Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sökalternativ
Spara den här sökningen som en bevakning
Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin

Film & Teater


(totalt ca 18 726 annonser)
Sök i hela kategorin:Sortering:
Begagnade böcker
Idag 05:54
Ett Drömspel av Strindberg August
Strindberg August
Ett Drömspel
90 kr
Klotband/omslag Norstedts 1988. Illustrerad. Nationalupplagan av August Strinbergs samlade verk. Nr 46. Mycket gott skick. 180 sido..
Böcker från Militariaboken
Malmö
Mer info
Begagnade böcker
Idag 00:28
Marx Groucho
Groucho och jag
150 kr
Ny uppl.1989. Dek.origbd. Ill. Välbevarat ex
Böcker från Masthuggets Antikvariat
göteborg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 0792450884
Igår 21:43
Marilyn - A Holywood Life av Lloyd, Ann
Lloyd, Ann
Marilyn - A Holywood Life
125 kr
Mallard Press. 1989. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Marilyn Monroe i text och bild. På engelska (in ..
Böcker från Bokmasen
Avesta
Mer info
Begagnade böckerISBN: 1854220209
Igår 21:29
Marilyn av Sinyard, Neil
Sinyard, Neil
Marilyn
175 kr
Magna. 1989. 110 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. På engelska (in english)
Böcker från Bokmasen
Avesta
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9152616452
Igår 19:09
Hans Nystedt
Ingmar Bergman och kristen tro
135 kr
Verbum. 1989. Inbunden. Gott skick. Utgallrat biblioteksexemplar.
Böcker från Brämhultsugglan
Brämhult
Mer info
Begagnade böcker
Igår 17:55
Bergman, Ingmar
Filmberättelser 1-3. Del 1: Såsom i en spegel, N..
500 kr
Pan/Norstedts. Original uppl. 1973. 169 + 182 + 189 s. Häftade. Mycket gott skick, men ngt slitna omslag. Vid tre beställda böcker me..
Böcker från Pergamon
Borås
Mer info
Begagnade böcker
Igår 17:01
Bergendorff, Stig
En ridåhalares memoarer; ABC. bok för Casino- vä..
55 kr
1980. 112 s. Häftad. Gott skick.
Böcker från Jernskogs antikvariat
Koppom (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 16:59
Rundberg, Alfred
Cirkus
65 kr
1965. 160 s. lotb. Gott skick. Svensk, europeisk och amerikansk cirkushistorik.
Böcker från Jernskogs antikvariat
Koppom (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 16:55
Wåhlberg, Per Arne
Cirkusfamiljer i Gävle
65 kr
1983. 123 s. Häftad. Gott skick.
Böcker från Jernskogs antikvariat
Koppom (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 16:53
Wåhlberg, Per Arne
Cirkus i Sverige; bidrag till vårt lands kulturh..
90 kr
1992. 360 s. Pappbd. Gott skick.
Böcker från Jernskogs antikvariat
Koppom (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9197539767
Igår 11:17
Nicos svenska filmreplikbok av Colting, Gadd & Andersson
Colting, Gadd & Andersson
Nicos svenska filmreplikbok
40 kr
Nicotext 2005. 204 s. 17x12 cm, 192 gram. Absolut nyskick! "Det här är en bok om film och filmrepliker. Den innehåller fler än 500 un..
Böcker från M Larsson
Sollentuna
Mer info
Begagnade böcker
Igår 08:16
Bono & Assayas, Michka
Bono.
55 kr
2008. Pocket. Bra sk. ill.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 08:14
Taylor, Elizabeth.,
Elizabeth igen! Om viktökning, viktminskning - a..
55 kr
1988. ill. Gott sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 06:14
Svenska biografer av Furberg
Furberg
Svenska biografer
150 kr
2001. Inbunden. Mycket gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 915010554X
Tisdag
Harriet Andersson : samtal med Jan Lumholdt av Andersson, Harriet & Lumholdt, Jan
Andersson, Harriet & Lumholdt, Jan
Harriet Andersson : samtal med Jan Lumholdt
119 kr
Alfabeta, 2006 Inbunden, skyddsomslag, 271s. 22x14cm, 498g. Gott skick, skyddsomslaget ytligt något repigt. ISBN 915010554X. Beskrivn..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9781405102889
Tisdag
Stam, Robert
Literatur through Film - realism, magic, and the..
120 kr
paperback 388 sidor, blackwell publ. 2005, nära nyskick
Böcker från Antikvariat Mimer
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9781405177559
Tisdag
Stam, Robert & Raengo, Alessandra
A Companion to Literature and Film
120 kr
paperback 463 sidor, blackwell publ. 2008, nära nyskick
Böcker från Antikvariat Mimer
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 0571165176
Tisdag
Wim Wenders
The logic of images. Essays and conversations
79 kr
Faber & Faber, UK. 1992. Storpocket. Vikt inklusive emballage 200 gram. Gott skick.
Böcker från Engelska böcker: Our Books Malmö
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
En ridåhalares memoarer. ABC-bok för Casino-vänne av Stig Bergendorff
Stig Bergendorff
En ridåhalares memoarer. ABC-bok för Casino-vänne
95 kr
Elbe 1980, 112 sid. Fotoillustrationer i svartvitt. Häftad, nära nyskick.
Böcker från collinjensen AB
stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 1853260797
Tisdag
Shakespeare, William
THE TAMING OF THE SHREW
40 kr
Wordsworth Classics 1993. 103 sid. 18x11 cm, 75 gr. Nyskick. Texten på engelska.
Böcker från Antikvariat Källaren, Eslöv
Löberöd (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9100578940
Tisdag
Beckett, Samuel
I VÄNTAN PÅ GODOT
24 kr
Albert Bonniers förlag 2002. Pocket. 115 sid. 18x11 cm, 80 gr. Mycket gott skick men noteringar sist i boken.
Böcker från Antikvariat Källaren, Eslöv
Löberöd (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9127052257
Tisdag
Strindberg, August
FADREN/FRÖKEN JULIE
24 kr
Natur och Kultur Pocket 2003. 151 sid. 18x11 cm, 95 gr. Mycket gott skick
Böcker från Antikvariat Källaren, Eslöv
Löberöd (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9170370125
Tisdag
Shakespeare, William
MACBETH
24 kr
Ordfront Pocket 2003. 96 sid. 18x11 cm, 50 gr. Mycket gott skick
Böcker från Antikvariat Källaren, Eslöv
Löberöd (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9170247129
Tisdag
Furhammar Leif
Filmen i Sverige. En historia i tio kapitel
150 kr
Wiken. ou uppl. 1991. 381 s. Inbunden. 28,5x22,5cm. 1825 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Svart linneband. Rikligt illus..
Böcker från Antikvariat Skrifter & Tal
Lidingö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Hasse &Tage Svenska ord &Co Saga &Sanning
Hasse &Tage Svenska ord &Co Saga &Sanning
130 kr
2005. Inbunden. Mycket gott skick. Inkl CD.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9188282422
Måndag
Vår tids rädsla för allvar av Andersson, Roy
Andersson, Roy
Vår tids rädsla för allvar
100 kr
Filmkonst. 1 uppl. [1995]. 142 s. Häftad. 255 gram. Mycket gott skick. Illustrerad med svartvita fotografier. Tillskrift på titelsida..
Böcker från Antikvanti
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9188282260
Måndag
Ewald, Per
Georg af Klercker : åren i Göteborg
70 kr
Göteborg Film Festival (Filmkonst 25). [1994]. 86 s. Inbunden. Mörkblått klotband med guldtryck. 22x27cm. 500 gram. Mycket gott skick..
Böcker från gronlunds
Dals Lån..
Mer info
Begagnade böcker
Måndag
Babydrama av Bárány Ann-Sofie
Bárány Ann-Sofie
Babydrama
67 kr
Kabusa Böcker 2008.Ou. 130(4)s.21.5x17.5cm. Förlagsband med dekorerat omslag.Fotoillustrerad av Lesley Leslie-Spinks och Paulina Simo..
Böcker från Henrik Delden.
Åtvidaberg
Mer info
Begagnade böcker
Måndag
Cirkus i Sverige av Wåhlberg
Wåhlberg
Cirkus i Sverige
70 kr
1992. Inbunden. Mycket gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 0691003297
Måndag
Burch, Noël
Theory of Film Practice
110 kr
Princeton University Press, 1981, X 172 pp., pbk., VG condition; originally published in French as Praxis du cinéma, translated by He..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Måndag
Stora boken om filmrepliker
Stora boken om filmrepliker
59 kr
Känguru förlag. Inb,vit kart + sk.omslag, 2007. 107s 175gr, nyskick. På eng. o svenska citeras friskt ur filmer, lägg på minnet tills..
Böcker från Galleri 55 AB Konst & antik
Gunnebo (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 nyinkomna
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt