Z Haeggströms Förlagsexpedition, 1896. 82 sid. +planscher. 24x15,5 cm. Vikt: 238 sid. Inbundet klotryggband. Något nött pärm med röd fläck på främre pärmen. Inlagan i fint skick. Illustrerad.
Norrbottens museum, Luleå 1979. Bunden i förlagets illustrerade pappband. 95 (1) sidor. Gott skick, namnteckning.
Rabén & Sjögren, Stockholm 1973. Bunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. 29,5 x 22,5 cm. 229 (3) sidor. Skyddsomslaget lätt nött med enstaka lagad reva.
Rudins, 1995. 298 sid. 24,5x17 cm. Vikt: 870 gram. Inbundet klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. läs mer
Skaparglädje. 1999. 66 s. Inbunden. 27x22cm. 420 gram. Mycket gott skick.
Svenska Bokförlaget / Bonniers. 1963. 227 s. Inbunden. Mycket gott skick. I serien Yrkesböcker från Svenska Bokförlaget.
Bonniers. 1984. 97 s. Inbunden. 29x22cm. 645 gram. Gott skick. Försättsblad urrivet, f ö i mycket gott skick.
Semic. uå. 96 s. Inbunden. 30x23cm. 540 gram. Mycket gott skick. Tillskrift. läs mer
Parragon. 2006. 128 s. Inbunden. 25x20cm. 600 gram. Mycket gott skick. Rikt illustrerad med färgfotografier och teckningar. Här kan du lära dig att göra fler än 50 praktiska knopar som hjälper dig att få största möjliga nytta av.. läs mer
LTs förlag. 1981. 79 s. Häftad. 30x21cm. 360 gram. Mycket gott skick.
Åhlén & Åkerlunds förlag. 1963. 64 s. Inbunden. 19x18cm. 175 gram. Gott skick. Försättsblad utrivet, f ö mycket gott skick..
Prisma. 1982. 128 s. Inbunden. 20x17cm. 370 gram. Gott skick. Försättsblad utrivet, f ö är boken i mycket gott skick.. läs mer
Lantbruksförbundets Tidskriftsaktiebolag. 1950. 169 s. Inbunden. 20x14cm. 270 gram. Gott skick.
127 sid. illustrerad, 2000. Inbunden, skyddsomslag, aningen svagt bucklad i nedre marginalen.
Wahlström & Widstrand. 1976. 92 s. Häftad. 19x16cm. 185 gram. Gott skick. Namnad.. läs mer
Skandinavisk Press. 1981. Häftad. Häftad med lösa idékort. 21x15cm. 180 gram. Gott skick. 12 modellbeskrivningar i ny design + 4 inspirerande idékort för dig som vill ha en personlig stil..
Liber. 1964. 48 s. Häftad. 21x15cm. 100 gram. Gott skick. Applikation, batik, tygtryck, målning på tyg, stenciltryck.
ICAförlaget. 1968. 48 s. Inbunden. 23x19cm. 235 gram. Gott skick. läs mer
Andra uppl.,LT 1977. Dek.origbd. Rikt ill. 177s. Välbevarat ex läs mer
IWS. 34 s. Klammerhäftad. 21x20cm. 100 gram. Gott skick.
LTs förlag. 1976. 89 s. Inbunden. 21x21cm. 385 gram. Gott skick.
LTs förlag. uå. 118 s. Inbunden. 21x21cm. 460 gram. Gott skick. Boken har varit utsatt för fukt och sidor är svagt vågiga. Ingen lukt! Stämpel och notering på försättsblad. Fungerar väl som bruksexemplar..
LT. 1977. 72 s. Häftad. 20x20cm. 212 gram. Mindre skada på pärmens framsida, några vågiga blad i övrigt i mycket gott skick. Boken handlar om olika sätt att fläta band och göra snodder. Teknikerna är enkla och redskapen få - oft.. läs mer
Klamrad, 16 s. Stämplar och tillskrift på framsidan läs mer
Prisma | Utg. 2008. Ej o.u. | Förlagsband. | 93 s. | | I nyskick. läs mer
Raster, Stockholm. | 1999 | Förlagsband, skyddsomslag | 309 s. ; rikt ill. | 91-87214-61-X | I nyskick. läs mer
Stockholm : Bonnier | 1939 | Trådhäftad. Delvis ouppskuren, men något slarvigt uppskuren i övrigt. Annars gott skick. | 91 s. | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare d.. läs mer
Stockholm: Lantbrukssällskapets tidsskriftsaktiebolag | 1938 | Originalklotband. Smärre anteckningar i slutet, annars fint skick. | 144 | | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytte.. läs mer
Västerås : ICA bokförlag | 1988 | Dekorerat pappband. Gott skick. | 120 s | | Språk: Svenska | [Lagerplats: 0] läs mer
Stockholm : Bo bra | 1983 | Illustrerat pappband. Gott skick. | 63 s | 91-970561-0-3 | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. [Lagerplats: H1]
