Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 502. i kategorin Hemslöjd
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
2012-01-30
VÄVNING av Broden, Märta & Wiklund, Signhild
Broden, Märta & Wiklund, Signhild
VÄVNING
129 kr
1970 LT. Inbunden, 256s. 21x14cm, 461g. Illustrerad, delvis i färg. Gott skick, ngt. skadad rygg.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153404440
2012-01-20
TENN som Hobby av Andersen, Leif
Andersen, Leif
TENN som Hobby
139 kr
1978 ICA. Pappband 93 sid. 20x15cm, 270g. Gott skick. Rikt illustrerad. ISBN 9153404440. En bok för den som vill lära sig metallslöjd..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HANDDUKAR och DUKTYG : Gamla och nya mönster för.. av Ingers, Gertrud 1904-1991
Ingers, Gertrud 1904-1991
HANDDUKAR och DUKTYG : Gamla och nya mönster för..
119 kr
1966 4:e omarbetade upplagan. ICA-förlaget. Pappband, 181s. 400g. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Ca 1cm pappersförlust överst ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153411838
Trasmattsboken av Hallgren, Ann-Kristin
Hallgren, Ann-Kristin
Trasmattsboken
250 kr
1999 ICA Inbunden, 152. 24x17cm, 502g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9153411838. Trasmattsboken innehåller vävnot..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
En liten bok om Hedesunda-vävarna
En liten bok om Hedesunda-vävarna
119 kr
1990 Stiftelsen Hedesunda-vävarna. Pappband, 24s. 21x21cm, 220g. Fotoillustrerad, vackra vävar i färg. DÅLIGT SKICK, p.g.a. att en de..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153404343
Applikation - Lappteknik QUILTING. Grunderna i v.. av Svennås, Elsie
Svennås, Elsie
Applikation - Lappteknik QUILTING. Grunderna i v..
180 kr
1978 ICA bokförlag. Hft. 144s. 20x15cm, 275g. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Gott skick, namnteckning på titelbladet, något nöt..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153404343
Applikation - Lappteknik QUILTING. Grunderna i v.. av Svennås, Elsie
Svennås, Elsie
Applikation - Lappteknik QUILTING. Grunderna i v..
180 kr
1981 ICA bokförlag. Hft. 144s. 250g. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Gott skick. ISBN: 9153404343.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ur Skånska Syskrin. Handarbeten från Malmöhus lä.. av Ingers, Gertrud m fl
Ingers, Gertrud m fl
Ur Skånska Syskrin. Handarbeten från Malmöhus lä..
119 kr
1968 ICA-förlaget. Inb. 88s. 22x16cm, 280g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ur Skånska Syskrin. Handarbeten från Malmöhus lä.. av Ingers, Gertrud m fl
Ingers, Gertrud m fl
Ur Skånska Syskrin. Handarbeten från Malmöhus lä..
119 kr
1965 ICA-förlaget. Inb. 88s. 22x16cm, 285g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Småvävar av Lundbäck,Maja. & Rinde-Ramsbäck,Märta
Lundbäck,Maja. & Rinde-Ramsbäck,Märta
Småvävar
119 kr
uå (1957) Inbunden, 104s. 300g. Rikt illustrerad, delvis i färg. Gott skick, Något nötta pärmar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136011398
Lands vävbok av Boalt, Eivor
Boalt, Eivor
Lands vävbok
119 kr
1978 Land. Trdhft. 104s. 20x20cm, 235g. Rikt färgfotoillustrerad. Gott skick, prislapp på något tummad bakre pärm. ISBN 9136011398
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
100 landskapsvantar av Wiman-Ringquist, Gia
Wiman-Ringquist, Gia
100 landskapsvantar
500 kr
ICA bokförl., cop. 1981 Hft. 51s. 27,5x19cm, 150g. Rikt färgillustrerad. Gott skick, mittveck. Unik samling av Sveriges finaste vanta..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136011398
Lands vävbok av Boalt, Eivor
Boalt, Eivor
Lands vävbok
119 kr
1978 Land. Trdhft. 104s. 20x20cm, 235g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick, tillskrift. ISBN: 9136011398
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153402960
Trasmattor - 44 modeller i färg. av NORDIN, EVA-LISA m.fl.
NORDIN, EVA-LISA m.fl.
Trasmattor - 44 modeller i färg.
129 kr
1974 ICA förlaget. Pappband, 79s. 20x15cm, 245g. Rikt illustrerad med färgfotografier. Gott skick, tillskrift, anteckning sista blank..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 8777218957
Eventyrlige SMYKKER av Jensen, Anni
Jensen, Anni
Eventyrlige SMYKKER
150 kr
(C)1997 Klematis AAlborg. Pappband, 72s. 22,5x24,5cm, 600g. Rikt illustrerad med färgfotografier. Mycket gott skick. Dansk text. En b..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153404858
STORA JULBOKEN Helgtraditioner - Mat och bak - P.. av Vahlberg, Anna
Vahlberg, Anna
STORA JULBOKEN Helgtraditioner - Mat och bak - P..
119 kr
1983 ICA-förlaget. Pappband, 224s. 27x20cm, 700g. Mycket gott skick. ISBN 9153404858.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9174723057
Sticka mera. 1, Garnguide, NORSKA TRÖJOR  av Snidare, Uuve m.fl
Snidare, Uuve m.fl
Sticka mera. 1, Garnguide, NORSKA TRÖJOR
280 kr
Skandinavisk press, 1986. Hårda pärmar, trådbunden, 24,5x17,5cm, ca 300g. Färgillustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9174723057.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Step-by-step CERAMICS. A Complete Introduction t.. av Hofsted, Jolyon
Hofsted, Jolyon
Step-by-step CERAMICS. A Complete Introduction t..
220 kr
(C)1976 Golden Press. Hft. 95s. Stort format: 30x21cm, 390g. Gott skick, svagt nötta och något tummade pärmar. Rikt fotoillustrerad, ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9150212117
Naturmaterial av Joner, Tone Bergli
Joner, Tone Bergli
Naturmaterial
150 kr
Bergh, 1996 Hårda pärmar, trådbunden, 64s. 26x22cm, 412g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9150212117. Baksidestext..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9127029417
Spån, svep och lagg. Tre tekniker i trä. av LJUNGBERG, GERT & A:SON-LJUNGBERG, INGER
LJUNGBERG, GERT & A:SON-LJUNGBERG, INGER
Spån, svep och lagg. Tre tekniker i trä.
119 kr
1991 Natur&Kultur Pappband, 110s. 22,5x18cm, 350g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136013501
Forma och Svarva i Svenska träslag av LJUNGBERG, GERT & A:SON-LJUNGBERG, INGER
LJUNGBERG, GERT & A:SON-LJUNGBERG, INGER
Forma och Svarva i Svenska träslag
119 kr
1979 LT Pappband, 87s. 22,5x18cm, 350g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick. ISBN 9136013501.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 1853681199
The complete book of APPLIQUE and PATCHWORK av Turpin-Delport, Lesley
Turpin-Delport, Lesley
The complete book of APPLIQUE and PATCHWORK
180 kr
New Holland 1989. Hft. 191s. 29x22cm, 700g. Rikt illustrerad. Gott skick, ngt nötta pärmar. Engelsk text. Om Applikationer och lappar..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Swedish Embroidery. Anchor embroidery book no. 2.. av Fisher, Eivor
Fisher, Eivor
Swedish Embroidery. Anchor embroidery book no. 2..
400 kr
1953 Clark & Co. Linneband, 92s. 30,5x21,5cm, 800g. Rikt illustrerad, delvis i färg. Mycket gott skick. 5 stora utvikbara mönsterark ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197251658
Lilli Zickermans bästa : hemslöjdstankar från kä.. av Zickerman, Lilli, 1858-1949 & Stavenow-Hidemark,..
Zickerman, Lilli, 1858-1949 & Stavenow-Hidemark,..
Lilli Zickermans bästa : hemslöjdstankar från kä..
250 kr
Hemslöjden, 1999 Hft. 175s. 23x15cm, 405g. Illustrerad. Gott skick, tillskrift några blyertsunderstrykningar. ISBN 9197251658. Lilli..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136011479
Järvsösöm av Eldvik, Berit & Åsbrink, Brita
Eldvik, Berit & Åsbrink, Brita
Järvsösöm
180 kr
LT, 1979 Hft. 129s. 20x20cm, 370g. Illustrerad. Mycket gott skick, namnteckning. ISBN 9136011479. Baksidestext: Järvsösöm kallas en ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Mönsterbok i näversöm från Hälsingland.  av Fischer, Tyra
Fischer, Tyra
Mönsterbok i näversöm från Hälsingland.
129 kr
Delsbo : förf. ; 1969 Hft. 81s. 21x29cm, 530g. Illustrerad. Gott skick, namnteckning.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153403889
Stora Vävboken av Lundell, Laila
Lundell, Laila
Stora Vävboken
150 kr
1979. ICA-förlaget. Pappband, 357s. 23,5x21,5x3cm, 1,2kg. Rikt illustrerad. Gott skick. (Fraktkostnad 39kr, B-post inrikes, idag 2011..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153411838
Trasmattsboken av Hallgren, Ann-Kristin
Hallgren, Ann-Kristin
Trasmattsboken
250 kr
1991 ICA Inbunden, 152. 24x17cm, 495g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick, namnteckning. ISBN 9153411838. Trasmattsboken inn..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Mönsterbok i näversöm från Hälsingland.  av Fischer, Tyra
Fischer, Tyra
Mönsterbok i näversöm från Hälsingland.
129 kr
LT ; 1970 Hårda pärmar, trådbunden, 87s. ca 22x18cm, 350g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153403525
Ideer för Träsvarvning av Thorlin, Anders
Thorlin, Anders
Ideer för Träsvarvning
129 kr
1975. ICA-förlaget. Pappband, 96s, 265g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick, tillskrift av författaren på försättsbladet. ISBN 9..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ur Skånska Syskrin. Handarbeten från Malmöhus lä.. av Ingers Gertrud m fl
Ingers Gertrud m fl
Ur Skånska Syskrin. Handarbeten från Malmöhus lä..
119 kr
1963 ICA-förlaget. Inb. 88s. 300g. Rikt färgfotoillustrerad. Gott skick, namnteckning, något tummade pärmar, inplastade pärmar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 502
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt