Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Kim
Tipsa dina vänner:
Böcker
Ämnen
Sökresultat: 1-30 av 4523.
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9185624233
Idag 17:43
Gårafolk av Svensson, Bertil
Svensson, Bertil
Gårafolk
79 kr
Biarner & Biarner AB, Byahornet Scania. 1:a uppl. 1984. 143 s. Inbunden. Ägarnamnteckning på insidan av främre pärmen. Gott skick. De..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185624608
Igår 22:35
Marianne av Andréasson, Barbro
Andréasson, Barbro
Marianne
150 kr
Bokförlaget Scania. 1:a uppl. 1995. 189 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Mycket gott skick. Mariannes mor och far omkomm..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 918502306X
Igår 22:20
Kräftor! Allt om kräftor - och lite dill . . . av Hansson, Kjell Åke (red) /
Hansson, Kjell Åke (red) /
Kräftor! Allt om kräftor - och lite dill . . .
115 kr
Hansson & Lundvall Förlag. 1:a uppl. 2003. 159 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Nära nyskick. Kräftor! är boken för dig ..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187584115
Igår 22:11
Gustaf Fröding / Ur en tidningsmans anteckningar.. av Fröding, Gustaf
Fröding, Gustaf
Gustaf Fröding / Ur en tidningsmans anteckningar..
90 kr
Gustaf Fröding-sällskapet XXII. 1990. 134 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Anteckningar och andra kåseri..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789119221926
Igår 21:54
Sommartankar av Havel, Václav
Havel, Václav
Sommartankar
110 kr
Norstedts. 1992. 148 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Översättning från tjeckiskan av Tomas Öhrn. I vid ..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9122019421
Igår 18:03
A Landscape of Left-Overs / Changing Conception .. av Hornborg, Anne-Christine
Hornborg, Anne-Christine
A Landscape of Left-Overs / Changing Conception ..
230 kr
Lund Studies in History of Religions, Volyme 14. 2001. 334 s. Häftad. Gott skick. Bok på engelska: This dissertation seeks to explore..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187406004
Igår 17:06
Drinkar / Från förr och nu av Kronstam, Bengt-Göran
Kronstam, Bengt-Göran
Drinkar / Från förr och nu
78 kr
Systembolaget. 1:a uppl. 1988. 82 s. Inbunden. Förlagets pappband. Mycket gott skick. Varje årtiondes (t ex 1950-1960) typiska drinka..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789113007557
Igår 16:59
Livläkarens besök av Enquist, Per Olof
Enquist, Per Olof
Livläkarens besök
112 kr
Norstedts. 1:a uppl. 1999. 391 s. Inbunden. Omslaget lagat. "Den 5 april 1768 anställdes Johann Friedrich Struensee som den danske ko..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Igår 16:45
Slottet och ön / Vandringar kring Drottningholm .. av Nihlén, John / Kumlíen, Bertil
Nihlén, John / Kumlíen, Bertil
Slottet och ön / Vandringar kring Drottningholm ..
204 kr
Norstedts. 1:a uppl. 1970. 191 s. Inbunden. Klotrygg. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Illustrerad med teckningar ..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Igår 16:32
Allt var rött / Minne och redovisning / Andra de.. av Nerman, Ture
Nerman, Ture
Allt var rött / Minne och redovisning / Andra de..
125 kr
Kooperativa Förbundets Bokförlag. 1:a uppl. 1950. 365 s. Häftad. Bruksspår på rygg, riss på pärmen mm. Gott skick. Bokens framsida me..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tisdag
Aniara av Martinson, Harry
Martinson, Harry
Aniara
117 kr
Albert Bonniers Förlag. 1:a uppl. 1956. 108 s. Inbunden. Både omslag och band har en avlång (c:a 3 cm) tryckskada på bokens baksida. ..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tisdag
Cocktails och drinkar av Christensen, Viggo / Tommelstad, Odd
Christensen, Viggo / Tommelstad, Odd
Cocktails och drinkar
68 kr
Wahlström & Widstrand. 1971. 96 s. Häftad. Bruksspår; en del mindre fläckar. Gott skick. Viggo Christensen, bartender på Palace i Köp..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9124255777
Tisdag
Kajsa af Petersens - Massor att göra / En idébok.. av af Petersens, Kajsa
af Petersens, Kajsa
Kajsa af Petersens - Massor att göra / En idébok..
59 kr
Esselte Studium. 1978. 186 s. Häftad. Gott skick. Pyssel och idébok. "En viktig del i barns utveckling består i att med händerna uttr..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146166599
Tisdag
2 böcker / 1. Den nionde insikten / 2. Din perso.. av Redfield, James / Adrienne, Carol
Redfield, James / Adrienne, Carol
2 böcker / 1. Den nionde insikten / 2. Din perso..
147 kr
Wahlström & Widstrand. 1995 &1996. 245 + 254 s. Inbunden utan skyddsomslag och storpocket. Båda böckerna med inskrivet namn på främre..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Söndag
Till Dig / Karin Boye av Boye, Karin
Boye, Karin
Till Dig / Karin Boye
115 kr
Albert Bonniers Förlag / Svalans Lyrikklubb. 1967. 104 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick. Dikter i urval av Sv..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789171956880
Söndag
Sanningar och gömställen - en själavårdsbok om a.. av Persson, Larsåke W
Persson, Larsåke W
Sanningar och gömställen - en själavårdsbok om a..
111 kr
Libris. 2004. 292 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Mycket gott skick. Om man aldrig har mött någon som sett så börjar ma..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Söndag
Stephen Spenders självbiografi av Spender, Stephen
Spender, Stephen
Stephen Spenders självbiografi
111 kr
Gebers. 1957. 327 s. Inbunden. Gott skick. Översatt av Erik Lindegren. ?Spender var en av de lyriker som på trettiotalet skapade den ..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789100108311
Söndag
Ikonen eller historien om den otvivelaktiga turb.. av Göth, Lennart
Göth, Lennart
Ikonen eller historien om den otvivelaktiga turb..
90 kr
Albert Bonniers Förlag. 2006. 383 s. Inbunden. Blad ett, i boken, saknas. Bruksspår; stukat hörn. Gott skick. Skyddsomslag finns i go..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789100108311
Söndag
Ikonen eller historien om den otvivelaktiga turb.. av Göth, Lennart
Göth, Lennart
Ikonen eller historien om den otvivelaktiga turb..
90 kr
Albert Bonniers Förlag. 2006. 383 s. Inbunden. Blad ett och två, i boken, saknas. För övrigt mycket gott skick. Skyddsomslag finns i ..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789100108311
Söndag
Ikonen eller historien om den otvivelaktiga turb.. av Göth, Lennart
Göth, Lennart
Ikonen eller historien om den otvivelaktiga turb..
111 kr
Albert Bonniers Förlag. 2006. 383 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Romanen tar sin början på en vernissa..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789176089378
Söndag
Elizabeth Costello av Coetzee, J M
Coetzee, J M
Elizabeth Costello
180 kr
Brombergs. 1:a svenska uppl. 2003. 196 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. De 50 första sidorna av Elizabet..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789134519374
Söndag
Kärlekens innersta rum av Ranelid, Björn
Ranelid, Björn
Kärlekens innersta rum
95 kr
Bonnier Alba. 1997. 270 s. Inbunden. Mycket gott skick. En människa kan plåga och skada en annan på många sätt. Det finns inga gränse..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789100579159
Söndag
Mitt namn skall vara Stig Dagerman av Ranelid, Björn
Ranelid, Björn
Mitt namn skall vara Stig Dagerman
95 kr
Albert Bonniers Förlag. Ny utgåva uppl. 2002. 324 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Nära nyskick. Med djup inlevelse berä..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 917458085X
Söndag
Påfågelns längtan av Ranelid, Björn
Ranelid, Björn
Påfågelns längtan
135 kr
Alba. 1:a uppl. 1989. 336 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Påfågeln vilar i en gammal ekklyka ..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789100107918
Söndag
Lustmördarna av Ranelid, Björn
Ranelid, Björn
Lustmördarna
130 kr
Albert Bonniers Förlag. 1:a uppl. 2005. 288 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Döden skjuter livet framför..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789163179211
Söndag
Solidar - en 100-årig historia / Med dedikation .. av Svensson, Bertil
Svensson, Bertil
Solidar - en 100-årig historia / Med dedikation ..
165 kr
Konsumentföreningen Solidar. 1:a uppl. 207. 128 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick. I Solidar - en 100-årig his..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9117522927
Söndag
Terroristerna / Roman om ett brott av Sjöwall, Maj / Wahlöö, Per
Sjöwall, Maj / Wahlöö, Per
Terroristerna / Roman om ett brott
77 kr
P A Norstedt & Söners förlag / MånadensBok. 1975. 420 s. Inbunden. Klotband. Omslaget är trasigt, främst upptill på ryggen. Boken med..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789185705405
Söndag
Frank Andersson / Sanningen om lögnerna av Andersson, Frank / Langer, Joakim
Andersson, Frank / Langer, Joakim
Frank Andersson / Sanningen om lögnerna
134 kr
Sivart Förlag. 1:a uppl. 2010. 172 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Fan Andersson, om du ska skriva..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9144006667
Söndag
Strategi - en introduktion av Roos, Göran / von Krogh, Georg / Roos, Johan
Roos, Göran / von Krogh, Georg / Roos, Johan
Strategi - en introduktion
115 kr
Studentlitteratur. 1:a svenska uppl. 1998. 293 s. Häftad. Gott skick. Strategi - en introduktion är ett grundläggande läromedel i för..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 917844067X
Söndag
Runes in Sweden av Jansson, Sven B F
Jansson, Sven B F
Runes in Sweden
133 kr
Gidlunds Förlag. 1987. 187 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick. Bok på engeska (översättning från svenska): In a..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9781886230712
Söndag
Divorce Doesn't Have to Be That Way / A Handbook.. av Appell, Jane (Author)
Appell, Jane (Author)
Divorce Doesn't Have to Be That Way / A Handbook..
126 kr
Impact Publishers / The Practical Therapist Series. 1:a uppl. 2006. 273 s. Häftad. Nära nyskick. Bok på engelska: A practical Therapi..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 4523
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt