Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 129. i kategorin Film
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9118632122
2012-01-26
Lyckligt spel : [memoarer] av Guinness, Alec, 1914-2000
Guinness, Alec, 1914-2000
Lyckligt spel : [memoarer]
119 kr
1986 Norstedts. Inbunden, skyddsomslag, 288s. 21x14cm, 535g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. Originaltitel: Blessings in dis..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9177091914
2012-01-24
Notting Hill  av O'Connor, Philip
O'Connor, Philip
Notting Hill
119 kr
1999 Richters Inbunden, skyddsomslag, 190s. 22x14cm, 260g. Gott skick, liten tejplagad kantnagg i skyddsomslaget. ISBN 9177091914. R..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9119127928
2012-01-19
Söndagsbarn av Bergman, Ingmar, 1918-2007
Bergman, Ingmar, 1918-2007
Söndagsbarn
119 kr
Norstedt, 1993 Inbunden, skyddsomslag, 123s. 21x15cm, 308g. Mycket gott skick. ISBN 9119127928.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9176084477
2012-01-19
Loppcirkus : Max von Sydow berättar  av Sydow, Max von & Sörenson, Elisabeth
Sydow, Max von & Sörenson, Elisabeth
Loppcirkus : Max von Sydow berättar
150 kr
Bromberg, 1989 Inbunden, skyddsomslag, 335s. 21x13cm, 577g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick, en liten tejplagad kantreva i skyddsom..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0071215921
Film Art: An Introduction av Thompson, Kristin & Bordwell, David
Thompson, Kristin & Bordwell, David
Film Art: An Introduction
380 kr
McGraw-Hill, USA, 2004. 7th edition. Paperback, 532s. 26x22cm, 1118g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Engelsk text. ISBN 0071215..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 914707230X
Manus & dramaturgi för film Medieboken  av Granath, Thomas
Granath, Thomas
Manus & dramaturgi för film Medieboken
500 kr
Liber, 2003 2:a omarbetade upplagan. HFT. 155s. 22x21cm, 395g. Rikt illustrerad. Myceket gott skick. ISBN 914707230X. Manus och drama..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0517515466
The Marx Bros. Scrapbook. av Marx, Groucho & Anobile, Richard
Marx, Groucho & Anobile, Richard
The Marx Bros. Scrapbook.
220 kr
1973 Darien House. Inbunden, skyddsomslag, 256s. Stort format: 28,5x22,5cm, 1,1kg. Illustrerad med mer än 300 fotografier. Skyddsomsl..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Edvin Adolphson berättar om sitt liv med Fru Tha.. av Adolphson, Edvin
Adolphson, Edvin
Edvin Adolphson berättar om sitt liv med Fru Tha..
280 kr
1972 Bonniers ou. Rött klotband med skyddsomslag, 255s. 22x15cm, 640g. Rikt fotoillustrerad. Kantnött skyddsomslaget, märke efter bor..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0313246491
FILM and the ARTS in SYMBIOSIS - A resource guide av Edgerton, Gary R.
Edgerton, Gary R.
FILM and the ARTS in SYMBIOSIS - A resource guide
800 kr
(C)1988 Greenwood press. Inbunden, 392s. 24x16x4cm, 890g. Mycket fint skick. (Fraktkostnad 39kr, B-post inrikes, idag 2011-10-13, res..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Viktigt att veta vid produktionsarbete - Handbok.. av Lundberg, Pia & Öhman, Hans
Lundberg, Pia & Öhman, Hans
Viktigt att veta vid produktionsarbete - Handbok..
180 kr
SVT juni 1995. Hft. 74s. 21x15cm, 140g. Illustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9152215490
TV-regi: Bo Widerberg : en tv-föreställning blir.. av Jensen, Gunilla & Widerberg, Bo
Jensen, Gunilla & Widerberg, Bo
TV-regi: Bo Widerberg : en tv-föreställning blir..
250 kr
Sveriges radio, 1979 Hft, 278s. 21x14cm, 415g. Rikt illustrerad. Gott skick, något nötta pärmar. ISBN 9152215490. Boken behandlar TV..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9161402575
Varför just jag? av Davis, Sammy Jr.
Davis, Sammy Jr.
Varför just jag?
119 kr
1989 Viva. Inbunden, skyddsomslag, 397s. 22x14x4cm, 680g. Rikt fotoillustrerad. Skyddsomslaget har några kantrevor, för övrigt i gott..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100381586
Edvin Adolphson berättar om sitt liv med fru Tha.. av Adolphson, Edvin
Adolphson, Edvin
Edvin Adolphson berättar om sitt liv med fru Tha..
119 kr
1972 Bonners. Inbunden, skyddsomslag, 255s. 22x14,5cm, 600g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick, något kantnött skyddsomslag. IS..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9176160483
Filmen 100 år. Daedalus 1996.  av Pettersson, Jan-Erik
Pettersson, Jan-Erik
Filmen 100 år. Daedalus 1996.
119 kr
Tekniska museets årsbok. Inb. 246s 600g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9176160483. Innehåller bl.a: Filmens spegling av t..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9178861144
En drömmares väg : memoarer  av Sucksdorff, Arne, 1917-2001
Sucksdorff, Arne, 1917-2001
En drömmares väg : memoarer
150 kr
1994 Streiffert. Inbunden, skyddsomslag, 240s. 22x18cm, 800g. Rikt illustrerad. Gott skick, en aning snedläst, något kantnött skyddso..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9163027119
Boken om TeveProduktion av Högberg, Göran
Högberg, Göran
Boken om TeveProduktion
500 kr
1995 SVT AB Utb. Inbunden, 271s, 24,5x17cm, 700g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9163027119. Baksidestext: Boken om TevePr..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9175662957
Skapare Skojare och Skurkar Företagaren i litter.. av De Geer, Hans (Red.)
De Geer, Hans (Red.)
Skapare Skojare och Skurkar Företagaren i litter..
139 kr
1994 Timbro. Inbunden, skyddsomslag, 391s, 700g. Mycket gott skick, tillskrift på försättsbladet. ISBN 9175662957. Baksidestext : Poe..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Garbo av Bainbridge, John
Bainbridge, John
Garbo
119 kr
1955 Bonniers. Inb. sk.omsl. 273s. 19x13cm, 371g. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget är kantnött.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9129615704
Garbo : berättelsen om hennes liv  av Gronowicz, Antoni
Gronowicz, Antoni
Garbo : berättelsen om hennes liv
129 kr
Rabén & Sjögren, 1990 Inbunden, skyddsomslag, 413s. 24x16x3,5cm, 990g. Rikt illustrerad. Gott skick, skyddsomslaget är kantnött, kan..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9134519602
JÄGARNA Från ide till succe av Amcoff & Carlström & Hansson & Sundvall
Amcoff & Carlström & Hansson & Sundvall
JÄGARNA Från ide till succe
119 kr
1996 Bonnier Alba. Inb. 231s. 500g. Rikt fotoillustrerad. Förord av Kjell Sundvall. Mycket fint skick. ISBN 9134519602. Boken behandl..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRACE 1931 Nr. 1 - 22.
GRACE 1931 Nr. 1 - 22.
180 kr
Hel årgång av nöjestidningen GRACE, en tidig Herrtidning. Inbunden i ett vackert halvfranskt band ca 900s. 21,5x15x4cm, 1,1kg. Rikt i..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRACE 1930 Nr. 1 - 20.
GRACE 1930 Nr. 1 - 20.
180 kr
Hel årgång av nöjestidningen GRACE, en tidig Herrtidning. Inbunden i ett vackert halvfranskt band ca 900s. 21,5x15x4cm, 1,1kg. Rikt i..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRACE 1929 Nr. 1 - 20
GRACE 1929 Nr. 1 - 20
180 kr
Hel årgång av nöjestidningen GRACE, en tidig Herrtidning. Inbunden i ett vackert halvfranskt band ca 900s. 21,5x15x4cm, 1,1kg. Rikt i..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRACE 1927 Nr. 1 - 20.
GRACE 1927 Nr. 1 - 20.
180 kr
Hel årgång av nöjestidningen GRACE, en tidig Herrtidning. Inbunden i ett vackert halvfranskt band ca 900s. 21,5x15x4cm, 1,1kg. Rikt ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRACE 1925 Nr. 1 - 6. Första Årgången
GRACE 1925 Nr. 1 - 6. Första Årgången
180 kr
Hela 1:a årgången av nöjestidningen GRACE, en tidig Herrtidning. Inbunden i ett vackert halvfranskt band. ca 300s. 21,5x15cm, 600g. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9158203214
Längtan är inte längre vad den varit  av Signoret, Simone, 1921-1985
Signoret, Simone, 1921-1985
Längtan är inte längre vad den varit
180 kr
Askild & Kärnekull, 1981 Inbunden, skyddsomslag, 359s. 22x14x3cm, 623g. Gott skick, något nött omslag, ägarnamnteckning. Baksidestex..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bra Böckers Film och TV Lexikon. 2 delar av Heurling, Bo (Red.).
Heurling, Bo (Red.).
Bra Böckers Film och TV Lexikon. 2 delar
250 kr
1985 BB. Inbundna. Tot. 552 sid. Stort format: 335x250x50 mm. ca3,5kg. Rikt illustrerade i färg o sv/v. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Myggans nöjeslexikon 14 delar, komplett av Ericson, Uno Myggan
Ericson, Uno Myggan
Myggans nöjeslexikon 14 delar, komplett
1500 kr
Bra Böcker. Inbundna. Rikt illustrerade. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Revydags : tystnad - tagning - kameran går  av Wallén, Sigurd, 1884-1947
Wallén, Sigurd, 1884-1947
Revydags : tystnad - tagning - kameran går
150 kr
Medén, 1944 Halvklotband, 259s. 24x17cm, 702g. Illustrerad. Båda omslag medbundna. Något skadat rygghuvud, för övrigt i gott skick. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 1860000940
The Last Machine. Early Cinema and the Birth of .. av Christie, Ian
Christie, Ian
The Last Machine. Early Cinema and the Birth of ..
350 kr
(C)1994 BBC British Film Institute. Hft. 152 sidor. (21x21cm, 400g.) Rikt illustrerad. Gott skick, något nötta pärmar. Engelsk text. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Light and Film av editors of Time-Life books
editors of Time-Life books
Light and Film
220 kr
1978 (C)1970 TimeLife klotryggband, 227 sidor (26x26cm, 1,2kg.) Gott skick. Engelsk text. Innehåll: Light and the Photographer. The E..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 129
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt