Begagnad bok
Ras och historia
120 kr
Nya Doxa 1999 Häftad En antirasistisk bok som behandlar etocentrismens historia och verkan, villfarelser och fördomar 78 sidor, förla..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tibet mellan Buddha och Marx
125 kr
BB 1981 Inbunden Rikt illustrerad bok om Tibet, dess historia, kultur, politik och samhälle, rikt illustrerad i färg, foto Eva Seebe..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Lychnos
100 kr
A&w 1940 Inbunden Det finns olika årgångar Lychnos i lager mellan 1938 -1951, de kostar 100 kr st. Fråga gärna för mer upplysningar e..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska folkets underbara öden
275 kr
Norst 1915 Inbunden Svenska folkets historia fram till 1923 9 dekorerade band med relief och guldtryck i rygg och front, ryggen blekt..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Norrbys på Borregåred
75 kr
Bon. 1929 Häftad en historia från tiden före syndafloden. Med några färgillustrationer av Einar Nerman Ca 250 sidor, några nagg kring..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Från Tacitus till Tage Erlander
23 kr
Aldus 1963 Häftad Studier kring nordisk historia från äldsta tider till våra dagar Ca 200 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ramlösa
95 kr
RH 1957 Inbunden En hälsobrunns historia under 250 år. Skåne Ca 200 sidor, linneband, några mindre fläckar på omslag, övrigt gott sk..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vår svenska historia
95 kr
N&K 1994 Inbunden Boken börjar i stenåldern och går framåt till vår tid. Rikt illustrerad Ca 550 sidor, gott skick med skyddsomslag, ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En otrolig historia ?
23 kr
R&S 1990 Inbunden En otrolig historia berättar den 14 åriga Malin om sina upplevelser tillsammans med hennes skolkamrater Ca 180 sido..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Forna dagars Sverige
125 kr
Bon. 1941 Inbunden Kulturhistorisk bilderbok om Hedenhös och medeltid, rikt illustrerad med ting kring dryckesseder, allmogeting mm C..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den okände soldaten 1914-1918
45 kr
"Aldus 1975 Häftad Jolos skildring av första världskriget med undertiteln "" Alla de unga lejonen "" illustrerad ( Jolo ) Ca 200 sid..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Strömkantring
45 kr
Skoglund 1953 Inbunden Tal hållna 1951 och 1952. Om bla Mellersta Östern, den persiska krisen, Primrose League, och med mera Ca 220 s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sveriges medeltid 1-4
350 kr
Gidlund 1983 Inbunden Mycket rikt illustrerad. De fyra delarna består av: Landsbygden, Städerna, De högsta i samhället, och Krigsväse..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den svenska utrikespolitikens historia 1844-1872
75 kr
Norst. 1961 Häftad Ingår som del III:3 i det stora verket om Sveriges utrikespolitik Ca 300 sidor, gott skick, men något mindre nagg..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den svenska utrikespolitikens historia 1697-1721
75 kr
Norst. 1952 Häftad Ingår som del III:1 i det stora verket om Sveriges utrikespolitik Ca 200 sidor, gott skick, men något mindre nagg..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den svenska utrikespolitikens historia 1648-1697
75 kr
Norst. 1952 Häftad Ingår som del I:3 i det stora verket om Sveriges utrikespolitik Ca 450 sidor, gott skick, men något mindre nagg p..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Drottning Kristina 1-2
125 kr
Bon. 1974 Inbunden Om den svenska tiden och efter tronavsägelsen , illustrerad Två band 500 sidor, gott skick med skyddsomslag
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska turistföreningens årsskrift 1944
23 kr
STF 1944 Häftad Temanummer om 1400-talet bla : Från union till nation, 1400-talets Sverige, karta, i Arboga En bildserie, Svenskt 140..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska turistföreningens årsskrift 1949
45 kr
STF 1949 Inbunden Temanummer om 1000-talet. Sverige på tiohundratalet, Att bo i eldhus, Här var en skeppsväg - strövtåg i Uppland, Fr..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska turistföreningens årsskrift 1951
45 kr
STF 1951 Häftad Temanummer om 1200-talet mm. En svensk genombrottstid, 1200-tals krönika, ringmuren kring Visby, Vallfärd till 1200-t..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kring 1809
23 kr
W&W 1965 Häftad Om regeringsformens tillkomst som antogs 1809 Ca 190 sidor, gott skick, pocket
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vårt folks historia 1-2
95 kr
Ljus 1917 Inbunden Omfattar tiden intill 1660 och tiden efter 1660, illustrerad Två pappband ca 440 sidor, gott skick, men någon enst..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Så föddes människan
75 kr
BB 1978 ? Inbunden Hur såg de första människorna ut ? Hur levde de ? Hur passade in i miljön vilka förändringar orsakade utvecklingen..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Krigarens dikt
45 kr
"Bon. 1976 Inbunden "" en sannolik framställning av Alexander den Stores handlingar och levnadsöden "" Ca 230 sidor, gott skick, men ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tsar Peter och kung Karl
125 kr
Atlantis 1998 Inbunden Två härskare Peter I och Karl XII och deras folk. Om det nordiska kriget 1700-1721 i Östersjöområdet, som resu..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sveriges Natur en resa i tid och rum
23 kr
Svenska Naturskyddsföreningen 1984 Häftad Vägvisaren i denna bok är Gunnar Brusewitz som i ord och bild berättar en lärorik historia ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Historien om Sverige Från Islossning till kungar..
75 kr
Norst. 1993 Inbunden Från islossning till kungarike, om hur Sverige bildades fram till Gustav Vasa Ca 400 sidor, gott skick med skyd..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Inkarikets ödesdrama
23 kr
KF 1953 Inbunden Vad fornminnen och krönikor berättar om det gamla Peru , med några illustrationer Ca 230 sidor, klotband som har ett..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Greek Society
23 kr
Pelican 1981 Häftad The civilization which fought off the Persian invasion of 480 B.C. Tore itself apart in long Peloponnesian war b..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gömda
23 kr
Pirat 2000 Häftad En sann historia. Om mannen som hotar misshandlar slår och våldtar Maria och familjen hamnar i en mardröm av terror..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den snillrika människan Teknik under miljoner år
23 kr
R&S 1985 Inbunden Teknisk historia från förhistoria fram till våra dagar, rikt illustrerad Ca 470 sidor, gott skick men det förekomme..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)