Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 1228. i kategorin Geografi
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Igår 15:42
Antarktisboken : med Norsel till Maudheim och An.. av Giaever, John 1901-1970 & Schytt, Valter, 1919-1..
Giaever, John 1901-1970 & Schytt, Valter, 1919-1..
Antarktisboken : med Norsel till Maudheim och An..
150 kr
1952. Forum Klotband. 382s. 22x15x3cm, 687g. 11-14:e tusendet. Illustrerad. Gott skick, namnteckning. (Fraktkostnad 39kr, B-POST INRI..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171947264
Igår 10:30
En krönika om Åsbro  av Hellström, AnneMarie
Hellström, AnneMarie
En krönika om Åsbro
220 kr
Libris, 1990 Hft. 78s. 20x13cm, 105g. Mycket gott skick, tillskrift , signerad av författaren. Baksidestext: I sin berättelse om Åsb..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9189291018
Måndag
Kerala : alternativ väg till välfärd : rapport f.. av Wingborg, Mats & Wingborg, Johan
Wingborg, Mats & Wingborg, Johan
Kerala : alternativ väg till välfärd : rapport f..
150 kr
Manifest kulturproduktion, 1999 Hft. 151s. 19x14cm, 220g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick +. ISBN 9189291018. Kerala är en delsta..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9129558069
Måndag
Sällsamheter i Södermanland  av Rosen, Brita von
Rosen, Brita von
Sällsamheter i Södermanland
119 kr
Stockholm : Rabén & Sjögren i samarbete med Sv. turistfören., 1984. Hårda pärmar, trådbunden, 251s. 515g. Illustrerad. Rester av bo..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9129558808
Måndag
Sällsamheter i Västerbotten av Rosen, Bo
Rosen, Bo
Sällsamheter i Västerbotten
119 kr
1984 Raben&Sjögren. Dek. pappband, 333s. 19x16cm, ca 650g. Illustrerad. Ettikett på främre pärm, för övrigt i mycket gott skick. ISBN..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 912954503X
Måndag
SÄLLSAMHETER PÅ ÅLAND. En bok om historiska plat.. av MATZ, EDVARD & ERLING
MATZ, EDVARD & ERLING
SÄLLSAMHETER PÅ ÅLAND. En bok om historiska plat..
180 kr
Rabén & Sjögren i samarbete med Ålands turistfören., 1981 Hårda pärmar, trådbunden, 267s. 19x16cm, 530g. Illustrerad. Mycket gott sk..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9129561485
Måndag
Sällsamheter i Värmland. D. 1  av Hjorth, Margareta & Vahlquist, Gudrun
Hjorth, Margareta & Vahlquist, Gudrun
Sällsamheter i Värmland. D. 1
139 kr
Rabén & Sjögren i samarbete med Sv. turistfören., 1987 (C)1983 Hårda pärmar, trådbunden, 342s. 19x16cm, 631g. Rikt illustrerad. Mycke..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 912954923X
Måndag
Sällsamheter i Medelpad av Wikström, Olle
Wikström, Olle
Sällsamheter i Medelpad
139 kr
Rabén & Sjögren i samarbete med Sv. turistfören., 1982 Inbunden, 205s. 19x16cm, 428g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9129..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171063013
Fredag
Kap Verde : de lyckliga öarna  av Davidson, Basil
Davidson, Basil
Kap Verde : de lyckliga öarna
180 kr
Nordiska Afrikainstitutet, 1990 Hft. 232s. 21x14cm, 332g. Illustrerad. Mycket gott skick. Originaltitel: The fortunate isles. ISBN 9..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9172031840
Torsdag
Mitt (i) Etrurien  av Bardel, Björn
Bardel, Björn
Mitt (i) Etrurien
150 kr
Carlsson, 1997 Inbunden, 225s. 22x13cm,439g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9172031840. 'Solens strålar sökte sig långt in i g..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171063315
2012-01-31
Social change and economic reform in Africa av Gibbon, Peter
Gibbon, Peter
Social change and economic reform in Africa
180 kr
1993 Nordiska Afrikainstitutet. Hft. 381s. 22x15cm, 603g. Mycket gott skick. Engelsk text. ISBN 9171063315.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146203362
2012-01-31
Utflykter i det gröna : guide till svenska trädg.. av Thulin, Maria & Kindblom, Johan & Lindman, Åke E..
Thulin, Maria & Kindblom, Johan & Lindman, Åke E..
Utflykter i det gröna : guide till svenska trädg..
220 kr
Wahlström & Widstrand, 2003 Inbunden, skyddsomslag, 165s. 28x21cm, 890g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. (Fraktkostnad ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789153433835
2012-01-31
Sveriges 100 märkligaste sevärdheter  av Kullberg, Fredrik
Kullberg, Fredrik
Sveriges 100 märkligaste sevärdheter
139 kr
Ica, 2010 Inbunden, 128s. 24x18cm, 536g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9789153433835. I vårt avlånga land ryms fl..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0804707588
2012-01-30
Sharecroppers of the Sertão : economics and depe.. av Johnson, Allen W.
Johnson, Allen W.
Sharecroppers of the Sertão : economics and depe..
250 kr
1971 Stanford university press. Inbunden, skyddsomslag, 153s. 22x14cm, 395g. Illustrerad. Blyertsunderstrykningar, blyertsanteckning..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-30
Svenska turistföreningens ORTLEXIKON för cyklist..
Svenska turistföreningens ORTLEXIKON för cyklist..
150 kr
1953 STF. Klotband med skyddsomslag, 439s. 22x15x3cm, 647g. Boken är i mycket gott skick, skyddsomslaget är kantskadat och har en 5cm..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9188016706
2012-01-25
CHILE På vilken sida drömmarna? av Strömberg, Stefan
Strömberg, Stefan
CHILE På vilken sida drömmarna?
150 kr
1997 PMB UBV Inbunden, 194s. 21x14cm, 402g. Fotoillustrerad. Nära nyskick. ISBN 9188016706.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171951903
2012-01-24
Ord Som Öppnar Världen : En Reportagebok Om Alfa.. av Lundgren, Ivar
Lundgren, Ivar
Ord Som Öppnar Världen : En Reportagebok Om Alfa..
119 kr
1997 Libris Pappband, 175s. Fotoillustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9171951903. - Jag är lycklig, säger Manuel Pedro de Oliviera. Ja..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185124788
2012-01-20
Vägen till SOLTVET och den lokalhistoriska forsk.. av LINDBERG, GUNILLA (RED.)
LINDBERG, GUNILLA (RED.)
Vägen till SOLTVET och den lokalhistoriska forsk..
119 kr
1989 Riksförbundet för Hembygdsvård. Hft. 188s. 350g. Rikt illustrerad. Gott skick, något nötta pärmar, ägarstämplar från Folkhögskol..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-19
Tur i Medelpad. Sundsvalls tidnings årsbok 1966
Tur i Medelpad. Sundsvalls tidnings årsbok 1966
119 kr
Hft.53s. 21x15cm, 150g. Illustrerad med teckningar. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9155034721
2012-01-17
I samhällets utkant : ur Stockholms sociala hist.. av Andersson, Stig & Thim, Olle m.fl.
Andersson, Stig & Thim, Olle m.fl.
I samhällets utkant : ur Stockholms sociala hist..
180 kr
Tiden : 1989 Hårda pärmar, trådbunden, 322s. ca 24x18cm, 750g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9155034721. Baksidestext: År 1833..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9157478201
2012-01-17
Sumpan forever : en bok om oss i Sundbyberg  av Gustafsson Figueroa, Kerstin
Gustafsson Figueroa, Kerstin
Sumpan forever : en bok om oss i Sundbyberg
180 kr
Bilda 2006 Inbunden, skyddsomslag, 122s. 24x20cm, 555g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9157478201. Intervjuer och repo..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-16
Norrköpings Historia intill 1568. Särtryck ur No.. av Ljung, Sven
Ljung, Sven
Norrköpings Historia intill 1568. Särtryck ur No..
180 kr
1965 Norrköpings stads historiekommite. Hft. 149s. 24x16cm, 361g. Illustrerad. Gott skick, tillskrift av författaren.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9157454671
GLASRIKET RUNT av Jönsson, Thomas
Jönsson, Thomas
GLASRIKET RUNT
150 kr
1999 Utb.förl. Brevskolan. Förlagsband, 63s. 24,5x17,5cm, 300g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick, namnteckning på försättsbladet. I..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 911863222X
GÅTAN MALDIVERNA av Heyerdahl, Thor
Heyerdahl, Thor
GÅTAN MALDIVERNA
180 kr
1986 Norstedts. Inbunden, skyddsomslag, 302s. 700g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. Maldiverna - 1200 öar med korallrev och ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185618136
UPPSALA från medeltiden till år 1900. En kortfat.. av Harnesk, Helena & Oscarsson, Ulla
Harnesk, Helena & Oscarsson, Ulla
UPPSALA från medeltiden till år 1900. En kortfat..
150 kr
1983. Upplandsmuseet. Pappband, 142s. 22x17cm, 418g. Rikt illustrerad. Gott skick, namnteckning. ISBN 9185618136.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136024287
Bhutan : ett kungarike i Himalaya  av Olesen, Gunnar
Olesen, Gunnar
Bhutan : ett kungarike i Himalaya
220 kr
LT, cop. 1985 Hft. 54s. 24x17cm, 157g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick, något nötta pärmar. Originaltitel: The case of Bhutan. ISBN..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170291551
1600-talets Göteborg  av Carlson, Gösta
Carlson, Gösta
1600-talets Göteborg
150 kr
Tre böcker, 1994 Inbunden, skyddsomslag, 96s. 25x17cm, 405g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9170291551. Baksidestext: Den förs..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9188556093
Huset vid Lundabron av Johnson, Astrid
Johnson, Astrid
Huset vid Lundabron
139 kr
Fingraf ; 1995 Hårda pärmar, 158s. 23x18cm, 413g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9188556093. Baksidestext: Lundabron i Sto..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
300 ÅR PÅ KUNGSHOLMEN. En bildrapsodi med anledi.. av Fogelström, Per Anders
Fogelström, Per Anders
300 ÅR PÅ KUNGSHOLMEN. En bildrapsodi med anledi..
180 kr
Kungsholms församling, 1972. Limhft. 64 sidor. (24x21cm, 200g.) Rikt illustrerad med äldre svartvita Kungsholmsfotografier och konstv..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9138050986
JÖNKÖPING Stadens framväxt av Lindqvist, Gunnar
Lindqvist, Gunnar
JÖNKÖPING Stadens framväxt
150 kr
1979 Liberförlag. Kartonnage, 158s. 25x21,5cm, 600g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick, stämpel recensionsexemplar på titelsida..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153418093
Kanotguiden : 333 turer och leder i Sverige : åa.. av Lönn, Jan
Lönn, Jan
Kanotguiden : 333 turer och leder i Sverige : åa..
380 kr
Ica, 1997 Hårda pärmar, trådbunden, 192s. 24x17cm, 650g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9153418093. Den här boken vänder sig t..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 1228
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt