Begagnade böcker
Idag 16:20
Medeltidberättelser - Sagor, Legender och Anekdo..
150 kr
Nyare Bidrag till kännedom om de svenska landsmålen ock svenskt folklif V. 6.. Stockholm 1885-91. 155 s. Brunt klotband med ryggtitel..
Böcker från Antikvariat Lohm & Co
Vadstena (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Vadstena (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 15:19
Uppsala stift Historiska perspektiv
100 kr
Inb.Tr.2006.Många vackra illustrationer.Nyskick. 240 s.Vikt 855 gr.
Böcker från K.Hedmans Antikbok
HUDIKSVALL
Mer info
HUDIKSVALL
Begagnade böckerISBN: 1859580548
Idag 10:28
Weather Lore. A Collection of Proverbs, Sayings ..
150 kr
Senate 1994, häftad, IX + 190 s.
Böcker från Karlssons bok
Olofström (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Olofström (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 09:12
Farliga djur och djur som inte finns
19 kr
Prisma. 1962. 169 s. Pocket. 130 gram. Gott skick.
Böcker från Ann-Christin Lindgren
Molkom
Mer info
Molkom
Begagnade böcker
Idag 08:45
Skräckens tid Farsoternas kulturhistoria
50 kr
Prisma. 1999. Inbunden. Gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 9170810346
Igår 23:50
Antik Ekonomi , Tematiska studier av den antika ..
55 kr
Paul Åströms Förlag. 1991. 339 s. Häftad. 445 gram. Hyfsat skick. understrykningar i bläck, engelska och svenska.
Böcker från Lysettes Ordförråd
Billesholm
Mer info
Billesholm
Begagnade böckerISBN: 9780881334777
Igår 23:41
Flesh of the gods - the ritual use of hallucinog..
160 kr
paperback 304 sidor, waveland press 1990, nyskick
Böcker från Antikvariat Mimer
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Igår 23:39
Gamla Semitiska Kulturer
65 kr
Natur och Kultur. 1958. 208 s. trådinb sprättad mjukpärm. 404 gram. Hyfsat skick. nött rygg och nötta pärmar.
Böcker från Lysettes Ordförråd
Billesholm
Mer info
Billesholm
Begagnade böckerISBN: 917608776X
Igår 21:12
Tio tankar om tid
70 kr
Brombergs Bokförlag. Kartonnage. Första upplagan. Åttonde tryckningen. Tryckår 2000. 132 sidor. 21x12cm. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Hedvig
MALMÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
MALMÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 9175884100
Igår 20:42
Stora Etikettboken - hyfs, umgängeskonst och ytl..
60 kr
Inbunden i nyskick. Bokförlaget DN 2000. - Detta är Magdalena Ribbings största och mest heltäckande bok om stil och etikett. Här finn..
Böcker från Abraham
Tibro (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Tibro (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Igår 19:03
Jorden skall gråta. Historien om Nordamerikas in..
75 kr
514 sid. 1998. Inbunden, skyddsomslaget ngt skrynklat i ett av hörnen, i övrigt fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 9122019421
Igår 18:03
A Landscape of Left-Overs / Changing Conception ..
230 kr
Lund Studies in History of Religions, Volyme 14. 2001. 334 s. Häftad. Gott skick. Bok på engelska: This dissertation seeks to explore..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 0195802799
Igår 14:35
Island of Bali
80 kr
Oxford University Press 1974. Språk: Engelska. Nyutgåva av ed. fr. 1937. Häftad m. styva invikningspärmar, 21,5 x 14 cm, 405 sidor il..
Böcker från Urban Ekstam
Solna
Mer info
Solna
Begagnade böckerISBN: 9789187894961
Igår 14:34
Homo i folkhemmet -Homo- och bisexuella i Sverig..
130 kr
Anamma. 2000. 301 s. Inbunden. Kartonnage. 21x17cm. 591 gram. Nära nyskick.
Böcker från Jaguar66
Örebro
Mer info
Örebro
Begagnade böckerISBN: 9174860607
Igår 12:07
Goterna -ett krigarfolk och dess bibel
60 kr
Böcker från Gustaf Rooth
Rockneby
Mer info
Rockneby
Begagnade böcker
Igår 08:37
Bastu och torkhus i nordeuropa
130 kr
Nordiska Museet. 1960. 544 s. Häftad. Hyfsat skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Igår 06:18
Malaria Urbana
50 kr
Inbunden. Nyskick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Igår 06:07
Folkdräkter i Skåne under 1900-talet
50 kr
2001. Häftad. Nyskick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 9172034440
Tisdag
Den rökande människan. Bilden av tobaksbruk i Sv..
100 kr
Carlssons. 2002. 367 s. Häftad. 21x17cm. 665 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnade böckerISBN: 9174861654
Tisdag
Montaillou. En fransk by 1294-1324
40 kr
Atlantis. 1994. inb. 511 sid. Gott skick.
Böcker från ALFA BÖCKER
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 9170060169
Tisdag
Gåvan
150 kr
häftad 178 sidor, argos 1997, nära nyskick
Böcker från Antikvariat Mimer
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Tisdag
Mandelgren i Södermanland
60 kr
Sörmlandsbygden-Södermanlands Hembygdsförbunds årsbok 1993.Häftad,oktavformat,illustrerad i färg och svartvitt,72 sidor,nyskick.På la..
Böcker från Erik Öman
Kävlinge
Mer info
Kävlinge
Begagnade böckerISBN: 9138903646
Tisdag
Räkna med revir
150 kr
Liber 1983, häftad, 155 s. Markeringar, tillskrift på främre pärmens insida "Till Jan Danielson från vännen Torsten Malmberg" + ett ..
Böcker från Karlssons bok
Olofström (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Olofström (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Måndag
Tidskrift för hemmet, tillegnad DEN SVENSKA QVIN..
175 kr
ESAIAS EDQUIST. . 1862. 352 s. Inbunden. Sprick mellan rygg pärm nedredelen c:a 5 cm. Pärmen har brusspår och några skrapmärken. Spri..
Böcker från Bokgaraget
Eskilstuna
Mer info
Eskilstuna
Begagnade böckerISBN: 9171082158
Måndag
Fataburen 1982 Tema: Den tidiga industrialismen ..
45 kr
Nordiska museet. 1982. 222 s. Inbunden. 21x16cm. 465 gram. Nära nyskick. Med artiklar av bl.a. Jonas Berg, Lena Johannesson, Ingemar ..
Böcker från bisa
Falun
Mer info
Falun
Begagnade böcker
Måndag
Stenmur'n
200 kr
foliant,saknar skyddsomslag annars gott skick,utg 1980
Böcker från Annes böcker
Åsensbruk
Mer info
Åsensbruk
Begagnade böckerISBN: 9163164574
Måndag
Finsk invandring till Tiveden med omnejd
250 kr
2005. 375 s. Inbunden. 29x21cm. 1660 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Bakre övre hörnet har en liten skada.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnade böcker
Måndag
Folkliv och lekar. Det gamla byahemmets dagar fr..
50 kr
Framtidens. 1929. 123 s. Häftad. 20x14cm. 170 gram. Illustrerad. Omslaget är solkigt.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnade böcker
Måndag
Häxor tomtar jättar och huldror
60 kr
1964. Inbunden. Mycket gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 9177981200
Måndag
Folklore och litteratur i Norden
80 kr
Carlssons. 1991. 302 s. Häftad. Mycket gott skick. Studier i samspelet mellan folktradition och konstdiktning.
Böcker från Bokköket
Åsa (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Åsa (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 3515027599
Söndag
Die altindische Mischkastensysteme
800 kr
Franz Steiner. 1978. 232 s. Häftad. 24x17cm. 410 gram. Gott skick.
Böcker från Leif Asplund
Kista
Mer info
Kista