Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 16:40
Frans Lanting
Penguin
50 kr
Inbunden med halvhårda pärmar. Nyskick. Taschen 1999. Text på engelska. Stora färgglada bilder på pingviner.
Säljare: Abraham, Tibro (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 15:21
Halldin Oscar
Fågeljakt med kamera
65 kr
Nordisk Rotogravyr. 1935. 64 s. Inbundet linneband. 25x19cm. Gott skick. Skyddsomslag saknas. namnstämpel. Rikt illustrerad i svartv..
Säljare: Tabermans böcker, Linköping (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
Grundsten Claes
Fotografera i fjällen
325 kr
Svenska Turistföreningen. 1993. 128 s. Inbunden. 12x17cm. Nära nyskick. Rik illustrerad i färg .
Säljare: Tabermans böcker, Linköping (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
Bonniers
Fotografering. Denna bok bygger på det b..
60 kr
Pappband utan omslag 26x26 cm. Bonniers 1979, 395 sid. Rikt illustrerad med foto i färg och svartvitt. Namnteckning.
Säljare: Zekes Antikvariat, Simrishamn (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
Cheshire David
Forums stora bok om smalfilmning
50 kr
Dekorerat pappband med skyddsomslag 27x22 cm. Forum 1980, 288 sid. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Bra skick.
Säljare: Zekes Antikvariat, Simrishamn (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
Hedgecoe John
Fototeknisk handbok. En utförlig handled..
70 kr
Pappband med skyddsomslag 24x18 cm. Bonniers 1980, 351 sid. Rikt illustrerad i färg och svartvitt.
Säljare: Zekes Antikvariat, Simrishamn (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
Johanson Bertil K.
Detta är närbildsfoto
60 kr
Dekorerat pappband Bonnier Fakta 1981, 96 sid. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Bra skick.
Säljare: Zekes Antikvariat, Simrishamn (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
Westerlund Jan Olov
Fotoskolan. Grundkurs.
50 kr
Dekorerat pappband 25x22 cm. Norstedts 1978, 188 sid. Rikt fotoillustrerad. Namnteckning.
Säljare: Zekes Antikvariat, Simrishamn (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
Westerlund Jan Olov
Fotoskolan. Proffskurs.
90 kr
Dekorerat pappband 25x22 cm. Norstedts 1979, 272 sid. Rikt fotoillustrerad. Namnteckning.
Säljare: Zekes Antikvariat, Simrishamn (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
Vida Laszlo (red.)
Triangel index 3. Swedish Photographers ..
180 kr
Dekorerat pappband 32x25 cm. AD Index AB 1991, ca 200 sid. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt.
Säljare: Zekes Antikvariat, Simrishamn (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Tisdag
Wain, George
Så smalfilmar man
65 kr
Nordisk Rotogravyrs Förlag / P. A. Norstedt & Söner. 4:e uppl. 1966. 142 s. Häftad. 18,5x12,5cm. 180 gram. Mycket gott skick.
Säljare: nattliga_toner, Stockholm (Privat)
Annonskategori: Förlagsnya böcker
Måndag
Jürgen Trimborn
Leni Riefenstahl. Filmskapare i tredje r..
100 kr
Förlagsband med skyddsomslag och gult läsband. Historiska Media 2005. 23x16x3 cm. 830 gram. 384 sidor. Illustrerad med några plansche..
Säljare: Hargshamns Antikva.., Hargshamn (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Måndag
Årets bilder. STF:s julbok 1945/46 - 194..
450 kr
Stockholm, Svenska Turistföreningens Förlag, 1945/46, 1947/48, 1948/49 och 1949/50. Förord samt ett mycket stort antal helsidesfotogr..
Säljare: Sune Jönsson, osby (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Måndag
Årets bilder. STF:s julbok 1941 - 1944.
450 kr
Stockholm, Svenska Turistföreningens Förlag, 1941, 1942, 1943 och 1944. Förord samt ett mycket stort antal helsidesfotografier i sv/v..
Säljare: Sune Jönsson, osby (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Måndag
Årets bilder. STF:s julbok 1937 - 1940.
450 kr
Stockholm, Svenska Turistföreningens Förlag, 1937, 1938, 1939 och 1940. Förord + ett mycket stort antal helsidesfotografier i sv/v. S..
Säljare: Sune Jönsson, osby (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Måndag
Årets bilder. STF:s julbok 1933 - 1936.
450 kr
Svenska Turistföreningens Förlag, 1933, 1934, 1935 och 1936. XIII + VI + VI + VI sidor, samt ett mycket stort antal helsidesfotografi..
Säljare: Sune Jönsson, osby (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Måndag
Karlström,Ruben m.fl
Bilder från Riddarhyttan
200 kr
1979. 92 s. Förlagets dek.pappband. Fotoillustr. Mycket gott skick.
Säljare: Sundbergs Antikvar.., Norberg (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Måndag
Lindström, Per
Bilden berättar
100 kr
Dek.ppbd. Sydsvenskan 1998. 159 sid. 1010 gram. Fotoill. Gott skick.
Säljare: Helenes Bokhylla, KRISTIAN.. (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Söndag
Jan Olof Olsson, Jolo
Kamera 62
45 kr
Bengt Forsbergs förlag. 1962. 240 s. Inbunden. 28x21cm. 1050 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Säljare: Limhamnsgaraget, Limhamn (Privat)
Annonskategori: Förlagsnya böcker
Söndag
BOSTRÖM, JAN & HAMMARSTRÖM, TOMMY
Så var det - Bilder från 50- och 60-tale..
140 kr
DN 1991. Kartonnage, 4:o, rikt illustrerad med svartvita foton, 144 sidor.
Säljare: BRITT MARI Johanso.., Enskeded.. (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Söndag
Edwards , Mark
Christiania. Billeder og tekst af Mark E..
200 kr
Häftad stor 8:o i fint skick. Pärmarna dock lite lätt nötta. 268 sidor. Informations Forlag, Denmark 1979. Dansk text.
Säljare: Svens Boksamling, Malmö (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Söndag
Bo , Morten
Solen i skyggen.
75 kr
Häftad 4:o i fint skick. 95 sidor. Nyt Nordisk Forlag / Arnold Busck, Köbenhavn 1982.
Säljare: Svens Boksamling, Malmö (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Söndag
Edwards , Mark
Karneval i Köbenhavn.
60 kr
Häftad 8:o i fint skick. 36 opaginerade sidor. Forlag Borgen, Danmark 1982.
Säljare: Svens Boksamling, Malmö (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Söndag
Halik, Antoni
Mato Grosso
90 kr
Stockholm, Saxon& Lindström 1958. 128 sid. Rikt fotoill. Häftad. Bra skick.
Säljare: Bo Ahlstedt, VETLANDA (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Söndag
Schall, Sibylle (ed.)
Berlin
120 kr
München, Hanns Reich Verlag 1966. 96 sid. Fotobok. Ryggklotband med omslagsbild. Tilskrift. Bra skick. Med fotografier av Liselotte o..
Säljare: Bo Ahlstedt, VETLANDA (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Söndag
Steinbeck, John
Russisk Dagbog. Med billeder af Robert ..
325 kr
Köpenhavn, Gyldendal 1949. 220 sid. Fotoillustrerad. Häftad. Ouppskuren. Bra skick. Första danska utg.
Säljare: Bo Ahlstedt, VETLANDA (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Söndag
Pienikowski, Håkan (foto) / Zaremba, Mac..
Rzeszów. Bland polska bönder
95 kr
Fotograficentrumförlag 1983. 158 sid. Rikt fotoillustr. Förlagsbd, skyddsomslag saknas. mkt gott skick.
Säljare: Lasse Örnulf, Stockholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Söndag
Billow Anders (red).
Årets bilder STF:s julbok 1940
70 kr
Klbd. Utan sk.omsl. (STF). Rikt ill. 4:o. 1940. mkt gott skick.
Säljare: Lasse Örnulf, Stockholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Söndag
Hans Alenius
Byskolebilder då och nu.
70 kr
Dekorerat förlagsband. LiberFörlag i Stockholm 1978. 25x21 cm. Vikt ca 550 gram. 129 (2) sidor. Rikt illustrerad med fotografier i sv..
Säljare: Hargshamns Antikva.., Hargshamn (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
Guy Jamais, Lars Fahlén, red.
Bättre semesterbilder
60 kr
Specialtidningdförlaget. 1976. 82 s. Pocket. Nyskick. Namnteckning.
Säljare: Kjell Östby, Tranås (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Lördag
Guy Jamais, red
Bästa Fototipsen
40 kr


