ växter, djur pop..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svensk Travstambok för varmblodiga hästar band 1..
150 kr
Sv. Travsportens centralförb. 1987 Inbunden Om hingstar som är till i Band 13 A intagna ston och till deras avkomma, förteckning över..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svensk Travstambok för varmblodiga hästar band 1..
175 kr
Sv. Travsportens centralförb. 1987 Inbunden Om Ston och deras avkomma,, stamtavlor , rekord, alfabetiskt register över ägare till mo..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kvarken och jaguaren
45 kr
"Ica bokförlag 1997 Häftad "" kvarken är en symbol för fysiklagarna som när de väl upptäckts står fullt synliga för det inre ögat, så..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Egen häst
45 kr
Spektra 1975 Inbunden Om valet av häst, möjligheter att inkvartera och hålla en häst, kostnadsfrågor, bedömning, val och köp av häst,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Planeten Jorden Översvämningar
95 kr
Bokorama 1983 Inbunden Om översvämningar i olika delar av världen, bla om Gula floden - Kinas sorg, så tuktas Mississippi, Plötsliga ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Planeten Jorden Grottor
95 kr
Bokorama 1984 Inbunden Om underjordens upptäckare, speleologins födelse, mästare i konsten att överleva , en äventyrlig vetenskap, av..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Här är vi hemma
95 kr
BB 1982 Inbunden En antologi om modernt vetande, om jorden och universum, cellerna och naturens kretslopp, människans utveckling mm. ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gesammelte Tiergeschichten
23 kr
C. Wegner Verlag Hamburg 1955 Inbunden Inhalt: Das patentierte Krokodil, , Jakob Krakel-Kakel, Onkel Nuckel, Lups, Stumme bitten, Di ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bäverbäcken
60 kr
BB 1976 Inbunden Naturskildring från Norrland. Med illustrationer av Erik Palmquist Ca 300 sidor, boken i gott skick med skyddsomslag
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
tiger en sommarkatt
45 kr
Settern 1992 Inbunden En faktabok om att skaffa och sköta katt, innehåller även 16 rasbeskrivningar, med många illustrationer Ca 80 s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bäverbäcken
23 kr
BB 1976 Inbunden Naturskildring från Norrland. Med illustrationer av Erik Palmquist Ca 300 sidor, boken i mycket gott skick men skydd..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Min egen hästbok
23 kr
Pollux 2002 Inbunden En hästbok för unga. Olika artiklar om ridning , sköta sin häst, om tränset, kul med hästar och några sidor där ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Stora kattboken
135 kr
Legenda 1985 Inbunden En praktisk vägledning att välja och sköta om den katt som passar bäst för dig och ditt hem. Rikt illustrerad o..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Om dödlighet Ett brev till en hund
125 kr
Nordiska samfundet 1916 Inbunden Hunden heter Barry och boken såldes till förmån för den svenska purpurkorsverksamheten för sårade hä..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Knuffa för fåglar - Tips för egna fågelundersök..
23 kr
Fältbiologerna 1981 Häftad Fältbiologerna har framställt denna bok för att stimulera intresset för studier av vanligare fåglar i Sver..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Markernas visdom
125 kr
R&S 1990 Inbunden Innehåller bla: miljödebatt med helhetssyn, hotet mot människan, kan människan rädda naturen, från fjällhed till ha..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Naturens hemligheter
135 kr
Forum 1992 Inbunden På upptäcktsfärd i den minsta djurens värld. Om insekter och småkryp. Blommor och insekter i samverkan, Den vilda..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Våra vilda djur
165 kr
Prisma 1987 Inbunden Boken presenterar ett helhetsperspektiv på djuren såväl historiskt som folkloristisk och biologisk synvinkel. En..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ett sånt djurliv på Kolmården
85 kr
BB 1983 Inbunden Rikt illustread med många fina färgbilder från Kolmårdens djurpark Ca 180 sdior, i större format, boken i gott skick..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Djurens underbara värld Däggdjur del 2
95 kr
Bokorama 1982 Inbunden Denna del omfattar Gnagare ordn. Rodentia och hardjur ordn. Lagomarpha . Bla om Bävrar, marsvin, Capybara Pak..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)