Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Bravur Bok
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-20 av 20. i kategorin Flyg
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9185904120
FLYGPLAN. Flyghistoria från biplan till concide... av MOSELEY / LOPEZ / PHILIPS
MOSELEY / LOPEZ / PHILIPS
FLYGPLAN. Flyghistoria från biplan till concide...
90 kr
Tryckt 1985, inbunden, referensbok, gott skick, stämpel, Barnens Bokklubb/Läseklubben,16 sidor, 680 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRIPSTAD, BIRGER
Tekniken i dag 1960.
40 kr
Tryckt 1959, inbunden, klotryggband, i gott skick, Teknikens Värld, bilder, 167 sidor, dekorerat pappband, lätt nött.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MARSH, D. E.
Patrullflygaren. Berättelse för pojkar.
40 kr
Tryckt 1939, inbunden, ryggklot, i gott skick, Wahlströms, namnteckning, 154 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BÖHME, KLAUS-RICHARD
Svenska vingar växer. Flygvapnet och Flygindust..
50 kr
Tryckt 1982, limhäftad, i mycket gott skick, Militärhistoriska Förlaget, bilder, förkortningar, personförteckning, flygplansbilder, 2..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ANDERSSON, LENNART / LENNART BERNS / SVEN STRIDS..
Svensk flyghistoria under 1900 -talt. Flyghisto..
150 kr
Tryckt 2003, inbunden, i mycket gott skick, Svensk Flyghistorisk Förening, 300 x 215 mm, bilder, 215 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BERTRAM, HANS
Per flyg till fasornas land.
40 kr
Tryckt 1934, inbunden, halvklotband, med fyra upphöjningar, i gott skick, Lindqvists Förlag, bilder, 240 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HALLIBURTON, RICHARD
Den flygande mattan.
50 kr
Tryckt 1937, inbunden, halvklotband, 4 upphöjningar, i gott skick, Lindqvist Förlag, bilder, ovikningskarta, uo, 316 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HAMRE, LEIF
Klart för flygning.
19 kr
Tryckt 1961, inbunden, klotryggband, i gott skick, Bonniers önskeböcker, 123 sidor, dekorerat pappband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MELANDER, RUNE
Tekniken i dag 1952 med Svensk Flygkalender.
19 kr
Tryckt 1951, inbunden, klotryggband, i hyfsat skick, Teknikens Värld, bilder, 180 sidor. (sänkt pris)
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JOHNS, W. E.
Biggles åter i elden.
19 kr
Tryckt 1977, inbunden, klotryggband, i gott skick, ritat på sidan med bokförteckning, 156 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SVENSSON, S. ARTUR / BERGMAN, BILL (red)
Ett år i luften. Flygets årsbok 1969 - 1970.
60 kr
Tryckt 1969, inbunden, i gott skick, Allhems Förlag, 245 x 175 mm, bilder, 366 sidor + 37 sidor krönika, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JOHNS, W. E.
Biggles som flygdetektiv. Nr 622.
19 kr
Tryckt 1987, inbunden,klotryggband, i gott skick, namnteckning, Wahlströms, 153 sidor, dekorerat pappband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JOHNS, W.E.
Biggles och luftpiraterna. Nr 684-685
19 kr
Tryckt 1981, inbunden, ryggklotband, i gott skick, Wahlströms, 192 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JOHNS, W.E.
Biggles på guldjakt. Nr 2034-2035
40 kr
Tryckt 1985, inbunden, ryggklotband, i gott skick, Wahlströms, 200 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SKOGSBERG, BERTIL
På filmens vingar. Flygfilmens historia i ord o..
19 kr
Tryckt 1981, inbunden, i gott skick, Bra Böcker, 270 x 215 mm, bilder, 224 sidor, omslag med användarspår.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WERNSTRÖM, SWEN
Den döda byn / Den försvunne flygaren. Två böcker.
50 kr
Tryckta 1955/1952, inbundna, ryggklotband, i gott skick, inga namnteckningar, Wahlströms, 140/133 sidor, två böcker.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JOHNS, W E.
Biggles flyger österut.
19 kr
Tryckt 1981, inbunden, i gott skick, Bonniers Junior förlags AB, 187 sidor, dekorerat pappband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LINDBERGH, CHARLES A.
"WE" The famous flíer´s own story of his life ..
150 kr
Tryckt 1928, inbunden, i fint skick, Grosset & Dunlapp,engelska, bild, 318 sidor, förlagets blå pärm.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HINNERS, NOEL W.
The national air and space museum.
40 kr
Tryckt 1975, häftad, i fint skick, engelska, bilder, 95 sidor. (sänkt pris)
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
PAULSSON, LARS (red)
Från muskelkraft till rymdfarkost. Om motorerna..
150 kr
Tryckt 1996, inbunden, i nyskick, Carlsson, bilder, 127 sidor, laminerat omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-20 av 20
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt