Begagnad bok
Igår 11:46
Den unge Bengt Lidforss : en biografisk studie m..
129 kr
1962 Gleerups. Hft. 303s. 24x16cm, 628g. Illustrerad. Gott skick, ej uppskuren. Baksidestext: Ännu femtio år efter Bengt Lidforss död..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
SPÅNGA och JÄRFÄLLA Sockenstämmoprotokoll med fl..
250 kr
1982 Spånga Fornminnes- och Hembygdsgille. Hft. 220s. 24x18cm, 498g. Illustrerad. Sista blanka uppslaget fläckat, för övrigt i gott s..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9155035744
Jakten på skräddarmästare C. F. Molander : så hi..
150 kr
Tiden : 1990
Inbunden, 243s. 24x17cm, 640g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9155035744. Innehåll: Undersökningen steg för steg..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9100554138
Till landet Är : en självbiografi I
119 kr
Bonnier, 1992
Inbunden, skyddsomslag, 217s. 450g. Mycket gott skick. ISBN 9100554138.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9170547041
Resa till det förflutna : minnen. D. 1, Lättsinn..
129 kr
Fischer, 1993
Inbunden, skyddsomslag, 351s. 23x16x3cm, 650g. Fotoillustrerad. Gott skick, något kantnött skyddsomslag. ISBN 91705470..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Läsning av gamla handstilar
119 kr
1975 Genealogiska Föreningen 6:e uppl. Klammerhft. 52s. 140g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, namnteckning.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Anders Lignells självbiografi
150 kr
1955 (Skrifter utgivna av Värmlands Museum 3.) Hft. sk.omsl. 91s. 27x20cm, 300g. Illustrerad. Gott skick, något tummat och kantnött ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153408276
Släktforskning för alla
129 kr
Ica bokförl., 1983 4:e omarbetade upplagan.
Hft. 144s. 20x13cm, 227g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9153408276. Innehåll: Inn..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9174864467
Familjen Platters sekel 1499-1628. Del I: Tiggar..
150 kr
1997 Atlantis. Förlagsband med skyddsomslag, 457 s. + 5 kartsidor. 23x17x4cm, 902g. Mycket gott skick. ISBN 9174864467.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153407709
Ordbok för släktforskare
150 kr
Ica bokförl., 1983 Hft. 100s. 150g. Mycket gott skick. ISBN 9153407709.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Handbok i släkt- och personforskning. D. 1, [al..
180 kr
Wahlström & Widstrand, 1977 Inbunden, skyddsomslag, 399s. 22x15x3,5cm, 750g. Gott skick.
Baksidestext: Sverige har ingen handbok i ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9155041752
ARISTOKRATER. Caroline, Emily, Louisa & Sarah Le..
119 kr
1995 Tidens förlag, Inb. skyddsomsl. 416 sidor, 22x16x3,5cm, 800g. Gott skick, namnteckning. ISBN 9155041752. Om de fyra systrarna Le..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
SLÄKT OCH HÄVD 1954 - 1955
280 kr
2 årgångar av Genealogiska föreningens tidskrift inbundna i vackert laminatband med dekorerade pärmar. 350s. 24x17cm, 700g. Illustrer..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svensk slägt-kalender
180 kr
Stockholm, 1884. Rött klotband men pärmtext i guld, 184s. litet format: 15x11cm, 150g. Några små vattenstänkfläckar på främre pärm, l..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Oxehufvud en svensk viking
150 kr
Stockholm : Sohlman, 1947 Hft. 319s. 23x16cm, 650g. Illustrerad. Gott skick, något gulnat omslag. Baksidestext: Under sin 30-åriga di..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9529504179
Någon andas bakom väggen
250 kr
1994 Vörå : Författarnas andelslag. ISBN 9529504179. Inbunden, 275s. 500g. Fotoillustrerad. Gott skick. ISBN 9529504179
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Släkten KJERSEN
150 kr
1972 Genealogiska föreningens släktböcker 13. Trdhft. 53s. 22x14,5cm, 150g. Mycket gott skick. Exlibris.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Släkten GÖHLE
150 kr
1961 Genealogiska föreningens släktböcker 10. Trdhft. 80s. 22x14,5cm, 150g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Exlibris.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Släkten TOREN
150 kr
1955 Genealogiska föreningens släktböcker 9. Trdhft. 70s. 22x14,5cm, 150g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Exlibris.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Släkten BJUGGREN
150 kr
1954 Genealogiska föreningens släktböcker 8. Trdhft. 52s. 22x14,5cm, 150g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
SLÄKT OCH HÄVD 1958 - 1959
280 kr
2 årgångar av Genealogiska föreningens tidskrift inbundna i vackert laminatband med dekorerade pärmar. 366s. 24x17cm, 700g. Illustrer..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vadan och varthän? : krönika. Del 2
380 kr
[Stockholm] : [E. Gruvmark (distr.)], 1974 Klotband med ryggtitel i guld, skyddsomslag, 240s. ca 25x18cm, 600g. Skyddsomslaget är någ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vadan och varthän? : krönika. Del 1
380 kr
[Stockholm] : [E. Gruvmark (distr.)], 1974 Klotband med ryggtitel i guld, skyddsomslag, 307s. ca 25x18cm, 750g. Skyddsomslaget är någ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9155041752
Aristokrater : Caroline, Emily, Louisa & Sarah L..
89 kr
Tiden, 1995. Förlagsband med skyddsomslag, 416s. 850g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9155041752 Tillyards gripande och ofta br..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En svensk herrgårdssläkt : familjepapper ur Bald..
180 kr
Stockholm : Norstedt, 1909 Gulddekorerat klotband, 350s. ca 22x15cm, 650g. Illustrerad. Mycket gott skick, tillskrift på försättsblad..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9197012807
Aurora Königsmarck och hennes värld
180 kr
[Stockholm] : [Förf.] ; 1975 ; Hft. 152s. 250g. Illustrerad. Mycket gott skick, märke efter borttagen etikett på främre pärm. ISBN 91..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Släktbok över ättlingar till Nils Andersson, Grä..
500 kr
Sundsvall : [B. Uvsten], 1959 Hårda linnepärmar, trådbunden, 324s. ca 25x19cm, 850g. Fotoillustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenskt biografiskt handlexikon : alfabetiskt or..
280 kr
Bonnier, 1906 Ny uppl. / grundligt genomsedd, omarbetad och till våra dagar framförd af Frithiof Heurlin. 2 halvfranska band, 630+815..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vid spade och riksdagspulpet
150 kr
Lund : Gleerup, 1950 Halvklotband, 318s. 22x15cm, 650g. Illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Släktbok över ättlingar till Nils Andersson, Grä..
500 kr
Sundsvall : [B. Uvsten], 1959 Hårda linnepärmar, trådbunden, 324s. ca 25x19cm, 850g. Fotoillustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9188930130
Lasse i Gatan : kaparkriget och det svenska stor..
149 kr
Lund : Historiska media, 1997 Inbunden, skyddsomslag, 277s. 550g. Illustrerad. Gott skick, obetydligt nött skyddsomslag. ISBN 9188930..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)