Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 694. i kategorin Hembygd
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9171947264
Igår 10:30
En krönika om Åsbro  av Hellström, AnneMarie
Hellström, AnneMarie
En krönika om Åsbro
220 kr
Libris, 1990 Hft. 78s. 20x13cm, 105g. Mycket gott skick, tillskrift , signerad av författaren. Baksidestext: I sin berättelse om Åsb..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9129558069
Måndag
Sällsamheter i Södermanland  av Rosen, Brita von
Rosen, Brita von
Sällsamheter i Södermanland
119 kr
Stockholm : Rabén & Sjögren i samarbete med Sv. turistfören., 1984. Hårda pärmar, trådbunden, 251s. 515g. Illustrerad. Rester av bo..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9129558808
Måndag
Sällsamheter i Västerbotten av Rosen, Bo
Rosen, Bo
Sällsamheter i Västerbotten
119 kr
1984 Raben&Sjögren. Dek. pappband, 333s. 19x16cm, ca 650g. Illustrerad. Ettikett på främre pärm, för övrigt i mycket gott skick. ISBN..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 912954503X
Måndag
SÄLLSAMHETER PÅ ÅLAND. En bok om historiska plat.. av MATZ, EDVARD & ERLING
MATZ, EDVARD & ERLING
SÄLLSAMHETER PÅ ÅLAND. En bok om historiska plat..
180 kr
Rabén & Sjögren i samarbete med Ålands turistfören., 1981 Hårda pärmar, trådbunden, 267s. 19x16cm, 530g. Illustrerad. Mycket gott sk..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9129561485
Måndag
Sällsamheter i Värmland. D. 1  av Hjorth, Margareta & Vahlquist, Gudrun
Hjorth, Margareta & Vahlquist, Gudrun
Sällsamheter i Värmland. D. 1
139 kr
Rabén & Sjögren i samarbete med Sv. turistfören., 1987 (C)1983 Hårda pärmar, trådbunden, 342s. 19x16cm, 631g. Rikt illustrerad. Mycke..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 912954923X
Måndag
Sällsamheter i Medelpad av Wikström, Olle
Wikström, Olle
Sällsamheter i Medelpad
139 kr
Rabén & Sjögren i samarbete med Sv. turistfören., 1982 Inbunden, 205s. 19x16cm, 428g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9129..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185124788
2012-01-20
Vägen till SOLTVET och den lokalhistoriska forsk.. av LINDBERG, GUNILLA (RED.)
LINDBERG, GUNILLA (RED.)
Vägen till SOLTVET och den lokalhistoriska forsk..
119 kr
1989 Riksförbundet för Hembygdsvård. Hft. 188s. 350g. Rikt illustrerad. Gott skick, något nötta pärmar, ägarstämplar från Folkhögskol..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-16
Norrköpings Historia intill 1568. Särtryck ur No.. av Ljung, Sven
Ljung, Sven
Norrköpings Historia intill 1568. Särtryck ur No..
180 kr
1965 Norrköpings stads historiekommite. Hft. 149s. 24x16cm, 361g. Illustrerad. Gott skick, tillskrift av författaren.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GUNNAR AHLBERG Hembygd i Väst och Öst. Festskrif.. av Ahlberg, Gunnar
Ahlberg, Gunnar
GUNNAR AHLBERG Hembygd i Väst och Öst. Festskrif..
220 kr
1979 Utg. i 500 numrerade ex. Detta är nr64. Nacka hembygdsförening och NordHallands hembygdsförening. Hft. 103s. 300g. Rikt fotoillu..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9138050986
JÖNKÖPING Stadens framväxt av Lindqvist, Gunnar
Lindqvist, Gunnar
JÖNKÖPING Stadens framväxt
150 kr
1979 Liberförlag. Kartonnage, 158s. 25x21,5cm, 600g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick, stämpel recensionsexemplar på titelsida..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9117431026
Skånes historia. 2 Senmedeltiden  av Andersson, Ingvar, 1899-1974
Andersson, Ingvar, 1899-1974
Skånes historia. 2 Senmedeltiden
150 kr
Norstedt, 1974 Inbunden, klotband med skyddsomslag, 476s. + 38 planschblad. ca 22x14x4,5cm, 1011g. Illustrerad. Gulnat och skadat sk..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bebyggelse och Folkliv i det gamla FROSTVIKEN av Johansson, Levi
Johansson, Levi
Bebyggelse och Folkliv i det gamla FROSTVIKEN
280 kr
1947 Landsmåls- och folkminnesarkivet i Uppsala. Ser. B:3. Lundequistska. BlåttHalvklotband med marmorerade pärmar. 360s. + utvikbar ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
EKERÖ FÖRR OCH NU Sockenhistorisk årsskrift.Del 3. av Röttorp, Henry (Utg.)
Röttorp, Henry (Utg.)
EKERÖ FÖRR OCH NU Sockenhistorisk årsskrift.Del 3.
150 kr
uå. Hft. 11-15. (1955-1959) ca 200s. 21x15cm, 380g. Rikt illustrerad. Gott skick, något nötta pärmar och rygg, några noteringar och p..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197156108
Våra kyrkor av JACOBSSON, BRITTA & JOHANSSON, EVA & JOHANSSON, ..
JACOBSSON, BRITTA & JOHANSSON, EVA & JOHANSSON, ..
Våra kyrkor
350 kr
Västervik : Klarkullen, 1990 Inbunden, klotband med skyddsomslag, 734s. Stort format: 30x22x4cm, 2611g. Rikt färgfotoillustrerad, öv..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9178104076
TIO TUSEN ÅR I BOTKYRKA. En bok för ungdomar och.. av Sundström, Erik
Sundström, Erik
TIO TUSEN ÅR I BOTKYRKA. En bok för ungdomar och..
150 kr
uå (1985) ABF Botkyrka-Salem Pappband, 127 sidor, 500g. Rikt illustrerad med teckningar av Lars Isacson. Mycket fint skick. ISBN 9178..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Näsby Slott på Lamms tid av Vingedal, S.E.
Vingedal, S.E.
Näsby Slott på Lamms tid
150 kr
1973 Täby hembygdsförening. Hft. 89s. 24x17cm, 256g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, tillskrift på titelbladet. Behandlar Näsby..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NYKVARNSBOKEN  av Nils Andersson, Birgit Buckhöj, Knut Engström m...
Nils Andersson, Birgit Buckhöj, Knut Engström m...
NYKVARNSBOKEN
129 kr
1985 Pappband, 147s. 21,5x15cm, 350g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick. Om bl.a. Bruksepoken Bångstastugan Godtemplarlogen Tågolyckan..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9178100704
EN HÖGVIKTIG ANGELÄGENHET Skolans historia i Åtv.. av Söderbäck, Olof
Söderbäck, Olof
EN HÖGVIKTIG ANGELÄGENHET Skolans historia i Åtv..
180 kr
1984 pappband, 274s. 20x21cm, 700g. Rikt illustrerad Mycket gott skick, något nötta pärmar. ISBN 9178100704.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Örebro som det var förr : en krönika i 170 bilde.. av Johansson, Sven
Johansson, Sven
Örebro som det var förr : en krönika i 170 bilde..
89 kr
1963 Sällskapet Gamla Örebro Klotryggband, 165s. 700g. Rikt fotoillusterad. FULT klotter på bakre pärm samt pärmarnas insidor och de ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9172601361
Trelleborg : från första världskriget till tio å.. av Kristofersson, Sture, 1909-1989
Kristofersson, Sture, 1909-1989
Trelleborg : från första världskriget till tio å..
280 kr
Trelleborg : Kommunen, 1977 Klotband, 385s. 30x22x4cm, 1775g. Illustrerad. Mycket gott skick, tillskrift, har ej skyddsomslag. (Frak..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRYTHYTTAN I ORD OCH BILD. Häfte 16 /  Vintern 1..
GRYTHYTTAN I ORD OCH BILD. Häfte 16 / Vintern 1..
150 kr
Utgiven av Grythyttans kommun och hembygdsförening. Klammerhäftad, 40s. 29,5x22cm, 180g. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRYTHYTTAN I ORD OCH BILD. Häfte 15 /  Sommaren ..
GRYTHYTTAN I ORD OCH BILD. Häfte 15 / Sommaren ..
150 kr
Utgiven av Grythyttans kommun och hembygdsförening. Klammerhäftad, 40s. 29,5x22cm, 175g. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRYTHYTTAN I ORD OCH BILD. Häfte 12 /  Vintern 1..
GRYTHYTTAN I ORD OCH BILD. Häfte 12 / Vintern 1..
150 kr
Utgiven av Grythyttans kommun och hembygdsförening. Klammerhäftad, 40s. 29,5x22cm, 175g. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRYTHYTTAN I ORD OCH BILD. Häfte 5 / Sommaren 19..
GRYTHYTTAN I ORD OCH BILD. Häfte 5 / Sommaren 19..
150 kr
Utgiven av Grythyttans kommun och hembygdsförening. Klammerhäftad, 40s. 29,5x22cm, 175g. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Petrus Köniksson av Johansson, Isidor
Johansson, Isidor
Petrus Köniksson
150 kr
Överhörnäs : JAB-förl., [1971] Inbunden, skyddsomslag, 240s. 21x16cm, 500g. Skyddsomslaget är tummat och har stora tejplagade revor,..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9129551382
Staden som hembygd av Sillen, Gunnar
Sillen, Gunnar
Staden som hembygd
150 kr
1981 R&S Pappband, 281 sidor, (19x16cm, 569g.) Illustrerad med teckningar. Mycket gott skick. ISBN 9129551382. BAKSIDESTEXT: Städer (..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9186436732
Folket i byn : bygderoman  av Karlsson, Ruben
Karlsson, Ruben
Folket i byn : bygderoman
180 kr
Axplock, 1998 Hft. 225s. 21x13cm, 312g. Gott skick, något nötta pärmar. ISBN 9186436732. Rubens första roman som nu kommit i ny uppla..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Västergötlands fornminnesförenings tidskrift. 19.. av Ullenius, Gunnar
Ullenius, Gunnar
Västergötlands fornminnesförenings tidskrift. 19..
250 kr
1963 Västergötlands fornminnesförening Hft. 325s. 25x17cm, 950g. Gott skick, något nött och tummat omslag. (Fraktkostnad 39kr, B-pos..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Municipal- och kommunalpolitik på Smögen 1900 - .. av Larsson, Urban
Larsson, Urban
Municipal- och kommunalpolitik på Smögen 1900 - ..
220 kr
1974. Smögens hembygdsförenings Skriftserie 1. Hft. 71s. 24x17cm, 204g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Skånska Industriminnen - Skånes Hembygdsförbund ..
Skånska Industriminnen - Skånes Hembygdsförbund ..
129 kr
1978 Limhft. 212s. 280g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Innehåll: 7 Industriellt utnyttjande av flinta i Malmötrakten. 23 Jord-..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 912954503X
SÄLLSAMHETER PÅ ÅLAND. En bok om historiska plat.. av MATZ, EDVARD & ERLING
MATZ, EDVARD & ERLING
SÄLLSAMHETER PÅ ÅLAND. En bok om historiska plat..
180 kr
Rabén & Sjögren i samarbete med Ålands turistfören., 1981 Hårda pärmar, trådbunden, 267s. 19x16cm, 530g. Illustrerad. Mycket gott sk..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 694
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt