Begagnad bok
2012-01-31
Våra hundar, deras skötsel och vård : uppslagsbo..
180 kr
1940 Hökerbergs. Klotband, 586s. 24x17x4cm, 1667g. Illustrerad med svartvita fotografier. 382 illustrationer. Gott skick. (Fraktkost..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153405293
2012-01-19
Problemhund och hundproblem
119 kr
1979 ICA-förlaget. Inb. 179s. 20x15cm, 315g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9153405293.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153408292
2012-01-19
Golden Retriever
119 kr
1980 ICA-förlaget. Pappband, 157s. 20x15cm, 383g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9153408292.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153410343
2012-01-19
Labradoren
119 kr
1985 4:e uppl. ICA-förlaget, 114s. 350g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9153410343.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153408713
2012-01-19
Allt om Hunden
119 kr
1984 ICA-förlaget. Pappband, 184s. 20x15cm, 417g. Rikt illustrerad. Gott skick. I denna bok besvaras 400 av de vanligaste och viktiga..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153419847
2012-01-19
Hundägarens kokbok
150 kr
Ica, 1999
Hårda pärmar, limbunden, 111s. 21x14cm, 232gg. Mycket gott skick. ISBN 9153419847. En faktaspäckad, rolig och allvarligt m..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 917078146X
2012-01-09
JAKT OCH HUNDAR
150 kr
1976. Förlags AB Västra Sverige. Pappband, 136s. 22x15cm, 370g. Rikt illustrerad. Skadad, limlagad rygg, ngt. tummade pärmar. ISBN 91..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9117833523
DJUREN OCH MÄNNISKAN Hur förhållandet mellan dem..
180 kr
1978 Norstedts. Inbunden, skyddsomslag. 240s. 27,5x22,5cm, 1,2kg. Rikt illustrerad. Gott skick, något kantskadat skyddsomslag. Origin..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153409620
Hundägarens ordbok
129 kr
1988 ICA Bokförlag. Pappband, 184s. 20,5x15,5cm, 400g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9153409620. Innehåller 2150 hundord ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137110683
RÄDDA LIV. Caroline Hebard och hennes räddningsh..
180 kr
1997 Trevibok från Forum. Inbunden, skyddsomslag, 311s. 700g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Originaltitel: So that others may l..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153414101
Golden retriever
119 kr
1991 ICA bokförlag. Pappband, 172s. c1 20x15cm, 400g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9153414101. Golden retrievern är ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153408810
Problemhund och hundproblem
129 kr
1985 ICA-förlaget. Inb. 179s. 400g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9153408810.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9175863871
Så lär du hunden spåra : från valp till viltspår..
180 kr
Settern, 1991
Hårda pärmar, trådbunden, 94s. 25x17cm, 400g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9175863871. För dagens jaktutö..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136004073
Uppfostran, psykologi och inlärning
129 kr
1977 LT Inb. 310s. 600g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9136004073
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9134516018
TRÄNA DIN HUND. Det enkla och positiva sättet at..
129 kr
1995 Bonnier Alba. 128s. 26,5x20,5cm, 700g. Rikt färgillustrerad. 2cm tejplagad reva i skyddsomslaget, ett pärmhörn har en liten blå ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172602058
Hund och människa : om hundens arv, anpassning o..
119 kr
Bonnier, 1978. Hårda pärmar, trådbunden, 127s. 19x15cm, 265g. Illustrerad. Gott skick.
ISBN 9172602058. Baksidestext: Arv och miljö..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153417224
Du och din schäfer
180 kr
Ica, 1996
Hårda pärmar, trådbunden, 80s. 22x16cm, 300g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9153417224. Innehåller det..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Handbok för hundvänner : allmänfattlig skildring..
380 kr
Stockholm : Geber, 1889
Dekorerat skinnryggband, 522s. 23x18x3,5cm, 934g. Illustrerad med 91 bilder. Fläckad bakre pärm, tillskrift.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Rashundar i ord och bild
180 kr
1932 Sthlm W&W. Brunt halvfranskt band, 282s. 27x20cm, 1,3kg. Rikt illustrerad, delvis i färg. Skadat rygghuvud, delvis skadad yttre..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9187652145
Agility action
150 kr
Vagnhärad : Jycke-tryck, 1992 3:e uppl. Cartonnage, 135s. 350g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9187652145
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153420640
Vad ska valpen heta?
150 kr
2000 ICA bokförlag. Dek. pappband, 123 sidor. (21x13,5cm, 250g.) Mycket gott skick, stämplad recensionsexemplar på försättsbladet. IS..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svensk Vorsteh - Svenska Vorstehklubben 1917 - 1..
220 kr
1967. Svenska Vorstehklubben. Hft. 177s. 22x15cm, 400g. Illustrerad. Gott skick, några små kantnagg i pärmarna.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
How to Raise and Train a Beagle.
180 kr
1958 USA. Hft. 64 sidor (20x13,5cm, 150g.) Rikt illustrerad, delvis i färg. Mycket gott skick. Engelsk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153422821
Lär känna hunden
180 kr
Ica, 2002 Hårda pärmar, trådbunden, 80s. 24,5x17,5cm, 350g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9153422821. Baksidestex..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153421620
Aktivera din hund
150 kr
Ica, 2003 Hårda pärmar, trådbunden, 103s. 24,5x17,5cm, 400g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9153421620 Hundar ger ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9189406486
Veterinärerna : boken för dig som vill veta lite..
280 kr
4 Vision, 2002 Hårda pärmar, trådbunden, 160s. 28x24cm, 1,1kg. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9189406486. Den här ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153414039
Lyckliga lydiga hundar
250 kr
Ica, 1994 4:e omarbetade upplagan. Hårda pärmar, trådbunden, 101s. ca 24x17cm, 400g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 91..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172602058
Hund och människa : om hundens arv, anpassning o..
119 kr
1978 Hårda pärmar, trådbunden, 127s. 265g. Illustrerad. Något nötta och något tummade pärmar. Tillskrift från författaren. ISBN 91726..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Alla tiders hundhistorier
89 kr
Wahlström & Widstrand, 1961 Hft, 255s. 23x16cm, 550g. Något tummade pärmar, namnteckning. Baksidestext: Boken är ett tvärsnitt genom ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Uppfostran, psykologi och inlärning. Hundutbildn..
129 kr
1975 LT Inb. 310s. 600g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9136004073
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Taxar
119 kr
1963 ICA-förlaget. Trådbunden, mjuka pärmar, pocketformat, 205 sidor, 300g. Rikt illustrerad. Gott skick, liten snittfläck, delvis ng..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)