Just nu 1 434 497 annonser
Säljare: Antikvariat Carl Hellmor
Kategorier
Sökresultat: 1-30 av 50 i kategorin Historia, medeltid
Sök i resultatet:Sortering:
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-02-11

Hagerman, Maja.,

Spåren av kungens män. Om när Sverige bl..

60 kr
435 sid. illustr. 1997. Fint klotband. Namnteckning. Omslag.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Rydfors, Aron.,

Svenska medeltidens Rim-krönikor. Fritt ..

190 kr
1925. 294 + 238 sid. 2 vackra pergamentryggsband.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Read, Piers Paul.,

Tempelriddarna och korstågen till det he..

115 kr
389 s. ill. 2004. Fint klotband. Omslag. Namnteckning.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Harrison, Dick.,

Krigarnas och helgonens tid. Västeuropa ..

115 kr
592 sid. illustr. 1999. Fint klotband. Omslag. Nära nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Orrling, C., (red.) mfl.

Medeltidens ABC.

115 kr
2001. 490 sid. illustr. Förlagsband. Nära nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Piltz, Anders.,

Studium Upsalense. Specimen of the oldes..

145 kr
1977. 379 sid. Ouppsk.ex.-Acta Universitatis Upsaliensis -

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Hemmer, Ragnar.,

Studier rörande straffutmätningen i mede..

145 kr
Akademisk avhandl. Helsingfors, 1928. 380 sid. Omslaget aningen nött, annars utmärkt skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Åmark, M.,

Kanikerna i Helga Trefaldighet.

50 kr
17 s. 1937. Fint skick. Upplaga: 250 ex.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Ferm, Olle.,

Abboten, bonden och hölasset. Skratt och..

115 kr
305 s. 2002. Fint förlagsband. Omslag. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Harrison, Dick

Gud vill det ! Nordiska korsfarare unde..

165 kr
569 sid. 2005. Förlagsband. Omslag. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Hannestad, Knut.,

Korstågen.

55 kr
Pocket. 88 s. 1966. Fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Oxenstierna, Eric.,

Så levde vikingarna.

145 kr
255 sid. Rikt illustr. 1959. Klotryggsband. Bra skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Michaud, J-Fr.,

Korstågen.

90 kr
475 sid.Faks.utgåva. 1973. Illustr.av Gustave Doré. Fint klotband. Omslaget aningen slitet.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Wiktorsson, Per-Axel - Odelman, Eva.,

Dalslands Diplomatarium.

400 kr
480 sid. 1996. Elegant helskinnband i nyskick. 4:o-format. -bibliofilupplagan nr. 12 av 50 numrerade ex. -

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Creighton, Oliver - Higham, Robert.,

Medieval Town Walls - An Archaelogy and ..

215 kr
320 sid. 2005. Rikt illustr. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Bennett, Bradbury, DeVries, Dickie, Jest..

Fighting Techniques of the Medieval Worl..

215 kr
253 sid. Rikt illustr. 2005. 4:o-format. Förlagsband. Omslag. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Hagerman, Maja - Gabrielsson, Claes.,

Tusenårsresan.

90 kr
238 sid. illustr. 1999. Fint klotband. Omslag. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

De Vries, K.,

Medieval Military Technology.

125 kr
338 s. ill. 2003. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Svenska Medeltidspostillor.

55 kr
4:e delen. 1905. Orig.osl. Fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Hallam, Elizabeth., (ed.)

Chronicles of the Crusades - Eyewitness ..

180 kr
400 sid. 1989. Rikt illustr. Klotband. Omslag. Bra skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Kaiser Maximilian I.

The Adventures of the Knight Theuerdank ..

400 kr
Flespråkig. Med särskild textdel. 2003. Ca. 400 sid. Folio. Klotband + häftad vol. Nyskick. - ståtligt band och en mycket högklassig ..

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Moss, mfl.,

The Birth of the Middle Ages 395-814. + ..

775 kr
5 fina klotband. Folio Societys utgåva. Ca. 1660 sid. Vackert illustr. 1999. 5 klotband. Kassett.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Breitholtz, Lennart.,

Vid medeltidens gryning - Rom under barb..

85 kr
354 sid. 1984.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Cesarini, L.,

I den heliga Birgittas fotspår.

115 kr
254 sid. Rikt illustr. 2002. Förlagsklotband. Omslag. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Holmqvist, W., - Granath, K-E.,

Vikingar på Helgö och Birka.

85 kr
140 sid. illustr. 1980. Förlagsband. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Carlsson,

Pliktpallen i belysning av medeltida ska..

40 kr
12 sid. 1957. Särtryck. \"Kyrkohistorisk årsskrift\". -dedikation till prof. John Granlund -

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Bennet, mfl.,

Fighting Technik of the Medieval World A..

175 kr
256 sid. illustr. 2005. Perfekt klotband. Omslag.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Creighton, mfl.,

Medieval Town Walls. An Archaelogy and S..

290 kr
312 sid. illustr. 2005. Perfekt ex. Paperback.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Platt,

The Parish Churches of Medieval England.

160 kr
185 sid. illustr. 1981. Fint klotband. Omslag.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Du Cange,

Glossarium Mediae et Infimae Latinitatis..

4800 kr
Ca. 6500 sid. i 7 stora halvfranska band. Obetydl. nötta hörn, stadiga i bindning. Fina inlagor. - standardverk i medeltidslatin.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Steinsland, mfl.,

Människor och makter i vikingarnas värld.

125 kr
223 sid. 4:o. Svensk övers. 1998. Fint klotbd.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Sökresultat: 1-30 av 50 i kategorin Historia, medeltid
  • 1
  • 2