Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Bravur Bok
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-29 av 29. i kategorin Hemslöjd
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Tisdag
Hemslöjdens arbeten. Andra delen Broderiteknik, .. av LUNDBÄCK, MAJA / INGERS, GERTRUD / LJUNGKVIST, EVA
LUNDBÄCK, MAJA / INGERS, GERTRUD / LJUNGKVIST, EVA
Hemslöjdens arbeten. Andra delen Broderiteknik, ..
23 kr
Tryckår 1956, tredje upplagan, inbunden, gott skick, fläckad insida av tejp, gott om bilder, LTs Förlag, 157 sidor, 500 gram. Postp..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185378534
Textil Tradition speglat i Dalarnas museums saml.. av DANDANELL, BIRGITTA
DANDANELL, BIRGITTA
Textil Tradition speglat i Dalarnas museums saml..
100 kr
Tryckår 1982, inbunden, biblioteksbok i fint skick, bilder, 133 sidor, 455 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MormorsBroderier. Vitt på vitt, Allmogesöm, Kors.. av WINELL-GARVÉN, IRÉNE mfl. (red)
WINELL-GARVÉN, IRÉNE mfl. (red)
MormorsBroderier. Vitt på vitt, Allmogesöm, Kors..
40 kr
Tryckt 1982, inbunden, nära nyskick, 275x200 mm, ICA hansarbetsböcker, bilder, beskrivningar, mönsterark, register, 63 sidor,
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Vävning, Första boken. av BRODÉN, MÄRTA
BRODÉN, MÄRTA
Vävning, Första boken.
19 kr
Tryckt 1984, inbunden, nära nyskick, ägarnamn, LTs förlag, bilder, sakregister, 190 sidor, dekoreratförlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HENSCHEN, INGEGERD / HÖRLÉN, MATTIS / LILLIECRON..
Den svenska hemslöjden. Handcraft in Sweden.
40 kr
Tryckt 1951, häftad, i gott skick, LTs förlag, bilder, karta, 148 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KJEDERQVIST, ANNA / LUNDBERG, BERTHA
Tuppens sybok. Allt om all slags sömnad.
40 kr
Tryckår ej angett, klotryggband, i fint skick, Norrköpings Bo290 x 205 mm, mullsväfveri AB, rikt ill, 117 sidor. (sänkt pris)
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ERSGÅRD, MAJA
Korsstygn.
23 kr
Tryckår ej angivet, klammerhäftad, i gott skick, Firma E. Holmqvist, 16 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Redaktion LUNDBÄCK, MAJA / MALMBERG, KRISTINA /..
Idéväv. Modeller för småvävstolar. Svensk Hemsl..
50 kr
Tryckt 1969, inbunden, i mycket gott skick, LTs förlag, bilder, 123 sidor, dekorerat förlagsband. (sänkt pris)
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SJÖDIN, KERSTIN
Textila idéer. En idébok för hem, skolor och ku..
40 kr
Tryckt 1970, inbunden, i gott skick, sista bldet vikt, ICA förlaget, bilder, 88 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GUSTAVSSON, RAGNAR / OLSON, OLLE
Svarva i trä.
23 kr
Tryckt 1968, inbunden, klotryggband, i mycket gott skick, ICA förlaget, bilder, 11 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SVENSSON, LEENA
Måla korgar, halsband, ägg.
40 kr
Tryckt 1998, inbunden, i mycket gott skick, ICA Bokförlag, bilder, 63 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LAWERGREN, SARA
Bottensömsmodeller.
23 kr
Tryckår okänt, klammerhäftad, i gott skick, Holmqvists Eftr. bilder, 16 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MORHAGEN-KJELL, BITTE
Konstsöm med fria sömsätt.
40 kr
Tryckt 1965, inbunden, i mycket gott skick, LTs förlag, bilder, mönsterbilaga, 64 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LILLIECRONA, GULL (red)
Hemslöjd 1962. Liljevalchs konsthall 24 aug - 7 ..
23 kr
Tryckt 1962, häftad, i gott skick,, namnstämpel, borttagen etikett, Svenska Hemslöjdföreningarnas Riksförbund, bilder, 36 sidor + rek..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WILLNY, H. / LUBLIN, JARL (red)
Varulexikon. Beklädnadsvaror och Hemtextilier.
60 kr
Tryckt 1945, inbunden, i gott skick, namnstämpel, Kooperativa förbundets bokförlag, bilder, sakregister, 428 sidor, klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
INGERS, GERTRUD
Handdukar och duktyg. Del 1.
40 kr
Tryckt 1956, inbunden, klotryggband, i gott skick, ICA-Förlaget, bilder, 149 sidor, dekorterat pappband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WIMBER, JOHN
Javanesisk batik.
40 kr
Tryckt 1970, häftad, i gott skick, namnstämpel, Brevskolan, bilder, 42 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
THORNBURN, BERIT (red)
Idéer ur fem slöjdskåp. Inspiration i ord och b..
40 kr
Tryckt 1995, klammerhäftad, i gott skick, Hemslöjskonsulenterna, bilder, 48 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HUSQVARNA
Hur man stoppar och lagar med Husqvarna symaskin.
40 kr
Tryckt 1944, klammerhäftad, i gott skick, Husqvarna, bilder, 16 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ISENIUS, ARNE
Form och yta i slöjden.
40 kr
Tryckt 1964, inbunden, i gott skick, Svenska Bokförlaget, bilder, 82 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HOFSTEN, BIRGITTA EK-V. (red)
Sy något vackert. Nr 6.
19 kr
Tryckt 1956, klammerhäftad, i gott skick, Vi husmödrar, bilder, 31 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MARKSTRÖM, IRIS
Nyttospetsar. Dukspetsar / Mellanspetsar / Baby..
50 kr
Tryckt 1956, klammerhäftad, i gott skick, A.B. Holmqvists Eftr. Malmö, bilder, virkbeskrivning, 54 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SKJÖLDEBRAND INGERLISE
Torka blommor & måla korgar.
19 kr
Tryckt 1992, inbunden, i mycket gott skick, Bokförlaget Semic, 260 x 195 mm, bilder, 48 sidor, laminerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NESSLE, LENA
Spånslöjd. Korgar, mobiler, fösterprydnader, la..
40 kr
Tryckt 1972, häftad, i bra skick, ICA förlaaget, rikt ill, 63 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ANDERSSON, ULRIKA / MILLQVIST, KATARINA
Stickat - mycket stickat och lite virkat för dam..
40 kr
Tryckt 1984, inbunden, i bra skick, ICA förlaget, större format, bilder, 64 sidor, laminerat band.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SKÖLD, ELIN / JONSSON, JULIA
Mönster i näversöm från hemslöjdföreningarna i S..
50 kr
Tryckt 1971, häftad, i bra skick, LTs förlag, större format, mönster, bilder, 80 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HALD, ARTHUR (redaktör)
Stora Hjälpredan. Boken om bostad och bohag.
40 kr
Tryckt 1952, inbunden, i fint skick, Wezäta Förlag, rikt ill, 656 sidor, förlagets blå band.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LUNDGREN, ANNA-GRETA
Måla på korgar och trä. Studiebok.
48 kr
Tryckt 1985, inbunden, i fint skick, LTs förlag, bilder, 114 sidor, medbundet omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WEAVING, FLEMISH
Flamskvävnad.
48 kr
Tryckt 1965, inbunden, i bra skick, ICA förlaget, bilder, 68 sidor, medbundet omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-29 av 29
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt