Just nu 1 440 048 annonser
Säljare: Antikvariat Carl Hellmor
Kategorier
Sökresultat: 1-30 av 79 i kategorin Finland
Sök i resultatet:Sortering:
Annonskategori: Begagnade böcker

Åbo-tryck: Kalm, Matthia (Mattias)

Åbo-tryck: Oratio Parentalis in Memoriam..

350 kr
74 sid. Aboe, 1827. 4:o. Fint skick. Samtida omslag. -ur Christian Hammers bibliotek (exlibris)

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

von Wright, Magnus., - Lokki, J., Leikol..

Magnus von Wright Dagbok 1841-1849.

200 kr
430 sid. ill. 1999. Fint klotbd. Omsl. - Konstnärsbröderna von Wrights dagböcker,3 - utgivna av Svenska Litteratursällskapet i Finlan..

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Fyrar vid Finlands kuster - Suomen Ranni..

90 kr
1969. 408 sid. -en del tecknade illustr.- Plastband. Gott skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Sundberg, Erik

Skeppsvik - ett litet fiskarsamhälle und..

60 kr
1989. Gott skick. - Åland

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Nikula, K.,

Dialektal väderleksterminologi. Ordfälts..

115 kr
175 sid. 1979. Fint skick. -Österbotten

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Knaapinen, M.A.,

Piikiön Pitäjä. Kotiseutukirja nykyisill..

115 kr
354 s. ill. 1935. Klotband. Fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Lindh, Kurt.,

Det åländska samhället.

165 kr
1987. illustr. 348 sid. Fint klotband. Omslag. Fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Jokivaara, V.,

Kirjapainotaitureiden Kertomaa.

115 kr
312 s. 1961. ill. Fint klotband.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Häggman, Ann-Mari.,

Magdalena på Källebo. En studie i finlan..

125 kr
1992. 375 sid. ill. Fint skick. - dedikation från förf.-

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Zilliacus, V.,

Bonde-Finland. Kulturhistoriska bilder o..

95 kr
1949. 215 sid. ill. Fint klotband. Tillskrift. Omslag.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Pöysti, Lasse.,

Lasses läroår.

85 kr
1990. 250 sid. illustr. Fint klotband. Omslag. -exlibrisstämpel.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Vapasaalo, Sakari.,

Tornion murteen Sanastoa Suomalaisessa K..

115 kr
190 sid. 1990. Gott skick. - Tornedalica nr.47 -

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Kongl. Maj:t

Förordning om thet, som af Ägodelnings-R..

145 kr
16 sid. 1783. Tag.ur bd. Fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Grafik, kartor

exlibris:

Harald Sundelius, Elis Svensson

50 kr
2 exl., på kartong. -Sundelius, läkare, Helsingfors. Svensson, slussvakt (framgår av exl.), Buterud.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Grafik, kartor

exlibris:

Gunnar Svahn, Strängnäs Stiftsarkiv

60 kr
2 exl., på kartong. - Gunnar Svahn, Vasa, Finland. I stiftsarkivet exl. står också: "Ägare: Strängnäs Stifts prästerskap"

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Grafik, kartor

exlibris:

Lars Jacob Wrede Elimä, Johan Wilgodt

60 kr
2 exl.på kartong. -Wrede Elimä, kapten H-fors, Wilgodt, tandläkare Mölndal. - 1940-tal

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Grafik, kartor

exlibris:

Karl Odqvist, Folke Olofsson, Näse-gård ..

100 kr
12 exlibris, på kartong.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Lönnrot, Elias.,

Vandraren - reseberättelser från Karelen..

70 kr
2002. ill. Fint förlagsband. Omslag. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Hallberg, T. (red.)

Karelen - ett gränsland i Norden.

95 kr
2007. Föreningen Nordens årsbok. 227 sid. Fint förlagsband.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Övrigt tryckt och skrivet

Vykort

Kemi - Kaupungintalo

50 kr
Sv.vitt. Byggnader och bil. Frim/otydl.poststpl. (1950-tal)

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Järvenpää, Signe E.,

Från fångkistor och häxbål till kronohäk..

95 kr
56 sid. illustr. 1999. Fint skick. - kortfattat om straffutvecklingen i Norden och på Åland samt om häktet Kastelholm på Åland. -

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Björklund, Eric.,

Petsamotrafiken.

175 kr
94 sid. 4:o-format. 1981. Rikt illustr. Fint förlagsklotband. Nyskick. -ett stycke märklig transporthistoria för svenskt vidkommande,..

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Wolff-Brandt, C. - Siekkeli, S.,

Strandsatta - Kvinnoöden från Finska vik..

115 kr
182 sid. Rikt ill. 2001. Förlagsband. Nära nyskick. -kvinnor längs kusterna i Finland, Estland, Sverige och Norge.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Lindh, Kurt.,

Det åländska samhället.

115 kr
347 sid. ill. 1984. Fint förlagsklotband. Omslag.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Sundberg, Erik.,

Skeppsvik - ett litet fiskarsamhälle und..

125 kr
152 s. ill. 1989. Skeppsvik på Eckerö på Åland. -Ålandsforskarnas publikationer 2-

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Oker-Blom, Nils.,

Finska Läkaresällskapet 1835-1985.

125 kr
335 sid. ill. 1985. Fint klotband.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Engman, M. - Stenius, H.,

Svenskt i Finland. 2. Demografiska och s..

80 kr
290 s. 1984. Gott skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Nikula, Oscar.,

Finländska borgare på 1700-talet i kamp ..

115 kr
183 s. 1978. Fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Kongl. Maj:t

Placat om Fyra allmänne, solenne, Tacksä..

200 kr
8 sid. 1700. Fint skick. Graverat vapen med lejonen. -stämpel: "Presteståndets Archiv"

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Kongl. Maij:t

Placat om Fyra Allmänne, Solenne, Tacksä..

200 kr
8 sid. 1698. Fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Kongl. Maij:t

Placat om Fyra Allmänne, Solenne, Tacksä..

200 kr
8 sid. 1695. Mycket fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Sökresultat: 1-30 av 79 i kategorin Finland
  • 1
  • 2
  • 3