Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 59. i kategorin Husbyggnad
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9151837501
Svenska trähus  av Sjöberg, Lars & Snitt, Ingalill
Sjöberg, Lars & Snitt, Ingalill
Svenska trähus
250 kr
Prisma, 2002 Inbunden, skyddsomslag, 220s. Stort format: 29x33cm, 1420g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket fint skick. (Fraktkostnad 3..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9179881904
DESSA FANTASTISKA GOLV : Engelska tiles i Sverige av Stjernberg, Anders & Sundholm, Per-Åke
Stjernberg, Anders & Sundholm, Per-Åke
DESSA FANTASTISKA GOLV : Engelska tiles i Sverige
180 kr
1999 Byggförlaget. Pappband, 109s. 21x21cm, 485g. Rikt färgfotoillustrerad. Gott skick, obetydligt nött rygg. ISBN 9179881904. Dessa..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9151839970
SOMMARTORPET De bästa projekten ur sommarserien av Bengtsson, Hans & Jernudd, Mats & Alton, Mathias..
Bengtsson, Hans & Jernudd, Mats & Alton, Mathias..
SOMMARTORPET De bästa projekten ur sommarserien
150 kr
2002 Prisma. Inbunden, skyddsomslag, 155s. 23x20cm, 700g. Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9151839970. Någonstans, i a..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185194174
Timmermansämbetet i Stockholm före 1700. av Pursche, Werner
Pursche, Werner
Timmermansämbetet i Stockholm före 1700.
180 kr
1979 Byggförlaget. Inb. 357s. 23,5x17cm, 800g. Rikt illustrerad. Gott skick. Akademisk avhandling. ISBN 9185194174.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185194174
Timmermansämbetet i Stockholm före 1700. av Pursche, Werner
Pursche, Werner
Timmermansämbetet i Stockholm före 1700.
180 kr
1979 Byggförlaget. Inb. 357s. 23,5x17cm, 800g. Rikt illustrerad. Gott skick. Akademisk avhandling. ISBN 9185194174.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0660901307
Construction de Maison a Ossature de Bois - Cana..
180 kr
Canada Société Canadienne D'Hypothèque et De Logement. uå (1985?) Hft. 272s. 450g. Gott skick. Fransk text. Placering:286. ISBN 06609..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9137120921
Snickra ute Fasad Uteplats Trappor av Thorstensen, Dag
Thorstensen, Dag
Snickra ute Fasad Uteplats Trappor
150 kr
2003 Forum. Hårda pärmar, trådbunden, 48s. 27x20cm, 381g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. Boken som visar hur du sätter upp utom..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789197897341
Höga hus av Sörenson, Ulf & Samfundet S:t Erik
Sörenson, Ulf & Samfundet S:t Erik
Höga hus
150 kr
Langenskiöld : 2010 Klotryggband, 223s. 24x21cm, 835g. Rikt fotoillustrerad. Mycket fint skick. Serie: Sankt Eriks årsbok; 2010. IS..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136009822
Gammalt och fint : en bok om gamla hus av Nilson, Siv & Nilson, Key L.
Nilson, Siv & Nilson, Key L.
Gammalt och fint : en bok om gamla hus
150 kr
LT, 1977 Hårda pärmar, trådbunden, 86s. 20x20cm, 400g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9136009822. Baksidestext: D..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Växjö centrum : kulturhistorisk byggnadsinventer.. av Thor, Lars
Thor, Lars
Växjö centrum : kulturhistorisk byggnadsinventer..
220 kr
1976 Smålands museum. Hft. 96s. 22x15cm, 201g. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar av Växjö-byggnader, angivelse av fasti..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ARKITEKTUR BYGGMÄSTAREN 1959 Hela årgången
180 kr
Klotband 2,2 kg. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BYGGMÄSTAREN 1958 Hela årgången
180 kr
Klotband 2,1 kg. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BYGGMÄSTAREN 1957 Hela årgången
180 kr
Klotband 2,1 kg. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tak Dörrar och Paneler av PLYWOOD.
Tak Dörrar och Paneler av PLYWOOD.
220 kr
uå (ca.1938) Svenska Plywoodfabrikerna. Hft. 60s. 29x21cm, 300g. Rikt illustrerad, delvis i färg, av interieörer och inredningsdetalj..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9154057779
Traditionell kalkfärg : tekniska egenskaper, pro.. av Hjorth, Sven Olof m.fl.
Hjorth, Sven Olof m.fl.
Traditionell kalkfärg : tekniska egenskaper, pro..
350 kr
Byggforskningsrådet : 1998 Hft. 60s. ca 30x21cm, 300g. Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9154057779. Traditionell kalkfär..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
DIE TÜR
DIE TÜR
150 kr
1998 Heim. Inbunden, skyddsomslag, 135s. 30x22cm, 700g. Rikt illustrerad i färg med dörrar i husväggar. Mycket gott skick. Tysk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0918804817
The timber-frame home : design, construction, fi.. av Benson, Tedd
Benson, Tedd
The timber-frame home : design, construction, fi..
500 kr
Newtown, Conn. : Taunton Press, 1988 Klotband med skyddsomslag, 226s. 29x23cm, 1,2kg. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Engelsk ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9129593891
Hemmets handbok : snickra, måla, reparera själv  av Johansson, Hans
Johansson, Hans
Hemmets handbok : snickra, måla, reparera själv
129 kr
Rabén & Sjögren, 1990 Hårda pärmar, trådbunden, 201s. 29x22cm, 900g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, några små fläckar på första..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9137116738
Terrasser och uteplatser  av Thorstensen, Dag
Thorstensen, Dag
Terrasser och uteplatser
129 kr
Forum, 2000 Hårda pärmar, trådbunden, 46s. 27x20cm, 350g. Rikt illustrerad med färgfoton och skisser. Mycket gott skick, tryckmärke p..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 918667000X
Byggnadsstyrelsen : byggnadsverk och verksamhet  av Bunner, Tor
Bunner, Tor
Byggnadsstyrelsen : byggnadsverk och verksamhet
150 kr
Byggnadsstyr., 1983 Blått gulddkorerat klotband med skyddsomslag, 248s. 23x23cm, 950g. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Exempel p..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153420179
Huset du äger  av Hemgren, Per
Hemgren, Per
Huset du äger
150 kr
Ica, 1999 Hårda pärmar, trådbunden, 119s. 27,5x20cm, 600g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9153420179. Den allra första bok..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Byggnadsarbetarna : 1889-1989  av Landin, Sven & Andersson, Karl-Olof
Landin, Sven & Andersson, Karl-Olof
Byggnadsarbetarna : 1889-1989
250 kr
Stockholm : Svenska byggnadsarbetareförb. (SBAF), 1989 Rött gulddekorerat klotband med skyddsomslag, 566s. 21,5x16x3,5cm, 950g. Rikt ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Katalog över byggnadsmaterial - Larsson Seaton &..
Katalog över byggnadsmaterial - Larsson Seaton &..
220 kr
Larsson Seaton & Co AB 1948 Klotband, halvmjuka pärmar, 163s. ca 17x12cm, 200g. Rikt illustrerad. Ej prisuppgifter. Innehåller all sl..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Reservdelar till gamla hus : katalog. No 5,
250 kr
Gysinge : Centrum för byggnadsvård, [1996] Hft. 144s. 30x21cm, 500g. Illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arwidson, Bertil
Stugan vi drömmer om : en Allt i hemmet-bok om f..
280 kr
Stockholm : Bonnier, 1961 Mjuka pärmar, trådbunden, 127s. 24x18cm, 400g. Illustrerad, delvis i färg, fotografier och ritningar på ca ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Västerbotten Nr 3-4 1984
120 kr
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Persson-Engberg, Johanna & Sigfrid, Lotta & Torr..
Rivningshandboken : planering, demonteringsmetod..
600 kr
Stockholm : Svensk byggtjänst ; 1998 Hårda pärmar, trådbunden, 176s. ca 24x21cm, 650g. Illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9173328..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9137116738
Terrasser och uteplatser  av Thorstensen, Dag
Thorstensen, Dag
Terrasser och uteplatser
129 kr
Forum, 2000 Hårda pärmar, trådbunden, 46s. 350g. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9137116738. Har du tröttnat på vi..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hidemark, Ove & Månsson, Göran
Gamla trähus : erfarenheter från några ombyggnad..
220 kr
Sv. byggtjänst (distr.), 1974 Klammerhft. mjuka pärmar, 66s. 30x21cm, 300g. Rikt illustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Synnemar, Karl-Erik
Stockholms byggnadsförening 150 år : tiden 1948-..
129 kr
Byggförl., 1998 Inbunden, skyddsomslag, 127s. ca 27x21cm, 750g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. ISBN: 9179881416
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bendz, Gerhard & Bergenholtz, Gunnar
De lärde i Lund : några synpunkter på byggande o..
119 kr
SIAB [Seelig], 1970 Hårda pärmar, trådbunden, 94s. 300g. Illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 59
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt