Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 213. i kategorin Flyg
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 1854091794
Badges & Insignia of the Third Reich 1933 - 1945 av Davis, Brian Leigh
Davis, Brian Leigh
Badges & Insignia of the Third Reich 1933 - 1945
380 kr
1992 Arms & Armour. Hft. 208s. 24,5x19cm, 600g. Rikt illustrerad, delvis i färg. Mycket gott skick. Engelsk text. 63 sidor med färgpl..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
De första 50 åren. SAS.
De första 50 åren. SAS.
250 kr
1996 SAS. Hft. 108s. 27x22,5cm, 600g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Utgiven i samband med SAS 50 årsjubileum.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0713707771
Air Force Badges and Insignia of World War 2.  av Rosignoli, Guido
Rosignoli, Guido
Air Force Badges and Insignia of World War 2.
280 kr
(C)1976 Blandford. Inbunden, skyddsomslag, 200s. 20x14cm, 355g. Rikt illustrerad i färg. Mycket gott skick. Engelsk text. Innehåller ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
PÅ SÄKRA VINGAR -  ABA UNDER 20 ÅRS LUFTTRAFIK av Lindorm, Bo (Red.)
Lindorm, Bo (Red.)
PÅ SÄKRA VINGAR - ABA UNDER 20 ÅRS LUFTTRAFIK
280 kr
1944 W&W. Klotryggband, 172s. 30,5x21,5cm, 939g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Der Luftkrieg uber Österreich 1939 - 1945. av Ulrich, Johann
Ulrich, Johann
Der Luftkrieg uber Österreich 1939 - 1945.
150 kr
1967 Wien. Klammerhft. 68s. 21x15cm, 92g. Illustrerad. Mycket gott skick. Tysk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Faktaboken om JAS 39 GRIPEN av Ahlgren, Jan
Ahlgren, Jan
Faktaboken om JAS 39 GRIPEN
119 kr
uå (1991?) Hft. 71s. 21x12,5cm, 110g. Illustrerad. Gott skick, veck på främre pärm.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
PRAKTISK FLYGLÄRA Del I. Elementär utbildning av Söderberg, Nils
Söderberg, Nils
PRAKTISK FLYGLÄRA Del I. Elementär utbildning
280 kr
1935 Bonniers. Klotband, 210s. 20x13,5cm, 350g. Rikt illustrerad. Delvis blekta och något tummade pärmar och rygg, för övrigt i gott ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 918622400X
VILSE I VITT - Flygarminnen av Cornelius, Ferdinand
Cornelius, Ferdinand
VILSE I VITT - Flygarminnen
129 kr
1981 BM-förlaget. Pappband, 92s. 23x20cm, 417g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 918622400X. Ur Förordet: Under 1920-talet g..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ETT ÅR I LUFTEN 1959 -60 FLYGETS ÅRSBOK. krigsfl.. av Bergman & Svensson
Bergman & Svensson
ETT ÅR I LUFTEN 1959 -60 FLYGETS ÅRSBOK. krigsfl..
150 kr
1959 Allhem. Klotryggband med skyddsomslag, 342s. 25,5x19cm, 1.1kg. Rikt illustrerad. Skyddsomslaget har kantrevor och viss pappersfö..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ETT ÅR I LUFTEN 1957 FLYGETS ÅRSBOK. krigsflyg t.. av Bergman & Svensson
Bergman & Svensson
ETT ÅR I LUFTEN 1957 FLYGETS ÅRSBOK. krigsflyg t..
150 kr
1957 Allhem. Klotryggband med skyddsomslag, 378s. 25,5x19cm, 1330g. Rikt illustrerad. Skyddsomslaget har kantrevor och pappersförlust..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Famous Bombers of the Second World War. Part 2. .. av Green, William
Green, William
Famous Bombers of the Second World War. Part 2. ..
150 kr
1960 Macdonald,. Inbunden, skyddsomslag, 136s. 25,5x19cm, 575g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick, skyddsomslaget är något kan..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Famous Bombers of the Second World War. Part 1. av Green, William
Green, William
Famous Bombers of the Second World War. Part 1.
150 kr
1960 Macdonald,. Inbunden, skyddsomslag, 135s. 25,5x19cm, 615g. Rikt fotoillustrerad. Skyddsomslaget är ngt. kantnaggat, för övrigt i..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Famous Fighters of the Second World War. Part 2... av Green, William
Green, William
Famous Fighters of the Second World War. Part 2...
150 kr
1962 Macdonald,. Inbunden, skyddsomslag, 132s. 25,5x19cm, 587g. Rikt fotoillustrerad. Skada i skyddsomslaget, pappersförlust, ca 2 c..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Famous Fighters of the Second World War. Part 1. av Green, William
Green, William
Famous Fighters of the Second World War. Part 1.
150 kr
1960 Macdonald,. Inbunden, skyddsomslag, 128s. 25,5x19cm, 560g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick, kantnagg i skyddsomslaget. E..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100436976
Min ballongfärd 1978-1965  av Sjöström, Henning
Sjöström, Henning
Min ballongfärd 1978-1965
119 kr
Bonnier, 1978 Inbunden, skyddsomslag, 227s. 550g. Mycket gott skick. ISBN 9100436976 Baksidestext: Nyårsdagen 1978 steg en jättelik l..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100436976
Min ballongfärd 1978-1965  av Sjöström, Henning
Sjöström, Henning
Min ballongfärd 1978-1965
119 kr
Bonnier, 1978 Inbunden, skyddsomslag, 227s. 550g. Mycket gott skick. ISBN 9100436976 Baksidestext: Nyårsdagen 1978 steg en jättelik l..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 1854220799
The Great Warplanes of the 1990s av Yenne, Bill
Yenne, Bill
The Great Warplanes of the 1990s
180 kr
1991 Magna Books. Inbunden, skyddsomslag, 112s. Stort format: 31x24cm, 800g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Engelsk text. (Frak..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 1897884095
Americas Top Guns. American Air  Power
Americas Top Guns. American Air Power
180 kr
(C)1990 Brown Books. Inbunden, skyddsomslag, 145s. Stort format: 29x22cm, 950g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Engelsk text. (F..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185266248
Svenska Vingar Växer. Flygvapnet och Flygindustr.. av Böhme, Klaus-Richard
Böhme, Klaus-Richard
Svenska Vingar Växer. Flygvapnet och Flygindustr..
150 kr
1982 Militärhistoriska förlaget. Limhft. 224s. 21x15cm, 380g. Illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9185266248
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KABA när flyget var ungt. Flyghistorisk revy 34 av Söderberg, Nils
Söderberg, Nils
KABA när flyget var ungt. Flyghistorisk revy 34
139 kr
1990 SFF. Hft. 98s. 29x21cm, 300g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. Innehåll: BALLONGEPOKEN. AVIATTKENS GENOMBROTT. KABA MILITÄRA..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Flyget i Sverige under 1900-talet av Wahlström, Sten
Wahlström, Sten
Flyget i Sverige under 1900-talet
129 kr
Flyghistorisk Revy 2000. Stockholm 2000. Hft. 172 sidor. 24x17cm, 400g. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197389234
SVENSKA VINGAR 5, LUFTENS VIKINGAR - EN BOK OM S.. av Hall, Åke
Hall, Åke
SVENSKA VINGAR 5, LUFTENS VIKINGAR - EN BOK OM S..
180 kr
2002. Air historic research AB. Inbunden, 240s. 24x17,5cm, 765g. Rikt fotoillustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9197389234. En bok om..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0907408362
AIRLINERS from 1919 to the present day. av Munson, Kenneth
Munson, Kenneth
AIRLINERS from 1919 to the present day.
180 kr
1983 Peerage Books. Inbunden, skyddsomslag. 352s. 21,5x14,5cm, 750g. Över 300 illustrationer i färg på olika typer av flygplan. Mycke..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Att flyga är att leva. Flygvapnet 1926 - 1976 av Norrbohm, Gösta & Skogsberg, Bertil
Norrbohm, Gösta & Skogsberg, Bertil
Att flyga är att leva. Flygvapnet 1926 - 1976
59 kr
1975 BBB. Gulddekorerat mörkblått konstläderband, 341s. 28x20cm, 1,3kg. Mycket rikt illustrerad. Mycket fint skick. (Fraktkostnad 39:..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9186642022
Flygvapnet - en historisk översikt av Annerfalk, Anders
Annerfalk, Anders
Flygvapnet - en historisk översikt
180 kr
1995 Aviatic. Inbunden, skyddsomslag, 24s. 27,5x21,5cm, 970g. Rikt fotoillustrerad, 2 lagade kantrevor i skyddsomslaget, för övrigt i..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100429198
Titta vi flyger! Flygresenärens fullständiga gui..
Titta vi flyger! Flygresenärens fullständiga gui..
150 kr
(C)1979 Bonniers. Inb. 240s. 22x15cm, 550g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Originaltitel: The flier's handbook. ISBN 9100429198.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Över alla gränser av Liljeberg, Åke
Liljeberg, Åke
Över alla gränser
119 kr
2000 SFF Inbunden, 227s. 700g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0852424604
Russian Civil and Military Aircraft 1884 - 1969 av Nowarra & Duval
Nowarra & Duval
Russian Civil and Military Aircraft 1884 - 1969
180 kr
1971 Fountain press. Vackert rött klotband, med gulddek. rygg och skyddsomslag. 288s. 29x22cm, 1,3kg. Rikt illustrerad. Mycket gott s..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Teknikens underverk i fartens tidsålder Del 2. av Schieldrop, Edgar B.
Schieldrop, Edgar B.
Teknikens underverk i fartens tidsålder Del 2.
119 kr
1953 Bonniers. Blått klotband med skyddsomslag, 631s. 27,5x20cm, 2,2kg. Rikt illustrerad med fotografier på huvudsakligen flygmaskine..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Språnget mot månen : öst och väst i tävlan om vä.. av Troebst, Cord-Christian
Troebst, Cord-Christian
Språnget mot månen : öst och väst i tävlan om vä..
150 kr
1960 Bonniers. Trdhft. 230s. 22x14cm,485g. Illustrerad. Något nötta pärmar, pärmveck.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Människan i rymden av Clemedson, Carl-Johan
Clemedson, Carl-Johan
Människan i rymden
150 kr
1961 Aldus. Limhft. 256s. 180g. Pocketformat. Illustrerad.Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 213
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt