Begagnad bokISBN: 9197650501
2012-01-31
Travet i våra hjärtan: en antologi om sporten oc..
500 kr
Nationella stiftelsen för hästhållningens främjande , 2006
Inbunden, skyddsomslag, 503s. 26x24x4,5cm, 2040g. Rikt fotoillustrerad. M..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9152801071
2012-01-19
HÄSTAR Anspann och ridning i forna tider
150 kr
1975 Zindermans. Inbunden, skyddsomslag, 156s. 350g. Rikt illustrerad. Gott skick, skyddsomslaget har kantnagg och blekt rygg. ISBN 9..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789172450332
2012-01-19
Lär känna din ponny
220 kr
Malmö : Stabenfeldt, 2008
Hft. 192s. ca 17x17cm, 325g. Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9789172450332.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9127354202
2012-01-18
Konsten att tala med hästar
280 kr
Natur och kultur/LT, 2002
Inbunden, skyddsomslag, 191s. 22x14cm, 378g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick, tillskrift. ISBN 91273542..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9781845172237
2012-01-10
Din häst - den kompletta handboken
250 kr
Connaught Books 2008, Hft. 192 s. 21x15cm, 407g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9781845172237.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9155038794
HÄSTARNAS HIMMEL. En bok om Millan och andra häs..
180 kr
1994 Tidens. Inbunden, skyddsomslag, 102s. 19,5x19,5cm, 355g. Illustrerad med teckningar av Hag Hans Engstedt. Tejplagad kantreva 2cm..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153419758
Dressyr med Kyra : rid med system, logik och kon..
150 kr
Ica, 1999 Inbunden, 160s. 24x17cm, 625g. Rikt illustrerad. Texten har några blyertsunderstrykningar ocj några färgöverstrykningar, fö..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
TILL HÄST GENOM ASIEN
250 kr
1942 Natur&Kultur Blått klotband, 539s + utvikbar karta. Stort format: 27,5x20x4,5cm, 2,1kg. Rikt illustrerad. Gott skick, tillskrift..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171173528
Den gyllene stigbygeln
89 kr
Pollux hästbokklubb/Stabenfeldt, 2001 Hårda pärmar, limbunden, 154s. 21x13cm, 230g. Mycket gott skick. Originaltitel: The golden stir..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9134518819
Mitt spår
129 kr
1996 Bonnier Alba Pappband, 199 sidor. (23x16cm,
437g.) Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Detta
är berättelsen om hur Stig H Joha..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153403428
Hästar från hela världen. En illustrerad översik..
139 kr
1975 ICA Bokförlag. Hårda pärmar, trådbunden, 272s. 24,5x18,5cm, 875g. Gott skick. ISBN 9153403428. Baksidestext: Över 300 bilder vis..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9127356205
Allt om hästen : en utförlig guide till hästsköt..
220 kr
Natur och kultur, 2006
Hårda pärmar, trådbunden, 192s. 28x22cm, 1120g. Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick, ryggfoten är en anin..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9134515534
Mitt spår
129 kr
1997 Bonnier Alba Inbunden, skyddsomslag, 199 sidor. 23x16cm, 520g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9134515534. Detta är ber..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Riksstambok för kallblodstravare BAND 4
250 kr
STC 1985 Klotband, 307s. 581g. Mycket gott skick. Innehåll: Alfabetiskt register över namnändringar efter utgivning av Band III . För..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9134515534
Mitt spår
129 kr
1997 Bonnier Alba Inbunden, skyddsomslag, 199 sidor. 23x16cm, 536g. Fotoillustrerad. Gott skick, något kantnött skyddsomslag. ISBN 91..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136022578
Hästens beteende
150 kr
1985 LT. Pappband, 198 sidor. (20,5x14cm, 300g.) Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9136022578. Vad menas med en klok häst? Kan vi ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0071537091
Working with Horses
220 kr
1975. David&Charles. Inbunden, skyddsomslag, 112s. 350g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 071537091.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171610464
18 berättelser om hästar
150 kr
1992 Trevi. Förlagsband med skyddsomslag. 255 sidor. 22x15cm, 600g. Illustrerad med teckningar. Gott skick, skyddsomslaget mär något ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171430377
Mitt spår
129 kr
1995 LRF Media Inbunden, skyddsomslag, 199 sidor. (23x16cm, 550g.) Fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9171430377. Detta är berä..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153403428
Hästar från hela världen. En illustrerad översik..
139 kr
1975 ICA Bokförlag. Hårda pärmar, trådbunden, 272s. 24,5x18,5cm, 900g. Mycket gott skick. ISBN 9153403428. Baksidestext: Över 300 bil..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Handbok i Ridning
119 kr
Sthlm 1951 Fylgia. klotryggband, 118 sidor. (19x13cm, 200g.) Illustrerad. Mycket gott skick, namnteckning.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
KATALOG Carl Erbschloe Elberfeld - Fabrik von al..
500 kr
KATALOG Carl Erbschloe Elberfeld u.å. Tidigt 1900-tal? Hft. blad 43-67 (blad 46 och 60 saknas). Stort format: ca 34x18cm, 650 g. Rikt..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9189406486
Veterinärerna : boken för dig som vill veta lite..
280 kr
4 Vision, 2002 Hårda pärmar, trådbunden, 160s. 28x24cm, 1,1kg. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9189406486. Den här ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171201017
1837 Undervisning i hästkännedom för korporals-s..
150 kr
Rediviva, 1978 Faksimil efter original från 1837. Klammerhft. 48s. 14,5x10,5cm, 50g. Gott skick, tryckmärken efter pennskrift på främ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ridhandboken : handledning för till Ridfrämjande..
129 kr
Stockholm : Studiefrämjandet i samarbete med Ridfrämjandet, 1990 Hft 95s. 100g. Illustrerad. Gott skick, färglagt illustration på sid..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En flicka till häst
119 kr
Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1950 Klotryggband, 125s. 150g. Gott skick, något nötta och tummade pärmar, tillskrift på främre pärms i..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0851312381
Horse psychology
280 kr
London, Allen, 1976 Completely revised and reset edition. Hft 208s. 21x14cm, 400g. Illustrerad. Mycket gott skick, namnteckning. ISBN..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153404130
Håll hästen frisk : att förebygga och bota sjukd..
49 kr
Ica bokförl., 1977 2:a uppl. Hårda pärmar, trådbunden, 176s. 20x15cm, 350g. Illustrerad. Gott skick, lätt nötta pärmar. ISBN 91534041..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9187594161
Streiff - en kunglig häst
119 kr
Livrustkammaren, 1999 Trådhft. 29s. 18,5x14,5cm, 150g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9187594161
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137081306
Hästen som hobby : den fullständiga handboken om..
180 kr
(C)1983. Forum. NVH. 6:e omarbetade och utökade upplagan. Inbunden, 348s. 24x17cm, 1,1kg. Rikt illustrerad. Gott skick, tillskrift. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The intestinal flora in horses with certain skin..
220 kr
Stockholm, 1957 Avhandling / Diss. Trådbunden, mjuka pärmar, 102s. 24x16cm, 250g. Gott skick, delvis ngt gulnade pärmar, tillskrift a..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)