Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Fryksdalens Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 86. i kategorin Dramatik
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Pär Lagerkvist
Mannen utan själ
23 kr
Radiotjänst 1951 Häftad Radiobearbetning av Alf Sjöberg , inledning av Erik Hörnström. ( Nobelpristagare 1951 Nobelpris ) 48 sidor, R..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Pär Lagerkvist
Han som fick leva om sitt liv
23 kr
Radiotjänst 1950 Häftad Nobelpristagare 1951 ( Nobelpris ) 52 sidor, Radiotjänsts teaterbibliotek nr 99, gott skick, men några unders..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Pär Lagerkvist
Konungen
23 kr
Radiotjänst 1950 Häftad Radioversionen av Lars-Levi Laestadius ( Nobelpristagare 1951 ( Nobelpris ) Ca 50 sidor, Radiotjänsts teaterb..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Pär Lagerkvist
De vises sten
23 kr
SR 1951 Häftad Radioteaterns bibliotek 104, Pär Lagerkvist fick nobelpriset 1951 ( Nobelpristagare ) Ca 80 sidor, gott skick, namnno..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Pär Lagerkvist
Den svåra stunden 1
23 kr
"SR 1950 Häftad Innehåller även Modern teater synpunkter och angrepp ( ur "" Teater "" 1918 ) Pär Lagerkvist fick nobelpriset 1951 ( ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Vilhelm Moberg
Lea och Rakel
23 kr
SR 1954 Häftad Ett kvinnodrama Ca 70 sidor, gott skick. Radiotjänsts teaterbibliotek
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Edna O'Brien
Zee och vi
23 kr
Trevi 1971 Häftad Från början var Zee & Co ( originaltitel) i början skriven som filmanus. Här redigerat som ett drama - det handla..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
William Shakespeare
Measure for Measure
23 kr
"Penguin 1969 Inbunden Editor: TJB Spencer, contents Introduction, Further reading, the play; Measure for Measure, commentary, an acc..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Harry Martinson
Lotsen från Moluckas
75 kr
FIB 1954 Häftad Ett radiospel om den Portugisiske sjöfararen Magellans världsomsegling 1519-1522 Ca 85 sidor gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Johan Wolfgang Goethe
Faust Part One
23 kr
Penguin 2000 Häftad Ca 320 sidor, på engelska , gott skick - nyskick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Abby Mann
Judgment at Nuremberg
125 kr
Cassel London 1961 Inbunden The Script of the Film with Spencer Tracy as Judge Haywood, illustrated with some pictures from the film ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Marianne Söderbäck
Fyra vindars torg och andra pjäser
23 kr
Vår skola 1984 Inbunden Marianne Söderbäck är dramapedagog och barnboksförfattare har här samlat 11 pjäser för barn och ungdom. Ca 1..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eugene O'Neil
A Touch for the Poet
45 kr
Cape London 1957 Inbunden A Play in four acts Ca 140 sidor, på engelska, gott skick utan skyddsomslag
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eugene O'Neil
Beyond the Horizon and Marco Millions
45 kr
Cape London 1960 Inbunden Plus Gold, three Plays in one book Ca 450 sidor, på engelska, gott skick utan skyddsomslag, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
William Shakespeare
Antonius och Kleopatra
23 kr
Liber 1975 Häftad Ca 130 sidor, pocket, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
William Shakespeare
Richard ll
23 kr
Gleerup 1970 Häftad Ca 100 sidor, pocket, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
William Shakespeare
Kung John
23 kr
Gleerup 1969 Häftad Ca 90 sidor, pocket, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
August Strindberg
Vid högre rätt
75 kr
Bon. 1915 Inbunden Två dramer: Advent , Brott och brott Ca 250 sidor, fint grönt band med guldtryck i front och rygg, gott skick. Del..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
August Strindberg
Gustav Adolf
75 kr
Bon. 1915 Inbunden Skådespel i fem akter Ca 300 sidor, fint grönt band med guldtryck i front och rygg, gott skick. Del 32 av samlade ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gustav Bang
Europeisk kulturhistoria i korta drag
295 kr
"Norst. 1897 Inbunden Om den indoeuropeiska rasen och antiken; grekisk gudstro, lyrik och dramatik, kristendomen , riddarväsendet, me..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Reinhold Ahléen
Idyller och pastoraler
45 kr
Ljungberg 1935 Häftad Dikter och dramatik Ca 140 sidor, några nagg och veck kring omslagets ytterkanter, övrigt gott skick, delvis ou..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Oscar Wilde
An Ideal husband and The Importance of being Ern..
45 kr
Zephyr books 1949 Häftad Två dramer i en bok Ca 200 sidor, på engelska, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Oscar Wilde
Plays
23 kr
Penguin 1967 Häftad Contents: Lady Windermere's Fan, A woman of No Importance, An Ideal Husband, The Importance of Being Earnest, Sal..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Olov Hartman
Den brinnande ugnen
23 kr
R&S 1958 Häftad Drama med bibliskt motiv Ca 70 sidor, gott skick, men några få smånagg kring omslagets ytterkant
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bertil Malmberg
Excellensen
45 kr
Bon. 1942 Inbunden skådespel i tre akter Ca 120 sidor, gott skick, privatinbunden med linnerygg
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Peter Weiss
Hölderlin
75 kr
Norst. 1872 Häftad Skådespel i två akter Ca 180 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nordahl Grieg
Men imorgen nederlaget
75 kr
"Gyldendal Oslo 1947 Inbunden Skådespel i 3 akter Ca 280 sidor, på norska, halvfranskt band med guldtryck i rygg, gott skick. Del 5 i..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rickard Fuchs
Silverpennan
45 kr
"BB 1990 Inbunden "" en myllrande rik roman fylld av humor, dramatik och berättarglädje"" Ca 300 sidor, gott skick med skyddsomslag"
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fyra dilettantkomedier
75 kr
Allers 1925 Häftad 4 korta teaterstycken. Bilaga som följde med Allers Familje-Journal nr 3 1925 Ca 40 sidor, några smånagg på omsla..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
L. Du Garde Peach
The Castles of England
75 kr
Univ. Of London press 1938 Inbunden Plays for stage and classroom, first series. Contents: Carisbrook , Arundel, Ludlow, Peveril Cast..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bernard Shaw
Androckles and the Lion, Overruled, Pygmalion
100 kr
C&C 1916 Inbunden Ca 300 sid
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 86
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt