Begagnad bok
Endogen geologi. Kompendium för geovetenskap A 1..
120 kr
Tryckt 1974, häftad, 295x210 mm, ill. Uppsala Universitet Geologiska Institutionen, Mineralogisk-petrologiska avd. 158 sidor, 880 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Urbergsgeologiska undwersökningar inom Norrbotte..
50 kr
Tryckt 1939, häftad, i gott skick, Norstedts, bilder, geologisk undersökningskarta Övre Soppero-Rautusakara.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Beskrivning till Berggrundskartan Nynäshamn NV/S..
150 kr
Tryckt 1979, häftad, i gott skick, SGU, kartor i plastficka.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Om randdeltan och randåsar i Mellersta och Södra..
100 kr
Tryckt 1909, inbunden, ryggklotband, i gott skick, SGU, bilder, utvikbar karta, medbundet omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Översikt över södra Norrbottensfjällens kaledonb..
100 kr
Tryckt 1982, inbunden, klotryggband, i mycket gott skick, SGU, bilder, 1 karta, 295 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Grafik/karta
Berggrundsgeologiska och flygmagnetiska kartlbla..
100 kr
11 kartor, i gott skick, SGU, i mapp.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svensk Geografisk årsbok 1970. Dalgångar i Hall..
50 kr
Tryckt 1970, häftad, i gott skick, ryggnotering, Sydsvenska Geografiska sällskapet, ill. 269 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svensk Geografisk Årsbok 1937. Gustav III;s skå..
50 kr
Tryckt 1937, häftad, i gott skick, ryggnotering, det mesta är ouppskuret, Sydsvenska Geografiska Sällskapet, ill. 272 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fakta om bergarter, mineral och ädelstenar.
60 kr
Tryckt 1976, andra upplagan, inbunden, i gott skick, Tidens förlag, karta, bilder, 170 sidor, omslag med revor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Beskrivning till jordartskartan Höganäs NO / Hel..
100 kr
Tryckt 1977, ryggklotband, ill, 91 sidor + karta.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Beskrivning till berggrundskartan och flygmagnet..
100 kr
Tryckt 1978, ryggklotband, ill, 119 sidor + karta.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Beskrivning till berggrundskartan Norrköping NO...
100 kr
Tryckt 1975, ryggklotband, i fint skick, ill. beskrivning 78 sidor+karta.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bidrag till kännedom om kambrium och ceratopyger..
40 kr
Tryckt 1933, i bra skick, klammerhäftad, 10 sidor,
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Senglaciala strandlinjer och sediment i Västra B..
50 kr
Tryckt 1928, klammerhäftad, i bra skick, 38 sidor + 1 karta , sedimentationsgränsen å geol. bladet Filipstad.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Några till den fenno-skandiska geokronologien oc..
50 kr
Tryckt 1929, klammerhäftad, i bra skick, 19 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En kvartär stromatolitkalksten från Bohuslän. S..
19 kr
Tryckt 1934, häftad, spräckt rygg, ill. 48 sidor+13 tavlor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Öfversigt af Nerikes öfvergångsbildningar. SGU ..
100 kr
Tryckt 1875, häftad, i fint skick, 1 karta, 47 sidor....Besök även www.antikvariaten.se...klicka på Bravur
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Om Sveriges lagrade urberg jemförda med sydvestr..
100 kr
Tryckt 1875, häftad, i bra skick, 1 karta, 5 träsnitt, 68+9 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Deglaciationsförloppet iTorneträsk-området. Efte..
100 kr
Tryckt 1957, häftad, i gott skick, karta, bilser, 528 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Pyroxen- och ambifolförande bergarter inom sydve..
50 kr
Tryckt 1888, häftad, i gott skick, veck på omslagsblad, ouppskuren, 21 sidor...Besök även www.antikvariaten.net..klicka på Bravur
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Om de s. k. prekambriska kvartsit-sparagmitforma..
50 kr
Tryckt 1920, i fint skick, bilder, 63 sidor...Välkommen även till www.antikvariaten.net..klicka på Bravur
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tvänne intramarina torvbildningar i Norra Hallan..
50 kr
Tryckt 1922, häftad, i bra skick 57 sidor...Mer än 3000 titlar finns på www.antikvvariaten.net..klicka på Bravur
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
De senglaciala lagren vi Toppeladugård. Med besk..
50 kr
Tryckt 1906, häftad, i gott skick, omslaget naggat i kanterna, med 1 tafla, ouppskuren, 46 sidor...Besök även www.antikvariaten.net....
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En profil genom högsta litorinavallen på Södra G..
50 kr
Tryckt 1903, häftad, i fint skick, med 2 taflor, ouppskuren, 36 sidor...Besök även www.antikvariaten.net..klicka på Bravur
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kalkstensförekomster utefter inlandsbanan mellan..
80 kr
Tryckt 1911, häftad, i gott skick, ill. karta, 45 sidor...Besök även www.antikvariaten.net..klicka på Bravur
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Grunddragen av fjällkedjerandens bergbyggnad ino..
100 kr
Tryckt 1942, i gott skick, bilder, 320 sidor, karta...Besök idag även www.antikvariaten.net..klicka på Bravur
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Om underkambriska sandstensgångar vid västra str..
19 kr
Tryckt 1909, häftad, karta, ouppskuren, naggade kanter17 sidor...Besök även www.antikvariaten.net..klicka på Bravur
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Djupborrningen vid Burgsvik på Gottland 1915. Pa..
50 kr
Tryckt 1919, häftad, i gott skick, 59 sidor, med 1 tavla.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)