Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Fryksdalens Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 35. i kategorin Foto
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Tore Zetterholm
Tibet mellan Buddha och Marx
125 kr
BB 1981 Inbunden Rikt illustrerad bok om Tibet, dess historia, kultur, politik och samhälle, rikt illustrerad i färg, foto Eva Seebe..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nick Yapp
The Hulton Getty Picture Collection 1930s
95 kr
Könemann 1998 Häftad Old Dream turned to dust, and new dreams turned into nightmares. The nations of Europe marched to war. Strikes a..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arne Schmitz
Landskap i förvandling Naturfotoserien 3
23 kr
Fyra förläggare 1976 Häftad Om människans påverkan på vår natur, om förvandling från natur till onatur, Arne Schmitiz har valt att vä..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arne Schmitz
Landskap i förvandling Naturfotoserien 4
23 kr
Fyra förläggare 1976 Häftad Jan Grahn naturfotograf från Trollhättan skildrar här i bilder och dagboksanteckningar från upplevelser a..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sverige flygbilder
145 kr
Esselte kartor och Lantmäteriet 1984 Inbunden Boken vill visa ett Sverige som Selma Lagerlöf beskrev det och som Nils Holgersson såg ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ebo Dahlbäck (red)
Malm Grängesbergs koncernen i bild
145 kr
Nordisk Rotogravyr 1953 Inbunden Om gruvbrytning Kiruna, Malmberget, Grängesberg, om gruvornas folk, hamnar och malmflottan. Foto: L..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Guglielmo och Francesco Izzi och Mezzatesta
Naturfotografering
95 kr
Norst. 1982 Inbunden Natur och djurfotografering i olika miljöer och under olika årstider. En handbok om teknik och tillbehör, 350 fä..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arne Schmitz (red)
Naturfotograferna
95 kr
BB 1985 Inbunden Fotoreportage av olika naturfotografer, med många illustrationer Ca 260 sidor, i större format, got skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Björn Berglund
Noaks ark har strandat i gräset
45 kr
Forum 1973 Inbunden En bok om ekologi och djuren i Afrika, foto av Ingemar Berling Ca 200 sidor, gott skick, utan skyddsomslag
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Karl och Göran Henning och Hermelin
Jakthunden
75 kr
LT 1981 Inbunden Injagning, träning och användning, med foto av Lennart Agensjö och illustrationer av Rolf Svensson ( jakt hund hunda..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Birger Lundberg
Blomsterfång
45 kr
KF 1958 Inbunden En serie personligt uppfattade porträttskisser av några vanliga och sällsynta växter, illustrerad i s/v foto Ca 125 ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Johan Thomé
Johan Thomé arkitekt
165 kr
Norst. 1966 Inbunden Arbeten i urval från åren 1955 - 1965, huvudsak kyrkor och offentliga byggnader, foto Sune Sundahl Ca 130 sidor..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
A Guide to Making Better Movies
75 kr
Amateur Cinema League USA 1949 Häftad For all 8 mm and 16 mm filmers, the ACL movie book, second revised edition illustrated Ca 300 s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Björn Meidal
August Strindberg Impressionist-Bilder
135 kr
Bon. 1997 Häftad År 1886 skickade August Strindberg 18 st fotografier med text till Albert Bonnier som AS ville att Bonnier skulle ge..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Per Hemmingsson
August Strindberg som fotograf
125 kr
Bon. 1963 Inbunden Ca 150 sidor, gott skick, illustrerad
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nils Almgren
Bara en till
75 kr
VF 1986 Inbunden 35 år med Nils Almgrens bilder i VF. Med många trevliga bilder från händelser, sport och människor i Värmland. Text ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Olav Heinmets
Bilder genom hjärtat
95 kr
eget 1984 Inbunden Foton från Norrköping, med inslag från en industriepok som gått i graven, stadsmiljöer, hamn mm Ca 100 sidor, i st..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Albert Olsson
En bilderbok om Halland
150 kr
Allhem 1964 Inbunden En rikt illustrerad bok med foto av Erik Lijeroth Ca 250 sidor, lite större format, ägarnotering, lite nagg i s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Karl Sandels
Fotografiens värld
23 kr
Nord. Rotogravyr 1958 Häftad En vägledning i fotografiyrket. Ca 190 sidor
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Helmer Bäckström
Fotografisk handbok
450 kr
N&K 1942 Inbunden Allt om foto : historik, optik, tonomfång, bildframställning mm rikt illustrerad Ca 1.200 sidor, två halvfranska b..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rolf Söderberg
Henry B Goodwin Piktorialist och porträttör
75 kr
Alfabeta 1988 Häftad Henry B Goodwin pictorialist and Portraitist. Ca 80 sidor, tvåspråkig på svenska och engelska, dedikation
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lars & Tomas Andersson
jag, herulen
85 kr
Prisma 1998 Inbunden Det här historien om Värmland från istiden till idag ett landskap korsat av berättelser. Foto Bertil Ludvigsson ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kalejdoskop nr 5 1985
23 kr
1985 Tidskrift I detta nummer bla : om fotografen Manuel Alvarez Bravo, Octavio Paz - Ögonblick och uppenbarelse Ca 30 sidor, gott s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kalejdoskop nr 6 1976
23 kr
1976 Tidskrift Temanummer om Frederick Sommer och hans fotografier, Ca 50 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Allan / Veikko Paulin / Korkolainen
Kameramme Luonnon Kätköillä
125 kr
Söderström 1957 Inbunden En fotobok om djur och natur Ca 290 sidor, på finska
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sten Ramel
Lyckliga Brasilien
75 kr
Nordisk Rotogravyr 1955 Inbunden En fotobok om Brasilien Ca 90 sidor, i större format, gott skick, exlibris
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Felix H Man
Photographien aus 70 Jahren
125 kr
Schrimer/ Mosel 1983 Häftad Ca 280 sidor, i lite större format, på tyska, med många fotografier
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nils Bouveng
Rådgivare för amatörfotografer
85 kr
Hasselblads fotografiska AB 1921 Häftad Med konkreta tips om fotografering och om framkallning med de olika kemikalierna som där ingå..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nils Gösta Sandblad
Skånsk senmedeltid och renässans
295 kr
Gleerup 1949 Häftad Skånsk stadsplanekonst och stadsarkitekter intill 1658, rikt illustrerad med foto, ritningar och kartor, ett gedi..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sällskapet W:sex under 100 år
175 kr
1950 Inbunden Jubileumsverk 1852-1951 med sällskapets historia och med förteckning av medlemmar med foto och personuppgifter olika ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Elisabeth Tarras-Wahlberg
Victoria Kronprinsessa av Sverige
125 kr
Norst. 1995 Inbunden Med bla bilder från 18-årsdagen i Stockholm och med unika bilder från Öland sommaren 1995, foto Charles Hammarst..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 35
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt