Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sundbergs Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 595. i kategorin Historia
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Andersson,Irene / Johansson,Kenneth / Lindstedt ..
Tid & tillit. En vänbok till Eva Österberg
200 kr
Atlantis. 2002. 467 s. Pappband m.skomsl. Nära nyskick. (3).
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nevéus,Clara / Heim,Siegfried / Westling Karlsso..
Medeltida småkonst. Sigill i Riksarkivet
150 kr
1997. 71 s. Förlagsinbunden m.skomsl. illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Magnusson,Lars.
Sveriges ekonomiska historia.
200 kr
1996. 526 s. Förlagsband m.skomsl. illustr. Exlibris. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stockholms historia under 750 år.  av Ericson,Lars.
Ericson,Lars.
Stockholms historia under 750 år.
200 kr
2002. 415 s. Förlagsinbunden m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kirby,David.
Östersjöländernas historia 1772-1993.
175 kr
Atlantis 1996. Förlagsinbunden m.skomsl. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kirby,David.
Östersjöländernas historia 1492-1772.
175 kr
Atlantis 1994. 499 s. Förlagsinbunden m.skomsl. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Block,Gösta.
Tyskland inifrån. \"Königsbergsradions\" förre p..
200 kr
1943. 192 s. Häftad. ouppskuren Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Block,Gösta.
Tyskland inifrån. \"Königsbergsradions\" förre p..
200 kr
1943. 192 s. Häftad. ouppskuren Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Herman,Eleanor.
Kungliga älskarinnor. 500 år av makt, sex och ri..
150 kr
Svenska Förlaget, Stockholm 2005. 303 s. Bunden i förlagets illustrerade pappband med skyddsomslag. omslaget med ett par lagade revo..
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Frisch,Hartvig.
Europas kulturhistoria 1-4.
400 kr
1962. 552+557+502+602 s. Förlagets klbd.m.skomsl. illustr. 4 vol. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Från Kungaspegeln.
Vikingarnas handbok för lyckade affärer. Om hur ..
125 kr
1997. 77 s. Klotband m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Deighton,Len.
Jaktpiloterna. Sanningen om slaget om Storbritan..
150 kr
Atlantis 1989. 322 s. Förlagets dek.pappbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Axelrod,Alan.
Elisabet I, Chef. Lärdomar frånstrategen som byg..
150 kr
2001. 256 s. Förlagsinbunden m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Schvivelbusch,Wolfgang.
Paradiset, smaken och förnuftet. Njutningsmedlen..
150 kr
1982. 244 s. Förlagsinbunden m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jangfeldt,Bengt.
Svenska vägar till S:t Petersburg.
175 kr
1998. 358 s. Förlagsinbunden m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Potemkin och Katarina den stora - en kejserlig f.. av Montefiore,Simon Sebag.
Montefiore,Simon Sebag.
Potemkin och Katarina den stora - en kejserlig f..
150 kr
2005. 720 s. Förlagsinbunden m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Janson,Tore.
Latin. Kulturen, historien,språket.
150 kr
2002. 163 s. ppbd.m.skomsl.Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Charlesworth,Mary.
Revolution. Människors försök att förändra samhä..
150 kr
1973. 189 s. Klotbd.m.skomsl. illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Churchill,Winston.
Slutet av början.
150 kr
Skoglunds Bokförlag 1943. 344 s. Klbd.m.fr.omsl.medbundet. Ryggen lite blekt men i övrigt gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Churchill,Winston.
I vågskålen. Tal hållna 1949 och 1950.
150 kr
Skoglunds Bokförlag 1952. 274 s. Klbd.m.fr.omsl.medbundet. Ryggen lite blekt men i övrigt gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Churchill,Winston.
Tal inför lykta dörrar. Hemliga parlamentstal un..
150 kr
Skoglunds Bokförlag 1946. 152 s. Klbd.m.fr.omsl.medbundet. Ryggen lite blekt men i övrigt gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Churchill,Winston.
Förenade Europa. Tal hållna 1947 och 1948.
150 kr
Skoglunds Bokförlag 1950. 366 s. Klbd.m.fr.omsl.medbundet. Ryggen lite blekt men i övrigt gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Churchill,Winston.
Att vinna freden.
150 kr
Skoglunds Bokförlag 1949.289 s. Klbd.m.fr.omsl.medbundet. Ryggen lite blekt men i övrigt gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Churchill,Winston.
Blod, svett och tårar. Tal.
150 kr
Skoglunds Bokförlag 1941. 398 s. Klbd.m.fr.omsl.medbundet. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Churchill,Winston.
Krigskrönika. Ett urval av brittiske premiärmini..
150 kr
Skoglunds Förlag 1945. 511 s. Klbd.m.fr.omsl.medbundet. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Churchill,Winston S.
Striden om Malakand. En episod från ett gränskrig.
150 kr
Stockholm: Skoglunds, 1944. 319 s. Klbd.m.fr.omsl.medbundet. Illustrerad med kartor, delvis utvikbara, samt ett porträtt. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Levin Carlbom,J.
Karl X Gustav. Bält och Roskilde.
150 kr
1912. 118 s. Samtida klbd.m.fr.omsl.medbundet. illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eriksson,jan-Erik / Hedén,Martin.
Min skuld. Salaligans hjärna.
150 kr
1986. 230 s. Förlagets ppbd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sjögren,O.
Gustaf Wasa. Ett 400-årsminne.
200 kr
1896. 560 s. Förlagets röda dekorerade klotband. illustr. Fint skick. (L)
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Åberg,Alf.
De första utvandrarna.
200 kr
1984. 310 s. Klbd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nylén,Erik.
Vikingaskepp mot Miklagård.
200 kr
1987. 264 s. Dek.ppbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 595
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt