Gustav Adolfs akademien för folklivsforskning 3. akademisk avhandling - Uppsala 1935. trådhäftad, osprättad, visst pappersbortfall på omslag, inte sned med fuktskador, dock hyfsat skick, fullständig och håller ihop.
LTs 1952. 176 sid. inb fd bibl, mycket god kvalitet, toppskick.
Bokförlaget Hermes 1948, 272 sid. häftad, omslag finns i dåligt skick för övrigt hyfsat skick. läs mer
Nationalmuseum & Raster Förlag. 2002. 270 s. Inbunden. Gott skick. Publikationen är utgiven i anslutning till utställningen " Identitet-om varumärken, tecken och symboler, Nationalmuseum 21 februari-11 augusti 2002. På romartide.. läs mer
Bruno Östling. 2005. 230 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. A.a. vid Etnologiska Inst. Lund. Vissa understrykningar i rosa märkpenna de första 20-talet sidor. Mjölken i en ny tid. För trettio år sedan fann.. läs mer
1987. 350 s. Förlagets dek,klotband. illustr. Nyskick. läs mer
Uppsala univ.. 2003. 246 s. Häftad. Gott skick. Smärre bruksslitage på omslaget (se bild.) A.a. Acta Universitatis Upsaliensis. Studia multiethnica Upsaliensia 15. Lindsborg, Kansas, är vida känt för sin Svensk Hyllningsfest, et.. läs mer
Etnografiska Museet facsimile. 1985. 120 s. Häftad. 215 gram. Nära nyskick. Priset inkluderar frakt.
2005. 115 s. Häftad. 24x17cm. 262 gram. Nära nyskick.
Stockholmsmonografier. 1 uppl. 1990. 236 s. Inbunden. Kartonnage laminat. Mycket gott skick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbetalning. B-post..
Fjärde tryckn.2012. Dek.origbd. 444s. Välbevarat ex läs mer
Hales Wilburg London. 1976. Inbunden. Gott skick. Reprinted 1976.Catalogues nr 20-130,illustrerad.
LT:s . 1986. 206 s. Inbunden. Dek orginalband. Nära nyskick.
LT:s . 1987. 317 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
LT:s . 1978. 357 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Jengel. 2003. 247 s. Häftad. Nära nyskick. Namnteckning.
Natur och kultur. 1930. 159 s. Inbunden. Dek orginalklotband. Mycket gott skick.
Natur & Kultur, 2009, inbunden, 127 sidor Vikt: 495 g. I nyskck
Atlantis. 1989. 388 s. Inbunden. 833 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Blyertssträck på bakre pärmen, inlagan ren och fin.
limh 130s mkt fint ex
Ordalaget Bokförlaget, 2007. Nyskick. Laminerat pappband, 192 sidor. Rikt illustrerad med färgbilder. Boken tar dig med på en resa genom årets alla högtider!
Carlssons. 1993. 191 s. Inbunden. Nyskick. Om folkets historia och seder, om livet i Kalahari, om boställen och föda, om dans och könsroller, om redskap och jakt, förtrogenheten med jakt m.m. Teckningar och fotografier.
Kvindemuseet i Danmark. 1 uppl. 1998. 46 s. Häftad. Klammerhäftad. 20x20cm. 142 gram. Mycket gott skick. Ett brytmärke på ryggen, i övrigt är pärmar och rygg endast mycket lindrigt nötta i kanter och hörn. Inlagan i utmärkt skic.. läs mer
Nordic Academic Press. 1:a uppl. 2001. 191 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. I dag associeras den förkristna nordiska mytologin ofta med politisk extremism; men samtidigt som vi ifrågasätter en bok.. läs mer
| Voltaire Publishing | Utg. 2010. Ej o.u. | Danskt band. | 410 s. | 9789186515164 | Språk: Svenska | Originaltitel: The invention of the Jewish people | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterli.. läs mer
Motala, 1984. 96 s. Stencilerat häfte tryckt av Arkivet för folklig dans. Intressant studie av musiken, dansen och nöjeslivet i Motala 1905-1920 med flera intervjuer med äldre sagesmän.
Halmstad, 1954. (2), s. 436-639. Häftad. Med dedikation till E. Bjelle. Folklivsforskaren Sandklefs studie av de halländska böndernas liv genom tiderna, deras näringar, jakt m.m. Mycket av materialet bygger på arkivstudier och l.. läs mer
Sthlm, L. J. Hjerta, 1842. Stor 4:o. s. 113-20. Tagen ur band. Någon enstaka svag lagerfläck. Med en intressant artikel om Vingåker och dess allmoge på s. 115-16. Här berättas bl.a. om vingåkersdräkten, vars mössa får kvinnorna .. läs mer
Sthlm, L. J. Hjerta, 1842. Stor 4:o. s. 193-200. Tagen ur band. Artikeln på s. 198-200 redogör för solförmörkelser som fenomen och går sen in på den stundande förmörkelsen den 8 juli (artikeln är publicerad den 2 juli). Med ett .. läs mer
Sthlm, Kongl. tryckeriet, 1763. 4:o. (4) s. Tagen ur band. Bra skick. Sällsynt tryck om 'så kallade zigeuner' som antagits vid värvade regementen och som under de långa permissionerna far landet runt på småvägar med familj och s.. läs mer
