Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 175. i kategorin Foto
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9171364277
Fredag
Naturen som fotomotiv : en fotolärobok i bild - .. av Hellesø, Terje
Hellesø, Terje
Naturen som fotomotiv : en fotolärobok i bild - ..
500 kr
Spektra, 1992 Inbunden, 246s. 23x14cm, 555g. Vackert färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9171364277. En fotolärobok i bild ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fredag
Forsners Priskurant 1. 1927 - 1928  Fotografiska..
Forsners Priskurant 1. 1927 - 1928 Fotografiska..
180 kr
Hft. 336s. 22x14cm, 409g. Rikt illustrerad. Dåligt skick, de första bladen saknas, första sidan är Nr 5. sista bladets nedre fjärdede..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 917100050X
2012-01-30
Rädda bilden! : kompendium för arkivering, behan.. av Kohlbeck, Runo
Kohlbeck, Runo
Rädda bilden! : kompendium för arkivering, behan..
150 kr
1974 Fotografiska museet. Hft. 164s. 21x15cm, 314g. Rikt illustrerad. Gott skick, namnetikett på försättsbladet. ISBN 917100050X.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-24
Hon Kameran och Jag - Hur man fotograferar Flick.. av Kristoffersson, K.G.
Kristoffersson, K.G.
Hon Kameran och Jag - Hur man fotograferar Flick..
150 kr
1955 Nordisk rotogravyrs fotoböcker. Hft. 128s. 20,5x14cm, 213g. Rikt illustrerad med svartvita flickfotografier. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789197696630
2012-01-17
Blue shots : photographs  av Lindahl, Erik, (fotograf) &  Anderson, L.-P. (fö..
Lindahl, Erik, (fotograf) & Anderson, L.-P. (fö..
Blue shots : photographs
180 kr
Journal, 2008 Hft. 146s. 24x17cm, 525g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9789197696630. Erik Lindahl har en enda passio..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9137078925
2012-01-17
Mörkrumshandboken : grundläggande och avancerad .. av Langford, Michael
Langford, Michael
Mörkrumshandboken : grundläggande och avancerad ..
180 kr
Forum, 1982 Inbunden, 351s. 24x17x3,5cm, 1020g. Rikt illustrerad. Gott skick, namnteckning, bortklippt försättsblad. (Fraktkostnad 3..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9137079948
FOTOLEXIKON - Teknik Historik Fotokonst av Schöttle, Hugo
Schöttle, Hugo
FOTOLEXIKON - Teknik Historik Fotokonst
150 kr
1983 Forum. NVH-serien. Inbunden, 274s. 24x17,5cm, 819g. Rikt illustrerad i färg och sv.v. Mycket gott skick. Alfabetiskt ordnat upps..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kunglig bildskatt 1850 - 1950 av Hedin, Svante
Hedin, Svante
Kunglig bildskatt 1850 - 1950
180 kr
1991 Bra Böcker. Inb. med skyddsomslag, 253 sidor. Stort format. (28,5x23,5cm, 1,5kg). Rikt illustrerad med 250 av Bernadottebibliote..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0877011079
KINSEY PHOTOGRAPHER: A HALF CENTURY OF NEGATIVES.. av Kinsey, Darius & Kinsey, Tabitha
Kinsey, Darius & Kinsey, Tabitha
KINSEY PHOTOGRAPHER: A HALF CENTURY OF NEGATIVES..
500 kr
Prism Editions San Francisco 1978. Hft. 320s. Stort format: 32,5x26cm, 2,1kg. Rikt illustrerade med enastående svartvita fotografier...
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 1851522026
The encyclopedia of PHOTOGRAPHY av Busselle, Michael
Busselle, Michael
The encyclopedia of PHOTOGRAPHY
220 kr
1992 Chancellor press. Inbunden, skyddsomslag, 208s. Stort format: 29x25cm, 1,2kg. Ca 370 illustrationer varav 200 i färg. Mycket got..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9118242324
Konsten att fotografera i färg av Hedgecoe, John
Hedgecoe, John
Konsten att fotografera i färg
180 kr
(C)1982 Norsteds. Inbunden, svart klotband, skyddsomslag, 304s. Stort format: 30x24cm, 1,7kg. Rikt illustrerad: 550 originalbilder i..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
FOTOGRAFISK HANDBOK II av Bäckström, Helmer
Bäckström, Helmer
FOTOGRAFISK HANDBOK II
150 kr
1942 Natur&Kultur. Klotband i Beige färg, Endast Del 2. Sid. 611-1216. 26x20x4,5cm, 2,2kg. Rikt illustrerad. Gott skick. Huvudkapitel..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Die Fotografie mit Rolleiflex und Rolleicord / D..
Die Fotografie mit Rolleiflex und Rolleicord / D..
800 kr
Im Heering verlag. 15 tidskrifter inbundna i vackert, svart klotband med gulddekorerad rygg. Tidningen utkom varannan månad. ca 300s...
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NORDISK TIDSKRIFT FÖR FOTOGRAFI 1961, hela årgån..
NORDISK TIDSKRIFT FÖR FOTOGRAFI 1961, hela årgån..
150 kr
Riksförbundet Svensk Fotografi 12 tidskrifter inbundna i ett vackert halvklotband, ca 600s. 24x18x3,5cm, 1,4kg. Rikt illustrerad. Myc..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
foto kameror fotografi
foto kameror fotografi
150 kr
Riksförbundet Svensk Fotografi 12 tidskrifter inbundna i ett vackert halvklotband, ca 700s. 24x18x4cm, 1,7kg. Rikt illustrerad. Mycke..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NORDISK TIDSKRIFT FÖR FOTOGRAFI 1957, hela årgån..
NORDISK TIDSKRIFT FÖR FOTOGRAFI 1957, hela årgån..
150 kr
Riksförbundet Svensk Fotografi 12 tidskrifter inbundna i ett vackert halvklotband, 614s. 24x19x3,5cm, 1,4kg. Rikt illustrerad. Mycket..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NORDISK TIDSKRIFT FÖR FOTOGRAFI 1955, hela årgån..
NORDISK TIDSKRIFT FÖR FOTOGRAFI 1955, hela årgån..
150 kr
Riksförbundet Svensk Fotografi 12 tidskrifter inbundna i ett vackert halvklotband, 504s. 24x19x3,5cm, 1340g. Rikt illustrerad. Mycket..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NORDISK TIDSKRIFT FÖR FOTOGRAFI 1937, hela årgån..
NORDISK TIDSKRIFT FÖR FOTOGRAFI 1937, hela årgån..
150 kr
Fotografiska föreningen. Sthlm. 12 tidskrifter inbundna i ett brunt linneband, 244s. 25x19cm, 870g. Rikt illustrerad. Gott skick, exl..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NORDISK TIDSKRIFT FÖR FOTOGRAFI 1936, hela årgån..
NORDISK TIDSKRIFT FÖR FOTOGRAFI 1936, hela årgån..
150 kr
Fotografiska föreningen. Sthlm. 12 tidskrifter inbundna i ett brunt linneband, 226s. 25x19cm, 800g. Rikt illustrerad. Mycket gott ski..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Konsten att förstora av Croy, O. R.
Croy, O. R.
Konsten att förstora
180 kr
Forum, 1956 Hft. 256s. 24x18cm, 560g. Illustrerad. Gott skick, något nötta och tummade pärmar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
The world in Vogue 1893 - 1963 av Holme, Bryan
Holme, Bryan
The world in Vogue 1893 - 1963
250 kr
London : Secker & Warburg, 1963 Rött klotband, 416s. Stort format: 33x25x4cm, 2,6kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Engelsk t..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197056545
PORTRÄTT AV EN STAD. 1980-talets Sundbyberg i en.. av Siversson, Nils-Åke & Westeson, Björn
Siversson, Nils-Åke & Westeson, Björn
PORTRÄTT AV EN STAD. 1980-talets Sundbyberg i en..
180 kr
1986 Fotograficentrums förlag. Hft. 101s. 28,5x23,5cm, 600g. Illustrerad med ca 70 svartvita planscher. Mycket gott skick. ISBN 91970..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Photographisches praktikum : lehrbuch  av David, Ludwig, 1856-1930
David, Ludwig, 1856-1930
Photographisches praktikum : lehrbuch
280 kr
Halle (Saale) W. Knapp, 1932. 7+8 neubearbeitete auflage. Klotband, 807s + plannschsidor. 23x17x4cm, 1,65kg. Rikt illustrerad. Tysk t..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9189204085
Havsskärgård av Wikström, Jeppe
Wikström, Jeppe
Havsskärgård
180 kr
Max Ström (c)1994. Inbunden, skyddsomslag, 256s. 32x25cm, 1,8kg. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9189204085. Aldrig..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185246844
SAMEBYN Bilder från Sörkaitum av Dahlström, Jan Håkan
Dahlström, Jan Håkan
SAMEBYN Bilder från Sörkaitum
150 kr
1980 Fyra förläggare. Pappband, 151s. 25x21,5cm, 600g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick, något kantstötta pärmhörn. ISBN 9185246844
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136009873
Svenska Folkets Bilder. Gamla fotografier ur alb.. av Fredlund, Jane
Fredlund, Jane
Svenska Folkets Bilder. Gamla fotografier ur alb..
150 kr
1978 LT. Pappband, 142s. 25,5x21,5cm, 700g. Rikt illustrerad. Gott skick, tillskrift på försättsbladet. ISBN 9136009873
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100376566
Sverige sett från luften av Hörnell, Sven
Hörnell, Sven
Sverige sett från luften
180 kr
Bonniers 1972 Hårda pärmar, trådbunden, 172 sid. 23x22cm, 700g. Mycket gott skick. Flygfotografier över Sverige,från Smygehuk till no..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stockholm i tusen bilder av Roosvall, Albin
Roosvall, Albin
Stockholm i tusen bilder
280 kr
Bonnier 1930, 456s. 34x26x4cm, 3,2kg. Blått skinnband med guldsnitt. Rikt illustrerad. Blekta och delvis nötta pärmar och rygg. Fin i..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170582556
SVERIGE : 100 aerial photos : 100 photos aérienn.. av Schalin, Gunnar (red.)
Schalin, Gunnar (red.)
SVERIGE : 100 aerial photos : 100 photos aérienn..
180 kr
1985 Esselte kartor. Förlagsband, skyddsomslag, 207s. 25,5x24cm, Illustrerad med 100 flygfoton över Sverige, från Skåne till Lappland..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9175882108
Gör om mig! Micael Bindefeldts A - Ö. av Pagold, Susanne & Bindefeldt, Micael
Pagold, Susanne & Bindefeldt, Micael
Gör om mig! Micael Bindefeldts A - Ö.
280 kr
1998 (C) Micael Bindefeldt och Bokförlaget DN Inbunden, 192 sidor. Stort format (28x23,5cm, 1,3kg,)(Fraktkostnad 39kr, B-post inrike..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
VI I BILD. Svenskarna och deras fotografer. av Lagercrantz, Bo
Lagercrantz, Bo
VI I BILD. Svenskarna och deras fotografer.
150 kr
1967 Aldus Hft. 176 sidor. (18,5x11cm, 233g.) Rikt fotoillustrerad i sv.v. Mycket gott skick. VI I BILD är det första försöket att ås..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 175
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt