Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Hyltén-Cavallius
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 336. i kategorin Historia/Kulturhistoria
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Torsdag
Stonehouse, John.
Svart uppbrott. Kris i Afrika.
50 kr
K F. Rabén & Sjögren. 1960. Översättning Bert Bernander. Karta. 245 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Torsdag
Loewe, Walter.
Liten svensk cigaretthistoria.
55 kr
The House of Blend. Svenska Tobaks AB. 1992. Rikt ill., delvis i färg. Opaginerad. Trådhäftad. 4:o. Gott / mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Torsdag
Andbert, P. G.
Konsten att röka pipa.
55 kr
Eget förlag. 1956. Ill. 48 s. Klotryggsbd. Något skeva pärmar. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Torsdag
Tolv gyllne reglor för cigarr-rökare.
60 kr
Bokfenix. 1967. Dvärg-Böckerna. Ill. 32 s. Klammerhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Torsdag
Brummell & C:o.
Alla rökares bok.
100 kr
Holger Schildts Förlag. 1927. Ill. 136 s. Trådhäftad. Mindre nummeretikett inklistrad å främre omslagets insida. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-30
Cramer, H. B. J.
Vår angenäma last [rökning].
55 kr
Teckningar Paul Høyrup. Översättning Sten Söderberg. Hugo Gebers Förlag. 1947. 168 s. Trådhäftad. Vikmärke å främre omslag. Exlibris...
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-30
Hammarlund, Olle.
Rökringar. En liten bok om tobak.
85 kr
Forum. 1961. Omslag Per Engström. Ill. Ingrid Rosell-Lindahl. 119 s. Trådhäftad. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-27
Härstedt, Kent.
Det som inte kunde ske [Estoniakatastrofen].
50 kr
Redigerad av Erik Sidenbladh. Bonnierförlagen. 1995. 213 s. Förlagsbd. Skyddsomslag [något nött]. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-27
Frich, Øvre Richter.
Boken om tobak.
60 kr
Ill. av Adolf Hallman. Förord och kommentar Kjell Collin. Bonniers. 1966. Översättning Louis Renner. 127 s. Dekorerat pappbd. Färgat ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-27
Collin, Kjell.
Tobak.
75 kr
P.A. Norstedt & Söner. 1963. Ill. 138 s. Klotryggsbd. Skyddsomslag. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-27
Dosor Dosor Dosor. 26 december 1990 - 1 april 19..
125 kr
Nationalmusei utställninskatalog nr 538. 1990. Rikt ill., delvis i färg. 198 s. Dekorerat kartonnagebd. Mindre intryckning å främre p..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-23
Corti, Egon Caesar Conte.
Die trockene Trunkenheit. Ursprung, Kampf und Tr..
90 kr
Insel-Verlag, Leipzig. 1930. Ill. 344 s. + 64 helsidesplanscher. Linnebd. Något fläckad rygg. Exlibris. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-23
Eriksson-Sjöberg, Leif - Lindfelt, Erik - Ohlson..
Cigarrernas värld.
125 kr
Carlssons. 1999. Rikt ill., delvis i färg. 198 s. Pappbd. Skyddsomslag. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-23
Dunhill, Alfred.
The Pipe Book.
125 kr
Arthur Barker Limited. 1977. Revised edition. Ill. med figurer, foton etc. 207 s. Klotbd. Färgat övre snitt. Skyddsomslag [nött]. I ö..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-23
Bahne, Eric.
P.C. Rettig & Co 1845-1945. Ett blad ur tobaksin..
125 kr
1950. Ill. 304 s. 4:o. Förlagsbd [något ofräscht]. Brev från Hans von Rettig bilagt. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-21
Om tobak i Sverige. Jubileumsskrift 1915-1965.
70 kr
Svenska Tobaks Aktiebolaget. 1965. Ill., delvis i färg. 367 s. Klotbd. Transparent skyddsomslag. Något fläckad. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-21
Molde, Paul.
Tobakken.
125 kr
A. Frigast Larsen Forlag, Kbhvn. 1941. Ill. 303 s. Halvfrbd [något nött]. 4:o. Exlibris. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-18
Loewe, Walter.
Petum optimimum. [...] om tobakens historia inom..
55 kr
Norma. 1990. Rikt ill., delvis i färg. 232 s. Klotbd. Skyddsomslag [2 små riss]. 4:o. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-18
Herment, Georges.
The Pipe. A serious yet diverting treatise on th..
75 kr
Translated by Arthur L. Hayward. Foreword Wally Frank. Ill. George Poole and Paul Jansen. Simon and Schuster, N.Y. 1963 [?]. 165 s. P..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-16
Glamann, Kristof.
75-foreningen 20. juni 1875-1950. Udgivet af Cig..
80 kr
Ill., delvis i färg. 389 s. 4:o. Något nött förlagsbd. Mindre ryggskada. Exlibris. Namnteckning å titelblad. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-14
Junhem, Inga.
Prisad planta. Om tobaksodling i Sverige 1724-19..
85 kr
Tobaks- och Tändsticksmuseum. 2004. Rikt ill., delvis i färg. 72 s. Dekorerat kartonnagebd. Tvär. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-14
Koskowski, W.
The Habit of Tobacco Smoking.
85 kr
Staples press. 1955 [?]. 292 s. Klotbd. Exlibris. Namnteckning å titelblad. Några få förstrykningar med blyertspenna. I övrigt i gott..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-14
Gierløff, Christian.
Tobakkens krønike. med en epilog "Ad tabacum" av..
95 kr
Gyldendal Norsk Forlag. 1928. Ill Arnold Thornam. 244 s. Dekorerat förlagsbd. 4:o. Något fläckad pärm. Exlibris. I övrigt i gott skic..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-14
Klein, Richard.
Cigarettes Are Sublime.
110 kr
Duke University Press. 1994. Ill. 212 s. Klotbd. Skyddsomslag. DN-recension bilagd. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-13
Minnesskrift utgiven med anledning av Svenska To..
140 kr
Svenska Tobaksmonopolet. 1940. Ill., delvis i färg. 536 s. Linnebd [missfärgad rygg]. Färgat övre snitt. Exlibris. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-13
Jansson, Anders & Lindfelt, Erik.
I Pipans Vänkrets. En bok om pipor och pipröknin..
150 kr
Carlssons. 2004. Ill., delvis i färg. 192 s. Pappbd. Skyddsomslag. 4:o. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-13
Hantverkare och fabriker inom Svensk Tobakshante..
160 kr
Nordisk Rotogravyr. 1950. Ill. 528 s. Linnebd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Museiboken. Sveriges länsmuseer. The Regional Mu..
55 kr
Översättning Angela Adegren. Carlssons. 1984. Redaktionskommitté Gunnar Lindqvist, Lars Thor, Tryggve Carlsson. Rikt ill., delvis i f..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rosén, Sander.
Hjälpreda vid kulturhistorisk byggnadsinventerin..
70 kr
Meddelanden från Nordiska Museets kulturhistoriska undersökning. Nordiska Museet. 1971. Rikt ill. med figurer. 69 s. Limhäftad. Namnt..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Holm, Lena.
The Use of Stone and Hunting of Reindeer. A Stud..
110 kr
Archaeology and Environment, 12. University of Umeå. 1991. Ill. 141 s. Trådhäftad. 4:o. Dedikation till namngiven mottagare från Lena..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stenberger, Mårten.
Det forntida Sverige.
95 kr
Almqvist & Wiksell. 1964. Ill. 870 s. Dekorerat klotbd [något fläckat]. Exlibris. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 336
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt