Begagnad bok
Våra bästa svampar
45 kr
R&S 1985 Inbunden 41 utvalda matsvampar , varje svampart presenteras med färgfoto och en beskrivning. Ca 110 sidor, i lite mindre tvä..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vi och våra blommor 1-2
250 kr
Wahlström 1929 Inbunden En bok om prydnadsväxter inne och ute, 80 färgplanscher Två dekorerande skinnband i större format, 435 sidor..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Blommor
45 kr
Tiden 1948 Inbunden Notiser anekdoter och betraktelser om den svenska floran, illustrerad av Josef Öberg Ca 150 sidor, gott skick, gå..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Trädgårdstips för hela året
75 kr
N&K 1997 Inbunden Ulf Schenkmanis och Lars-Eric Samuelsson ger här råd och tips för hur man på bästa sätt får glädje av sin trädgård..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Trädgården som hobby
95 kr
Forum 1984 Inbunden Planering växtval och skötsel, med rikliga illustrationer och tabeller. De viktigast upplysningarna om över 300 p..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Trädgård året runt
45 kr
N&K 1995 Inbunden Ulf Schenkmanis och Lars-Eric Samuelsson ger här råd och tips för hur man på bästa sätt får glädje av sin trädgård..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ikebana Den japanska konsten att arrangera blommor
75 kr
GLA 1974 Inbunden Historik, tillbehör, grundregler,, hur man förlänger blommornas livslängd, material att kombinera levande blommor m..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ikebana Blomsterarrangemang på japanskt sätt
75 kr
R&S 1965 Inbunden Om fyra stilar i den japanska blomkonsten, kärl och redskap, teknik, och bearbetning olika arrangemang mm, illustre..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
350 krukväxter
75 kr
ICA 1977 Inbunden 350 olika krukväxter i färgbilder, om deras skötsel och krav på miljön, samt råd om hur man arrangerar växter inom..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
350 krukväxter
75 kr
ICA 1977 Inbunden 350 olika krukväxter i färgbilder, om deras skötsel och krav på miljön, samt råd om hur man arrangerar växter inom..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Odla grönsaker och kryddväxter
95 kr
AWE / Geber 1977 Inbunden Hur man planerar in ett grönsaksland i trädgården, ur man odlar i täppa på terrass, balkong eller fönsterbr..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svampar i skog och mark
85 kr
AWE / Gebers 1979 Inbunden En utförlig svampflora med 404 färgbilder på svampar, med beskrivning Ca 325 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska landskapsblommor
23 kr
Fabel 1985 Inbunden Varje landskapsblommor har sitt kapitel med skrock och sägen, litterära anknytningar, botaniska fakta mm. Med fär..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ur Sveriges flora
95 kr
Hemmets Journal Häftad Inklistrade färgbilder på olika blommor med kommentarer till varje bild. Ängens växter, åkerns växter, lövsko..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vår blombok
45 kr
R&S 1981 Inbunden Hortonomerna Birgitta Arén och Carin Enfors vändes sig till alla som tycker att krukväxter och snittblommor är vikt..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Odla kryddväxter
23 kr
Ica 1976 Häftad Om att anlägga kryddgård, planterade och sådda kryddväxter, lökar, matrecept med olika kryddor, marinader, brännvinsk..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
D:r M. A. Lindblads svampbok
350 kr
Idun 1901 Inbunden Genomgång av de olika svampsorterna, jämte anvisningar om svampars insamling förvaring och anrättning av Herman Sa..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Trädgårdsbok för barn och ungdom
75 kr
"Bergvall 1915 Häftad "" Eller Sven och Greta som trädgårdsmästare "" Praktiska planteringsråd med teckningar av Gunnar Widholm Ca 9..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Parker och trädgårdar i Värmland
75 kr
Värmlands Museum 2000 Häftad Lars Eric Samuelsson och Ulf Schenkmanis har här gjort en reseguide med vägbeskrivningar till sevärda of..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Blomsterfång
45 kr
KF 1958 Inbunden En serie personligt uppfattade porträttskisser av några vanliga och sällsynta växter, illustrerad i s/v foto Ca 125 ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Stora trädgårdsboken
85 kr
ICA 1991 Inbunden Här finns anvisningar om hur du sköter dina blommor, buskar och träd. Färgbilder på vackra och tacksamma växer, om ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Giftfria grönsaker om odling och tillagning
45 kr
Bon. 1973 Inbunden En praktisk handbok i konsten att grönsaker efter de naturliga organisk biologiska förutsättning, med några recept..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Året om med trädgården
23 kr
Geber 1963 Inbunden Om året i trädgården månad för månad med praktiska tips Ca 110 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Prydnadsväxter för hem och trädgård
95 kr
Norst 1977 Inbunden 522 växter i färg med odlingsråd. Boken har ett brett register, alltifrån tropiska agave till ölandstok spänner d..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
""" Of cabbages and Kings """
75 kr
Collins London 1945 Inbunden Contents: Gardeners and gardens, Catalogues and names, Age, the soil the seed, planting design , herbace..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Billed havebogen
125 kr
"Lademann Köpenhamn 1977 Inbunden "" Bildehavebogen giver gennem sine mere end 1300 illustrationer uundvaerlige råd og anvisninger om..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Blommor
250 kr
Svensk litt. 1952 Inbunden En bok om odlade växter Olika artiklar bl.a. Den svenska växtbilden genom tiderna i böcker, Från frö till ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Blommorna och människan
45 kr
A&W 1949 Inbunden Den tidiga vårdens växter, blommor vid gården, på åker och vall vägar och bergbackar, buskar och träd mm, illustre..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Blomsterbok
45 kr
Svalan 1974 Inbunden Våra vanligaste blommor, buskar och träd på äng tomt i täppa, rikt illustrerad Ca 190 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Blomstervandringar
95 kr
R&S 1986 Inbunden Innehåller: Vårens och försommarens örter, högsommarens örter, eftersommarens örter, med illustrationer av Kaj Beck..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Blomstervandringar
125 kr
R&S 1970 Inbunden Illustrationer av Kaj Beckman Ca 330 sidor
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)