Bakhåll. 1 uppl. 2008. 128 s. Inbunden. Klotryggband. 21x14cm. 262 gram. Nära nyskick. En underbar som tack vare förlaget Bakhålls nyutgivning nu finns på den svenska marknaden. Den världskände författarens humorfyllda kommentar.. läs mer
Häftad, 59 sidor. Brutus Östlings Bokförlag (Stehag, 1993). Serien moderna franska tänkare 15. Översättning Mats Rosengren. Gott skick. En del understrykningar i texten. Tidigare ägares namn på försättsblad.
Häftad. Bokförlaget Trevi 1993. Porto 24 kr i maj 2013. 134 sidor. Från bokens baksida: I denna bok har Eva Seeberg avstått från romanformen och ger i stället en saklig framställning av sin uppfattning om livet och döden och vår.. läs mer
Hamden & London: Archon Books, 1963. XVIII + 308 s. + 14 pl. Förlagets helklotband. Med en bibliografi och ett index. läs mer
Gebers. 1958. 363 s. Inbunden. Gott skick. Omslagets baksidan är inlimmad i bokens sista uppslag. läs mer
Bernsdorf, Günter Auf heißen Spuren. Deutscher Verlag für Schweißtechnik Düsseldorf 1986 Gr. 8° Groß-Oktav 180 S. Vom Schmieden, Löten, Schweißen. Mit 97 Bildern. Die Abb. sind s/w. [Schlagwörter: Schweißen, Löten, Metallu.. läs mer
Berghs Förlag AB, 1998. Nära nyskick. Laminerat pappband, 343 sidor. Detta är ett av de mest centrala verken i det kinesiska kulturarvet. Nästan alla stora och viktiga tankar som har utvecklats under Kinas mångtusenåriga histori.. läs mer
Natur & Kultur, levande filosofisk litteratur. 1954. 164 s. Inbunden. 355 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Priset inkluderar frakt.
författare: Clas Svahn Formgivare: Kajsa Albertsson Förlag: Bokförlaget Semic Bandtyp: Inbunden Språk: Svenska Utgiven: 201210 Antal sidor: 477 Vikt i gram: 788 ISBN10: 9155258565 ISBN13: 9789155258566 Vad är det som .. läs mer
Sanskritordet Sri Isopanisad betyder "kunskapen som för en närmare den Högsta Personen". Sri Isopanisads budskap strider därför direkt mot den moderna vetenskapens läror, vilka hävdar att tillvaron inte har sin grund i en person.. läs mer
gateway books. 1995. 325 s. Häftad. 21.5x14cm. 424 gram. Mycket gott skick. liten fläck på omslaget.
Artos förl. 2012. 200 s. Inbunden. 420 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Priset inkluderar frakt.
Forum. 1 uppl. 1991. 606 s. Inbunden. Kartonnage laminat. Mycket gott skick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbetalning. B-post..
timbro. 2001. 198 s. Häftad. 20x15cm. 307 gram. Mycket gott skick.
linnaeus förlag. 1990. 158 s. Häftad. 20x13cm. 159 gram. Nära nyskick.
Rabén & Sjögren 1970, 289 sid. Häftad, mycket gott skick. läs mer
Lundequistska Bokhandeln. 1:a uppl. 1937. 318 s. Häftad. Sliten pärm med liten bit borta upptill invid ryggen. Hyfsat till gott skick. Avhandling i filosofi. Karl Leonhard Reinhold hör till de av Kants närmaste efterföljare, som.. läs mer
Uppsala: Höjer, 1737. 4:o. 20 s. Ur samlingsband. läs mer
New York: Collier Books, 1962. 572 + 606 s. + tryckta omslag. Pocket. Introduktioner av Crane Brinton. Gott skick. läs mer
C W K Gleerups Förlag. 1921. 153 s. Häftad. Bit av rygen, upptill, borta. På bokens första blad är en remsa bortklippt (antagligen där en ägarnamnteckning funnits). Hyfsat till gott skick. En andeskådares drömmar (Träume eines G.. läs mer
Bokförlaget Thales . 2004. 444 s. Inbunden. 22,3x14cm. 738 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. läs mer
Dualis. 2006. inb. 192 sid. Gott skick.
Korpen. 1988. hft. 291 sid. Gott skick.
Norstedts 1995. Inbunden med skyddsomslag, 320 s. Illustrerad i svartvitt. Lätta bruksspår på skyddsomslaget, i övrigt fint skick. läs mer
GIDLUNDS. 1 uppl. 2004. 376 s. Inbunden. Kartonnage laminat. Mycket gott skick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbetalning. B-post..
Forum Pocket 1967. Pocket, 138 s. Fläck på framsidan, liten fläck från vattenskada på rygg, i övrigt fint skick.
Brutus Östlings förlag. 1 uppl. 1996. 197 s. Inbunden. Kartonnage laminat. Mycket gott skick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbetalning. B-post..
Översättning Erik Carlquist. Förord Kjell Jonsson. Bokförlaget h:ström - Text & Kultur. 2012. Serie Svart Sten. 249 s. Limhäftad. Ny bok.
Avdelningen för vetenskapsteori Göteborg universitet inget tryckår (197?)häftad 123 sidor.Boken är i gott skick.Fraktpris 33:-
Skandinaviska förlagsexpeditonen 1925. 302 s. Inbunden. 620 gram. Gott skick. Rikligt illustrerad.
