Begagnad bok
Måndag
Våra killingar.
80 kr
Bilderbok. Svensk text Håkan Hallander. Berghs. 1990. Rikt ill. med färgfoton. Dekorerat kartonnagebd. Rec.stpl. Gott/mycket gott ski..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-01-23
Cigarrkunskap.
55 kr
Svenska Tobaks AB. Cop. 1995. Ill., delvis i färg. 91 s. Förlagsbd. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Girls´ Book of Horses and Riding.
70 kr
Edited by Jennifer and Dorian Williams. Burke, London. 1963. Rikt ill. 143 s. Klotbd. Skyddsomslag [med revor]. 4:o. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det handlar om trä. Skånes Trävaruhandlareföreni..
75 kr
Red. Bengt Bengtsson. 1966. Ill. 118 s. Pappbd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Jordens rikedomar. Om varornas ursprung och den ..
60 kr
Översättning Leif Björk. Kooperativa förbundets bokförlag. 1938. Tredje uppl. Ill. med teckningar och grafik. 464 s. Klotbd [fläckat]..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Växtodling på sandjord.
80 kr
LT:s förlag. 1948. Ill. 150 s. Klotryggsbd. Något skeva pärmar. Några "hundöron". I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Våra vilda djur.
50 kr
Bonniers. Svalan. Cop. 1977. Rikt ill. 80 s. Klotbd. Skyddsomslag [ett mindre riss]. 4:o. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fakta om medicinalväxter.
55 kr
Översättning Gunnar Weimarck. Ill. Francois Crozat. Tidens Förlag. 1977. 3 uppl. Färgill. 147 s. Klotbd. Skyddsomslag [2 riss]. I övr..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tonen från en sälgpipa.
60 kr
Settern. 1996. 139 s. Dekorerat kartonnagebd. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Biskötsel.
65 kr
2:a omarbetade upplagan. På uppdrag av Sveriges Biodlares Riksförbund. 1972. Ill. 128 s. Trådhäftad. Något ofräscht omslag. I övrigt ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hundägaren. Hundägandets alla sidor.
50 kr
Svenska Kennelklubbens förlag. 1990. Rikt ill. med foton och teckningar. 192 s, Dekorerat kartonnagebd. "Kluddig" tillskrift. I övrig..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mark Trails stora djurbok [bok med tecknade seri..
80 kr
Bild Ed Dodd. Svensk text Gun Uddenberg och Mikael Mörling. Carlen if. 1975. Serier i sv/v och färg. 96 s. 4:o. Dekorerat kartonnageb..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Blommor. En bok om odlade växter.
150 kr
Redaktionssekreterare Ivar Lignell. Aktiebolaget Svensk Litteratur. 1942. Rikt ill., bl.a. med helsides färgplanscher. 423 s. 4:o. Nå..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vårens blommor.
55 kr
Ill. Ingvar Björk. Natur och Kultur. 1991. Rikt ill. 46 s. Dekorerat kartonnagebd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Highland Year. [Om Skottland].
50 kr
Illustrated with 83 photographs by the author. J. M. Dent & Son, London. 1973. 117 s. Klotbd. Skyddsomslag (något ojämnt solblekt). F..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Skydda trädgården från rådjur, sniglar, bladlöss..
65 kr
Semic. 2008. Rikt färgill. 110 s. Limhäftad. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mina krukväxter. Kruka växt miljö.
50 kr
Foto författaren. ICA Bokförlag. 1989. Rikt färgill. 88 s. Dekorerat kartonnagebd. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Igelkotten. Utrotningshotad. Räddad.
50 kr
Eget förlag. Tr. Västerås. 1979. Ill. 64 s. Trådhäftad. Signerad av David Ekström. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vi bildar en hästklubb.
50 kr
Spektra. 1979. Ill. med foton och teckningar. 120 s. Limhäftad. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
An Introduction to the Algae.
50 kr
Hutchinson of London. 1976. Ill. 189 s. Limhäftad. Exlibris. Namnstpl. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den mindre trädgården. Odling av frukt, bär och ..
50 kr
Saxon & Lindström. 1943. Ill. med foton och teckningar. 95 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Funderingar på en skogsstig.
50 kr
P A Norstedt & Söner. 1976. Omslag och teckningar Bertil Kumlien. 78 s. Limhäftad. Fläck efter avriven prislapp å främre omslag. Inla..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svampar i naturen. 1-2.
60 kr
Bild Bo Mossberg. Wahlström & Widstrand. 1979. Färgill. 128 + 132 s. 2 dekorerade kartonnagebd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska fåglar - en fälthandbok.
65 kr
Rabén Prisma. 1997. Tredje uppl. Rikt ill. med färgfoton och teckningar av förf. 253 s. Dekorerat kartonnagebd. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tidens gång.
50 kr
Settern Förlag. 1993. Porträtt, karta. 185 s. Dekorerat kartonnagebd. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Prismas stora örtabok.
150 kr
Foto David Markson. Översättning och svensk bearbetning Inger Palmstierna. Prisma. 2002. Rikt ill. 320 s. 4:o. Dekorerat kartonnagebd..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Riksstambok för svenska varmblodiga hästen. Utgi..
100 kr
Tr. 1971. 112 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Riksstambok för svenska varmblodiga hästen. Utgi..
100 kr
Tr. 1970. 103 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Riksstambok för svenska varmblodiga hästen. Utgi..
85 kr
Tr. 1969. 73 s. Lätt fläckat främre omslag. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Råd och anvisningar till min första husse. Aukto..
55 kr
Med teckningar av Lindorm Liljefors. LTs förlag. 1952. 51 s. Trådhäftad. Något ojämnt solblekt och lätt fläckat omslag. Inlaga i gott..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska Jägarförbundets Nya Tidskrift. 1890. Tju..
190 kr
Tryckt hos K. L. Beckman, Stockholm. 1890. Ill. med bl.a. helsides färgteckningar av fåglar. 286 s. Vackert halvfrbd. 4 upphöjda bind..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)