Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Hyltén-Cavallius
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 115. i kategorin Filosofi
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
2012-01-30
Björkstén, Ingmar.
Leopardväckning. Tio författare och den utsatta ..
50 kr
Rabén & Sjögren. 1979. Ill. 307 s. Klotbd. Skyddsomslag. Gott skick. Om bl.a. Christer Kihlman, John Updike, Günter Grass.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Aspelin, Gunnar.
Tankens vägar. En översikt av filosofiens utveck..
65 kr
Almqvist & Wiksell. 1958. 256 + 350 s. Två trådhäftade vol. Något nötta och gulnade omslag. Exlibris. Understrykningar med kulpenna.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Elster, Jon.
Förnuft och rationalitet.
70 kr
Översättning Henrik Gundenäs. Daidalos. 2011. 63 s. Limhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Ekman, Johannes.
Den nödvändiga pessimismen. Klarsyn och svartsyn..
150 kr
Carlssons. 2011. Ill. 368 s. Pappbd. Skyddsomslag. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Postkolonial feminism 1 [antologi].
150 kr
Red. Paulina de los Reyes. Tankekraft Förlag. 2011. 381 s. Limhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gaarder, Jostein
Sofies värld.
50 kr
Översättning Mona Eriksson. Rabén & Sjögren. 1994. Dekorerat kartonnagebd. Skyddsomslag. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Segerstedt, Torgny.
I dag.
50 kr
P. A. Norstedt & Söner. 1945. Tredje uppl. Porträtt. 355 s. Halvlinnebd [något nött, fläck å rygg]. Båda omslag. Färgat övre snitt. B..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Voltaire]
Voltaire i urval av André Maurois.
55 kr
Översättning Göran Salander. Albert Bonnier. 1942. 215 s. Halvlinnebd. Färgat övre snitt. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nordström, Ludvig.
Lort-Sverige.
55 kr
Kooperativa förbundets bokförlag. 1938. Fjärde uppl. Teckningar av förf. 435 s. Klotbd. Något blekt rygg. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Filosofi: tidningsurklipp]
95 kr
Kultur-, recensions- och debattartiklar rörande filosofi och närliggande ämnen. Hämtade ur huvudsakligen DN, SDS, SvD, HD. Omfattar t..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tamm, Elsabeth - Wägner, Elin.
Fred med jorden.
200 kr
Albert Bonnier. 1940. 91 s. Trådhäftad. Delvis ouppskuren. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wright, Georg Henrik von.
Logik, filosofi och språk. Strömningar och gesta..
100 kr
Nya Doxa. 1993. 233 s. Limhäftad. Omslag i gott skick. Inlaga i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Norström, Vitalis] Liljedahl, Ernst.
Vitalis Norström. Hans liv och verk. Förra delen..
175 kr
SKDB. 1917-1918. Ill. 392 + 573 s. 2 blå klotbd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lin Yutang.
Konsten att njuta av livet.
65 kr
Översättning Ingalisa Munck. Albert Bonnier. 1999. 357 s. Dekorerat förlagsbd. Lätt skev pärm. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Aster, Ernst von.
Geschichte der Philosophie.
50 kr
2., verbesserte Auflage. Mit einem Angang: Wie studiert man Philosophie. Alfred Kröner Verlag. Cop. 1935. XXIII + 468 s. Något nött k..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ord att leva på. Samlade och utgivna av Gösta Ha..
50 kr
Ill. Per Silfverhjelm. Lindblads. 1969. 160 s. Imiterat skinnbd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wikström, Jan-Erik.
Frihet mångfald kvalitet. Liberal kultur- och ut..
50 kr
Stegelands. 1978. 160 s. Limhäftad. Rec.stpl. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wohlin, Margit.
Död och levande moral.
50 kr
Sveriges kristliga studentrörelses bokförlag. 1950. 162 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wedberg, Anders.
Filosofins historia. Nyare tiden till romantiken.
65 kr
Andra omarbetade och utökade uppl. Bonniers. 1985. Ill. 261 s. Klotbd. Skyddsomslag [något nött och ofräscht]. En del förstrykningar ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Aspelin, Gunnar.
Tankens vägar. En översikt av filosofiens utveck..
100 kr
Doxa. 1981. Nytryckning av originalutgåvan från 1958. 256 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Marc-Wogau, Konrad.
Filosofisk uppslagsbok.
100 kr
Andra utvidgade uppl. Utbildningsförlaget. 1970. Ill. 352 s. Dekorerat klotbd (något nött och fläckat). Mindre namnetikett inklistrad..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Russell, Bertrand.
Västerlandets visdom.
90 kr
Redigerad av Paul Foulkes. Översättning Anders Byttner. Forum. 1995. Ill. 320 s. 4:o. Förlagsbd. Lätt stötskada å främre pärmhörn. I ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Comenius] Hodin, J. P.
Jan Amos Comenius och vår tid.
50 kr
Verdandis småskrifter, 461. Albert Bonnier. 1944. Porträtt. 56 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Comenius] Grue-Sørensen, K.
Jan Amos Comenius.
50 kr
GEL Gads Forlag. 1961. 102 s. Trådhäftad. Skyddsomslag. Gott skick. - Dansk text.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Liebert, Antoni.
Für Elise (Beethoven) eller ett sökande efter si..
55 kr
Eget förlag. 1974. 150 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Sokrates] Dahlbäck, C. J.
Sokrates. En tidsbild.
55 kr
Hugo Gebers Förlag. 1906. Folkupplaga. De största märkesmännen, 2. 59 s. Trådhäftad. Vikmärke å bakre omslag. Inlaga i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Mao Tse-Tung.
Selected Readings from the Works of Mao Tse-Tung.
100 kr
Foreign Language Press, Peking. 1967. Porträtt. 406 s. Förlagsbd (något nött). Ett märkband. Namnteckning. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Aspelin, Gunnar.
Nationalismen.
50 kr
Fredshögskolans Skriftserie 1. Stiftelsens Fredshögskolans förlag. 1942. 31 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Larsson, Hans.
Idéerna i Stabberup.
50 kr
Andra uppl. Albert Bonnier. 1925. 255 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Solovjev, Vladimir.
Tre samtal.
50 kr
Översättning från ryskan E. Weer. Albert Bonnier. 1911. 243 s. Trådhäftad. Trasigt omslag. Ryggskadad. Inlaga i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Naville, Ernest.
Det eviga livet. Sju föredrag.
50 kr
Översättning H. Hildebrand. Em. Girons Förlag. 1870. 248 s. Något nött halvfrbd. Ägarnnamn ingraverat å främre pärm [Angelika Thelber..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 115
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt