Begagnad bok
Kvinnan som ungmö, hustru och moder
75 kr
"Stockholms- Kompaniet 1916 Inbunden "" Vad varje kvinna bör veta"" skrivet av en kvinna om och till kvinnor Ca 220 sidor, gott skick..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hallå där köp blåbär
75 kr
Tiden 1981 Inbunden En samling rim och ramsor från vår egen tid Ca 225 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Romerska folkets hemseder
250 kr
Tryckt hos Johan Edman Uppsala 1777 Häftad Författaren var professor i vitterheten vid Universitetet i Lausanne ( historia etnologi..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Skånska årsfester
85 kr
Etnologiska sällskapet i Lund 1973 Häftad Olika folklivsforskare berättar om hur man roade sig i byalagen, arbetsgillen från vår till..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Västerbotten årsbok 1960
75 kr
Västerbottens läns hembygdsförening 1960 Häftad Från Finnsele till Dragnäs - bidrag till Skelleftedalens ( Skellefteå ) bebyggelsehis..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Introduktion till folklivsforskningen
45 kr
N&K 1969 Inbunden Om hur folklivsforskare på olika områden vunnit sina resultat, metodik med konkreta exempel. Om folkkultur och forn..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The English inside out
45 kr
Weidenfeld and Nicolson London 1961 Inbunden An report on morals and manners in England, from the 1960s contents: The Englishness of ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Brown men and red sand
85 kr
Phoenix London 1950 Inbunden Journeyings in wild Australia, contents: From Oodnadatta to Ernabella, The Mountain-devil Ceremony, The ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Anthropologie religieuse
75 kr
E.J Brill Leiden 1955 Häftad L´homme et sa destinée la lumiére de l´histoire des religions. Ca 180 sidor, på franska och tyska , någr..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Blå välling - sur sill
60 kr
LT 1978 Häftad Om den folkliga vällingklockarvers som i århundraden levt i vårt land, med illustrationer och kartor. Ca 230 sidor, po..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Chrismas in Oklahoma
75 kr
Bobwhite publ USA 1983 Inbunden Christmas in the Twin Territories, memories and traditions . Past and Present Ca 120 sidor, illustrer..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Das Ende des Totemismus
55 kr
Suhrkamp 1965 Inbunden Die totemistische Illusion, Der austraische Nominalismus, Auf dem Wege zum begrifflichen Verglechen, Der Totem..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Das Erwachen der Menschheit
95 kr
Fischer Bücherei 1954 Inbunden + Der Aufstieg der Menschheit, + Die Entfaltung der Menschheit Ca 200 + 220 + 220 sidor, inbunden i et..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Das Hertz im umkreis des Galubens 1
125 kr
"Karl Tomae GmbH 1965 Inbunden Das Herts in Kult und glauben, Das Herzopher in altMexicon. Das im Ägypteischen Glauben, Das Hert im C..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Der Töchter der Erinnerung
95 kr
Rütten & Loening Berlin 1971 Inbunden Götter und Heldensagen der Griechen und Römer mit einem Ausblick auf die vergleichende Mytholog..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Der Wolkenschmaus Märchen aus Nambia
45 kr
Kiepenheur 1987 Inbunden Ca 215 sidor, gott skick, på tyska
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Die Bildersprache des Tierkreises
75 kr
Mellinger Stuttgart 1978 Häftad Inhalt: Die Tierkreisbilder und de Entwicklung des heutigen Bewusstseins der Menschheit, Charakterist..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Die geistige welt der primitiven
75 kr
Wissenchaftliche Buchgestll. Darmstadt 1966 Inbunden Ca 350 sdior, på tyska, gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Die goldenen Flachsknoten
45 kr
Verlag für die Frau Leipzig 1989 Inbunden Frauen in den Sagen um Rhön und Thüringer Wald. Mutter und Kind in der Sage, Böse und Gute ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Die Menschliche Person
45 kr
Hans Huber 1964 Inbunden Die Menschliche Person Ihr wesen, ihre Gestalt, und ihre Störungen eine einführung in die medizinische Anthr..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Die Sonne als Symbol
125 kr
Helianthus Zürich 1962 Inbunden Der Schüssel zu den Mysterien. Denkmäler als Symbole der Sonne in der alten Kulturepochen, Di graphis..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Eranos Jahrbuch 1938
125 kr
Rhein Zürich 1939 Inbunden Ursprünge und Entwicklung des Kultes der Mutter-Göttin - Przyluski Die Ephesia von Anatolin - C Picard, I..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ethnos 1940 :1-2
95 kr
Etnografiska museet 1940 Häftad Content: Dental decoration, An East Aftrican accessory fisching implement, Die Arbrustfallen i Nord-A..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ethnos 1940 :3-4
95 kr
Etnografiska museet 1940 Häftad Content: Thread-crosses, Der Ahnencharakter des afrikanishen Schwirrholzes, Bird-nets of Lake Texcoco..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ethnos 1941:3-4
95 kr
Etnografiska museet 1941 Häftad Content: Drinking-tubes some note from Europa, Die Maultrommel in Sibirien und Zentralasien, Two Beri..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ethnos 1942 :1
95 kr
Etnografiska museet 1942 Häftad Content: Fortifications in ancient Peru, Urn-burials in Sierra Nevada de Santa Marta, A Pre.Maya scul..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ethnos 1944 :3-4
95 kr
Etnografiska museet 1944 Häftad Content: Ein Besuch bei den Xinca-Indianern, The sacral king in Africa, Zur Ideologien der lappischen..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ethnos 1947 : 3
45 kr
Etnografiska museet 1947 Häftad Content: Porcellanous Ware-Porcelain, Schutzgeistsuche und Jugendweihe im westlichen Nordamerika, Ban..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ethnos 1947 : 4
75 kr
Etnografiska museet 1947 Häftad content: The Thin Orange Pottery of Mexico an Guatemala, Eine Legende vom Ursprunge der Samoaner, Abo..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ethnos 1948 :3-4
95 kr
Etnografiska museet 1948 Häftad Content: The Music of the Feugians, A new Acquisition of Peruvian Potteri, Blowguns in Oaxaca, Indian..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ethnos 1949 :1
75 kr
Etnografiska museet 1949 Häftad Content : Inari -sama , The Japanese rice deity and other crop-divinities ( U A Casal, Kobe Japan ) ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)