Begagnad bokISBN: 9172032898
Fredag
Gör kläderna mannen? : om maskulinitet och femin..
150 kr
Carlsson, cop. 1998
Inbunden, 332s. 20x16cm, 661g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9172032898. Intervjuer om stil och identitet..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0804707588
2012-01-30
Sharecroppers of the Sertão : economics and depe..
250 kr
1971 Stanford university press. Inbunden, skyddsomslag, 153s. 22x14cm, 395g. Illustrerad. Blyertsunderstrykningar, blyertsanteckning..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171951903
2012-01-24
Ord Som Öppnar Världen : En Reportagebok Om Alfa..
119 kr
1997 Libris Pappband, 175s. Fotoillustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9171951903. - Jag är lycklig, säger Manuel Pedro de Oliviera. Ja..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171464239
2012-01-24
Women of the Barrio. Class and gender in a Colom..
350 kr
1984 Sthlm Studies in Social Anthropology. Hft. 373s. 21x15cm, 650g. Rikt illustrerad. Gott skick, tillskrift. ISBN 9171464239.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9150602039
REVOLUTIONEN I NORR - Om sovjetetnografi och min..
220 kr
1979. Uppsala Researsch Reports in Cultural Anthropology 1. Hft. 227s. 21x15cm, 400g. Sparsamt illustrerad. Gott skick. ISBN 91506020..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0198740298
Witchcraft Oracles and Magic among the Azande
180 kr
(c) 1976 Clarendon press. Hft. 265s. 326g. Gott
skick, understrykningar och några noteringar, prislapp. Engelsk text. ISBN 019874029..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Minnen från Nordiska museet : afbildningar af fö..
500 kr
1885 Rikt dekorerat Klotband, stort format: ca 36x27cm, liggande format, 2,1kg. Illustrerad med 36 färgplanscher samt 14 träsnitt. (1..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 917203355X
DÄR HEMMA, HÄR BORTA : MÖTEN MED ORIENTEN I SVER..
150 kr
2001 Carlssons. Hft. 262s. 21x13cm, 375g. Mycket gott skick, stämplad recensionsex. på insidan av bakre pärm. ISBN 917203355X. En bok..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9163092123
Minnen från Leufsta bruk 1900 - 1927
280 kr
2000. Hft. 168s. 23x17cm, 360g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9163092123.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0861242718
The encyclopedia of NORTH AMERICAN INDIAN TRIBES
180 kr
1995 Bison group. Inbunden, skyddsomslag, 192s. Stort format: 31x24cm, 1,2kg. Rikt illustrerad. Liten pappersförlust i skyddsomslaget..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153651898
Zigenarliv & kärleken till ett folk på vandring.
129 kr
1996 Normans. Kartonnage. 215s. 335g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN: 9153651898.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Från by och fäbod
250 kr
[Mora] : [Öna byalag], [1993]
Inbunden skyddsomslag, 111s. 24x16cm, 400g. Illustrerad. Mycket gott skick. Tryckt i 600 numrerade ex,..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Nordkalott
129 kr
LT 1957 Inbunden., 337s. 770g. Illustrerad. Ryggtexten är delvis bortnött, har ej skyddsomslag.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171083073
Människors egen historia : om Nordiska museets f..
129 kr
1991 Nordiska museet Hft. 134s. 300g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Baksidestext: HANDBÖCKER FRÅN NORDISKA MUSEET 2. Nordiska m..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Canadian Eskimo Fine Crafts
220 kr
Ottawa 1963. 67s. 28x21cm, 270g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick, något nötta pärmar, notering på främre pärm, litet pennstreck på s..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136003506
Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder
150 kr
LT ; 1973
Förlagsband med skyddsomslag, 191s. 23x19cm, 633g. Rikt illustrerad. Summary in english. Gott skick, något kantnött skydds..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Samatarer. Resa till jordens vildaste folk
139 kr
1960 Bonniers Trdhft. 279s. 700g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick. Baksidestext: Alfonso Vinci är italienare, född i Como vid Alpern..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0030894247
Cultural anthropology : a contemporary perspecti..
150 kr
1976 Holt Inbunden, 637s. Illustrerad. Gott skick, blyertsunderstrykningar, noteringar. Engelsk text. ISBN 0030894247.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171081852
Allmogekulturen i Estland : kort översikt
150 kr
Nordiska museet, 1980. Hft. 82s. 19x18cm, 180g. Illustrerad. Gott skick. ISBN 9171081852. Innehåll: Estländsk historia i översikt s 9..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9197191469
WIXARICA ( HUICHOL ) its history and connection ..
180 kr
1997 EXIT Svart handbundet konstläderband med skyddsomslag. (Utgiven i 500ex.) 240s. (20,5x13cm, 400g.) Rikt illustrerad. Gott skick,..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Papers on folk-medicine : given at an inter-Nord..
180 kr
Stockholm : The Nordic Museum : 1962
Hft. 204s. ca 23x15cm, 485g. Illustrerad. Något fläckade pärmar, några noteringar och understry..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9163050110
Fattigungar : Gustafsberg 1900-1939 : [berättels..
220 kr
Gustavsberg : Oxön Publ. House i samarbete med Barnakad. Publ. House, [1996]
Hårda pärmar, trådbunden, 250s. 24x16cm, 663g. Fotoillu..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Askegreven berättar : ungdoms-, jakt- och resemi..
180 kr
Whalström & Widstrand, 1935 Halvfranskt band, 388s. främre omslag medbundet, 23x16cm, 935g. Illustrerad, utvikbar karta. Mycket gott ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Herrarbete : dalfolkets säsongvisa arbetsvandrin..
280 kr
Uppsala : Lundequistska bokhandeln, 1967
Hft, skyddsomslag, 443s. 25x17x4cm, 957g. Illustrerad. Kantnött skyddsomslag, understryknin..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Indianer och tre vita
180 kr
Bonnier 1921. Dekorerat klotband 223s. 23x16cm. 600g. Illustrerad. Mycket fint skick, några små pärmfläckar. Innehåll: Från motorskep..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9127006565
Den programmerade människan : arvet som avgörand..
180 kr
1976 N&K. Hft. 279s. 24x17cm, 600g. Illustrerad. Gott skick, fåtal blyertsunderstrykningar, något gulnade pärmar och rygg. Der Vorpro..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171510117
Prylen : 50 gisseföremål i tävlingen Prylen i Sy..
139 kr
Sydsvenska dagbladet, 1992
Hft. 106s. 20x22cm, 295g. Fotoillustrerad. Något nötta och tummade pärmar och rygg. ISBN 9171510117. Baks..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0520075374
Death Without Weeping. The violence of everyday ..
250 kr
1993 Univ. of California press. Eng. Text.
Paperback, 614 sidor. (23x15x4cm, 1,1kg.)
Illustrerad. Mycket gott skick, namnteckning. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9127067416
Moderna landskap : identifikation och tradition ..
250 kr
Natur och kultur, 1997
Hårda pärmar, trådbunden, 244s. 23x16cm, 646g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9127067416. Artiklarna i ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172561009
Afrikas mörka hemlighet
129 kr
1988 Skandinaviska bokförlaget. 271 sidor. (24,5x17,5cm, 800g.) Rikt fotoillustrerad i färg och sv.v. Gott skick. En skildring av afr..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172031859
Verktygslådan : kulturvetenskapliga perspektiv p..
180 kr
Carlsson, 1997
Hft. 202s. 21x13cm, 242g. Mycket gott skick. ISBN 9172031859.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)