Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 78. i kategorin Fåglar
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9134510400
Fredag
Världens havsfåglar : [en färgfotoguide] av Harrison, Peter
Harrison, Peter
Världens havsfåglar : [en färgfotoguide]
220 kr
Bonnier, cop. 1989 Hft. 316s. 21x14cm, 570g. Rikt illustrerad med färgfotografier, jartor och teckningar. Gott skick. Originaltitel:..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9117833523
DJUREN OCH MÄNNISKAN Hur förhållandet mellan dem.. av Clark, Kenneth
Clark, Kenneth
DJUREN OCH MÄNNISKAN Hur förhållandet mellan dem..
180 kr
1978 Norstedts. Inbunden, skyddsomslag. 240s. 27,5x22,5cm, 1,2kg. Rikt illustrerad. Gott skick, något kantskadat skyddsomslag. Origin..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
STORA KARLSÖ En bok om Hafvets Fåglar av Berg, Bengt
Berg, Bengt
STORA KARLSÖ En bok om Hafvets Fåglar
380 kr
1915 Norstedts. Blått klotband med dekorerade pärmar. 403s. 28x23x4cm, 1823g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick, något nötta pärmar oc..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Europas ROVFÅGLAR av Pettersson, Gunnar
Pettersson, Gunnar
Europas ROVFÅGLAR
119 kr
1984 Bra Böcker. Blått dekorerat klotband, med skyddsomslag, 172s. Stort format: 30x24cm, 1,2kg. Rikt illustrerad med vackra teckning..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Svenska fåglar DEL 3 : efter naturen och på sten.. av Wright, Magnus von, & Wright, Wilhelm von & Wrig..
Wright, Magnus von, & Wright, Wilhelm von & Wrig..
Svenska fåglar DEL 3 : efter naturen och på sten..
1900 kr
Svenska fåglar 1929 Skinnryggband, sid. 547-902, 109 färgplanschblad. 29x31x6cm, ca 6kg. Gott skick, något nötta pärmar och rygg.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
FÅGELBOKEN Sveriges fåglar i ord och bild. av Rendahl, Hialmar
Rendahl, Hialmar
FÅGELBOKEN Sveriges fåglar i ord och bild.
150 kr
1957 Tidens 6:e rev. uppl. Grönt halvfranskt band, 568 sidor, (27x20x5cm, 2028g.) Rikt illustrerad med svartvita fotografier samt fär..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fåglar från hela världen av Barruel, Paul
Barruel, Paul
Fåglar från hela världen
180 kr
(C)1953, Forum. Halvfranskt band, 200 sidor. Stort format (29x23cm, 1,3kg.) Illustrerad med 157 fotografier i djuptryck, 17 färgplans..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hälsinglands Fåglar av Witt - Strömer, Bo
Witt - Strömer, Bo
Hälsinglands Fåglar
150 kr
1950 Bokförlaget Svensk Natur. Trdhft. 133s. 200g. Fotoillustrerad. Gott skick, delvis blekta pärmar och rygg. Baksidestext: Arkivari..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 917128348X
Levande Skog i Fara av Fröhlich, Hans Joachim (Red.)
Fröhlich, Hans Joachim (Red.)
Levande Skog i Fara
150 kr
1984 (c)1986 IPC Inbunden med skyddsomslag, 288 sidor. Stort format (30x24,5cm, 1,7kg.) Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick. Ett ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185330450
Fågelflyttning av Alerstam, Thomas
Alerstam, Thomas
Fågelflyttning
500 kr
Signum. 1982. 295 s. Inbunden. 24x24cm. 1050 gram. Mycket gott skick. överstruken namnteckning. ISBN 9185330450
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ökologisch-geographische Studien über die Vogelf.. av Sundström, Kurt-Erik
Sundström, Kurt-Erik
Ökologisch-geographische Studien über die Vogelf..
280 kr
Helsingfors, 1927 Hft. 170s. 26x18cm, 400g. Illustrerad. Gott skick, namnteckning, något kantnött omslag. Serie: Acta zoologica Fenni..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fågellokaler i Uppland & Stockholms län av Brehmer, Patrik m.fl.
Brehmer, Patrik m.fl.
Fågellokaler i Uppland & Stockholms län
280 kr
1999 Stockholm : Stockholms ornitologiska fören. & Upplands ornitologiska fören. Pappband, 416s. 24,5x16cm, 1kg. Rikt illustrerad. My..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9113016288
Pingvinliv av Östling, Brutus & Åkesson, Susanne
Östling, Brutus & Åkesson, Susanne
Pingvinliv
280 kr
Norstedt, 2006 Förlagsband med skyddsomslag, 191s. 32x24,5cm, 1,5kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9113016288. Det amerik..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9155024327
Tidens stora bok om EUROPAS FÅGLAR, med över 800.. av Felix, J. & Hisek, K.
Felix, J. & Hisek, K.
Tidens stora bok om EUROPAS FÅGLAR, med över 800..
150 kr
Tiden 1980, ISBN . Gult klotband med skyddsomslag. 318 sidor, stort format,30x22x4cm, 1,5kg. rikt illustrerad med teckningar. Mycket ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Papegojboken : fakta om ca 100 arter med praktis.. av Enehjelm, Curt af
Enehjelm, Curt af
Papegojboken : fakta om ca 100 arter med praktis..
150 kr
Natur och kultur, 1971 Hft 115s. 19x12cm, 150g. Rikt illustrerad, delvis i färg. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 1874041709
Skerrett, Adrian
Beautiful birds of Seychelles
220 kr
Camerapix Publishers, 1994,, Nairobi. Hft. 128s. 18x13cm, 250g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 1874041709
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9137075187
Stadens fåglar : en bok om fågellivet i Stockholm  av Staav, Roland
Staav, Roland
Stadens fåglar : en bok om fågellivet i Stockholm
129 kr
Stockholm : Forum, 1980 Inbunden, skyddsomslag, 90s. 22x21cm, 500g. Illustrerad. Mycket gott skick, delvis något gulnat omslag. ISBN ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fåglar i jordbrukslandskapet. Om det äldre och d.. av Alexandersson, Hans & Andersson, Sune
Alexandersson, Hans & Andersson, Sune
Fåglar i jordbrukslandskapet. Om det äldre och d..
180 kr
Sveriges ornitologiska fören. ; 1988 Hårda pärmar, trådbunden, 382s. ca 24x17cm, 950g. Rikt illustrerad. Gott skick, blyertsunderstry..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hortling, Ivar
Fågelliv och fågellåtar
220 kr
Thure Wahledow, 1922 Brunt klotband med pärm och ryggtext i guld, 192s. 19x13cm, 300g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0333427734
Vinicombe, Keith & Harris, Alan & Tucker, Laurel
The Macmillan field guide to bird identification
280 kr
Macmillan. 1990. 224 s. Inbunden, skyddsomslag. 19,5x14cm. 400 gram. Blyertsnoteringar, för övrigt i mycket gott skick. Färgillustrer..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0713664045
A Photographic Guide to the Birds of Indonesia  av Strange, Morten
Strange, Morten
A Photographic Guide to the Birds of Indonesia
380 kr
Christopher Helm Publishers Ltd. 2001. 416 s. Trådbunden, mjuka pärmar. 19x12cm. 600 gram. Mycket gott skick. Rikt färgfotoillustrera..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9150002767
Fisher, James & Peterson, Roger Tory
Fåglarnas liv : grundläggande handbok för ornito..
180 kr
Bernces. 1973. 190 s. Inbunden, klotband med skyddsomslag. 27x20cm. 800 gram. Gott skick. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9188124002
Risberg, Lennart
Sveriges fåglar : aktuell översikt över deras ut..
150 kr
Sveriges ornitologiska fören. 2 uppl. 1990. 295 s. Hårda pärmar, trådbunden. 24x15cm. 650 gram. Mycket gott skick. en aning nötta pär..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hammond, Nicholas m.fl.
Das große Buch der Vögel. Über 340 europäische V..
280 kr
Gondrom 1994 Hårda pärmar, trådbunden, 255s. ca 29x22cm, 1,3kg. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 3811210777
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Pettersson, Gunnar
Europas ROVFÅGLAR
119 kr
1984 Bra Böcker. Blått dekorerat klotband, med skyddsomslag, 172s. Stort format: 30x24cm, 1,2kg. Rikt illustrerad med vackra teckning..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Blaedel, Niels (Red)
Nordens fåglar i färg 1-5. (6 och 7 saknas)
900 kr
Allhem 1959-1961 Vackra halvfranska band med övre guldsnitt. 28x21cm. Illustrerade. Mycket gott skick, ngt nötta pärmar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Berguv Nord 20 år : jubileumsskrift
220 kr
Örnsköldsvik : Berguv nord, 1997 Limbunden, mjuka pärmar, 127s. 250g. Illustrerad. En liten pärmskada efter borttagen prislapp, för ö..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gooders, John
Vi tittar på fåglar : handbok i ornitologi : fåg..
250 kr
Stockholm : Rabén & Sjögren, 1991 Hårda pärmar, trådbunden, 159s. 25x20cm, 700g. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Mycket gott s..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9137075187
Staav, Roland
Stadens fåglar : en bok om fågellivet i Stockholm
119 kr
Stockholm : Forum, 1980 Inbunden, skyddsomslag, 90s. 22x21cm, 500g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9137075187
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Brusewitz, Gunnar
Guldörnen och duvorna : fågelmotiv hos Strindberg
129 kr
Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1989 Inbunden, skyddsomslag, 239s. 600g. Illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9146157255
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Andersson, Birger
Gudings sista resa : ur ejdrarnas liv
89 kr
Settern, 1987 Hårda pärmar, 116s. 200g. Mycket gott skick. ISBN 9175862190
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 78
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt