Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Fryksdalens Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-16 av 16. i kategorin Handarbete Textil
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Eva och Inger Manner och Roslund ( red )
Sticka lätt maj 1987
23 kr
Skandinavisk press 1987 Häftad Stickmodeller av världens ledande designers med olika mönster och anvisningar ( stickning ) Ca 30 sido..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eva och Inger Manner och Roslund ( red )
Sticka lätt december 1987
23 kr
Skandinavisk press 1987 Häftad Stickmodeller av världens ledande designers med olika mönster och anvisningar ( stickning ) Ca 30 sido..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ulrika och Katarina Andersson och Millqvist ( ur..
Stickat
23 kr
ICA 1984 Inbunden Mycket stickat och lite virkat för dam barn och baby, rikt illustrerad och med mönster ( sticka stickning ) Ca 65 s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Maj Sterner
Orientalisk mattkonst
145 kr
Geber 1949 Inbunden En vägledning, om hur man grupperar de orientaliska mattorna, hur man tillverkar, ornamentik och symboler, om fä..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gudrun Åhlberg
Konstsömnad
75 kr
Brevskolan 1970 Inbunden Studiecirkelbok med olika övningar, broderi, lapptäckesteknik, applikationer, bårder, om väv, garn och mycke..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gunnel och Gudrun Edenholm och Åhlberg
Batik som hobby
23 kr
ICA 1968 Inbunden Teknik, komposition material övningar, rikt illustrerad Ca 80 sidor, gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anna & Ingrid Skeri-Mattsson & Osvald
I vävstolen del 1
45 kr
LT 1949 Inbunden handbok i vävning, med många exempel på mönster och illustrationer olika vävarbeten Ca 165 sidor, gott skick, under..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Marianne von Münchow
Gardiner vi syr och sätter upp
23 kr
Tidskriftsböckerna 1950 ? Inbunden Illustrerad med teckningar Ca 58 sidor, i lite mindre format, något nött omslag, tryckår saknas
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sven Holm
Allt om fläckar
23 kr
Fredborgs 1946 Häftad Många olika recept på hur man tar bort olika typer av fläckar, illustrerad av Des Asmussen Ca 95 sidor, gott sk..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Helmer Hylander
Grunderna för fläckurtagning
45 kr
Statens Hantverksinstitut 1956 Inbunden Många olika recept på hur man tar bort olika typer av fläckar och vad fläckarna innehåller ke..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sara Lawegren
Bottensömsmodeller
85 kr
AB Holmqvist efter. Malmö Häftad Boken innehåller 28 modeller 16 sidor, i stort liggande format, något hörnveck men övrigt gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kulturen 1986
75 kr
1986 Inbunden Innehåller teman kring olika tyghantverk, mattor, bonader, tapeter. Även om en skånsk snipa ( båt ) Ca 180 sidor, gott..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Levande textil
100 kr
STF 1987 Inbunden Rikt illustrerad bok om den svenska textilen, olika konstnärer och arbeten, historia mm. Ca 200 sidor, STF:s årsbok..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Preben Liebetrau
Orientaliske Taepper i farver
45 kr
Politiken Köpenhamn 1962 Inbunden Boken är illustrerad med 65 st orientaliska mattor i färg med beskrivningar och om olika länders ma..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ylva Mårtens ( red )
Sjömanskostymen
145 kr
Sjöhistoriska mus. & Raster 1999 Inbunden innehåller bla Modets matroser, den svenska sjömansuniformens historia, sjömanskläder i rev..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Paul Rodier
The Romance of French Weaving
175 kr
"Tudor NY Inbunden Med 100 illustrationer, skyddsomslag något trasigt, boken i gott skick, tryckår saknas Ca 350 sidor, på engelska,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-16 av 16
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt