Begagnad bok
Lördag
Medeltiden.Signums svenska kulturhistoria.
135 kr
Rikt ill. 542 sid. 2004. Förlagsband i fint skick. Omslaget med liten lagning och ngt fläckat.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fredag
Röster från svensk medeltid. Latinska texter i o..
95 kr
360 sid. illustr. 1991. Fint förlagsband, skyddsomslaget med mindre nagg.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-02-02
Kvinnor, barn & fester i medeltida mirakelberätt..
60 kr
198 s. 1994. Klotbd, nära nysk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Om svensk jordäganderätt.
85 kr
217 sid. 1897. Fint klotband - historik alltifrån de gamla landskapslagarnas tid.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Människor och makter i vikingarnas värld.
85 kr
222 sid. ill. 1998. Förlagsband, omslag, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vikingar i vetenskapens värld. Fakta och forskni..
90 kr
112 sid. Rikt ill. 1998. Förlagsband, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Eldsjälen från Mallorca och andra medeltida skri..
50 kr
264 sid. 1998. ill. Förlagsband, omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Armies and Warfare in the Middle Ages. The Engli..
100 kr
394 s. ill. 1996. Klotbd. Omsl., nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Boken om Evast och Blaquerna.
60 kr
443 s. 2002. Inbunden. Omslag. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Försök till lärobok i medeltidens historia för L..
85 kr
6:e uppl. Sthlm 1850. 219 sid. Fint ex. i samtida halvfrbd. Ngt stukad på hörn
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sjukbesök och dödsberedelse. Sockenbudet i svens..
125 kr
305 sid. 2008, Nyskick. -Bibliotheca Theologiae Practicae 84 -
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Die Wikinger-Saga.
150 kr
455 sid. illustr. 1971. Klotband. Omsl. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Äldre Västgötalagen. Översatt och förklarad.
175 kr
117 sid. 1924. Medföljer i klotfick särskilt gjor bak: Beckman, N. Ur vår äldsta bok. Valda historiska texter med anmärkningar. 100 s..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Folket som försvann. Etruskernas liv och land.
125 kr
188 s. Rikt ill. 1956. Orig.klotband. Något dammigt, dock fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Pompeji bakom ruinerna.
125 kr
190 sid. illustr. 2004. Fint förlagsband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En Stockholmskrönika ur C.C.Gjörwells brev. 1757..
115 kr
260 s. 1920. Halvklotband. Bra skick
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Culloden - de skotska klanernas stora nederlag.
125 kr
380 sid. 1991. Förlagsband. Omsl. Små nagg i omsl. annars fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den ljusa medeltiden. Studier tillägnade Aron An..
190 kr
359 sid. illustr. 1984. Förlagsband. Ngt gulnad rygg.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Medeltida kyrkmålningar i gamla Skara stift.
200 kr
232 sid. illustr. 1993. Färgplanscher. Fint förlagsband. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det bysantinska riket.
200 kr
430 sid. Svensk övers. 2009. Förlagsband. Omslag. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Myten om goterna. Från antiken till romantiken.
125 kr
204 sid. 2002. Förlagshelklotband. Fint skick, nära nyskick, dock liten riss i skyddsomslaget.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vinland det goda. Nordbornas färder till Amerika..
125 kr
183 sid. ill. 1999. Fint klotband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Götarnas riken. Upptäcktsfärder till Sveriges en..
125 kr
210 s. ill. 2002. Förlagsband. Omslag. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Minnet av vikingatiden. De isländska kungasagorn..
125 kr
213 sid. 2005. Förlagsband. Omsla. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Korstågen. Ett möte mellan två kulturer.
50 kr
1966. 85 s. ill. Pocket, Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Der Wehrbau Europas im Mittelalter. I-III. (Stan..
215 kr
3 band. Klotband. Omslag. Rikt illustr. 748 sid´i 3 mkt fina band. -borgar, fästningar, medeltid
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Dalslands Diplomatarium.
200 kr
478 s. 1996. Elegant helskinnband. Nr 12 av bibliofilupplagan 50 numrerade ex.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Studium Upsalense. Specimen of the oldest Lectur..
145 kr
1977. 379 sid. Ouppsk.ex.-Acta Universitatis Upsaliensis -
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kanikerna i Helga Trefaldighet.
50 kr
17 s. 1937. Fint skick. Upplaga: 250 ex.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Korstågen.
55 kr
Pocket. 88 s. 1966. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fighting Techniques of the Medieval World AD 500..
215 kr
253 sid. Rikt illustr. 2005. 4:o-format. Förlagsband. Omslag. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)